Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Sonuç Peşinde Olmayın...  (Okunma sayısı 4674 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mert Güler

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • http://www.klasikyoga.com
Sonuç Peşinde Olmayın...
« : 09 Nisan 2007, 21:18:22 »
"Meditasyon yaparken  meditasyonun sonuçlarına odaklanmayın.
Eğer sonuçların peşinde olursanız gelmediklerinde hayal kırıklığına uğrarsınız.
Meditasyonun meyvelerine bağımlı olmadan meditasyon yapın."

Paramhansa Yogananda
Sevgiyle Kalın,
Yolunuz Aydınlık Olsun...
Mert Güler

derya99

• Ziyaretçi
Ynt: Sonuç Peşinde Olmayın...
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2009, 09:06:47 »
Bu yazı 2 yıl  önce hocamız tarafından yazılmış,tekrar hatırlayalım, yoga yapan bizler için çok önemli olsa gerek...
meditasyonlarımıza ne kadar devam edebiliyoruz?

;n

Çevrimdışı zerrin

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 15 Nisan 2009, 23:34:49 »
Hocamın bu mesajını okuyunca, gecen gun okudugum bir kitaptaki kısa hikaye aklıma geldi; sizle paylasmak istedim.

Birgün Allah’ın saklı dostlarından biri, çadırında bir misafiriyle sohbet ediyormuş. İçeri bir hizmetkar girmiş. İki eliyle dizlerine vurarak:
‘Felaket ya Seyid!’ diye feryat etmiş, ‘kırk deveniz sele gitti.’
Seyid’in yüzünde tek bir kıl oynamamış, sadece dönmüş kalbine bakmış, sonra sağ elini göğsüne koyrak, ‘Hamdolsun’ diye mırıldanmış. Yeniden konuğuna dönmüş, hiçbir şey olmamış gibi hoş sohbetine devam etmiş. Güneş biraz daha yükselmiş, çadıra güle oynaya başka bir hizmetkar girmiş.
‘Müjdeler olsun ya Seyid!’ diye sevinçle haykırmış. ‘Kırk dişi keçiniz, kırk dişi oğlak doğurdu.’
Seyid’in yüzünde tek kıl oynamamış, yine dönmüş kalbine bakmış, yine sağ sağ elini göğsüne koymuş, ‘Hamdolsun’ demiş. Konuğu çok şaşırmış bu davranışa.
‘Ya Seyid’ demiş merakla. ‘Az evvel bir felaket haberi aldın, ama üzülmedin, hamdolsun, deyip geçtin, ardından bir müjde geldi ama sevinmedin, yine hamdolsun dedin. Bana davranışını açıklar mısın?’
Bir yaz sabahı gibi aydınlanmış Seyid’in yüzü. ‘Kötü haber geldiğinde, kaygılandım hemen gönlüme baktım, bir üzüntü, bir kararma var mı diye: Yoktu, şükrettim, hamdolsun dedim. İyi haber gelince, yine kaygılandım, yine hemen gönlüme baktım, bir şişkinlik, bir taşkınlık var mı diye: Yoktu, şükrettim, yine hamdolsun dedim. Deve, keçi, mal mülk gelir gider sevgili konuğum, ama gönlün bir karardı mı ya da kabardı mı, onu eski haline zor getirirsin.’
                                                                                                                                                Ahmet Ümit-- Bab-ı Esrar Kitabından Alınmıştır.

derya99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2009, 09:19:52 »
Mevlananın hikayelerinden biri olduğu belli...teşekkürler zerrin..

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2009, 13:34:12 »
Gün içinde yoğun koşturmacalarımdan sonra yorulduğumu hissettiğimde bedeninimi dinlendirirdim. Yatarak, kısa bir uykuyla, sıcak/ılık bir duşla vs. Ama  beynimin dinlenmesini sağlayamazdım :)
Ama artık şimdi meditasyon ile beynimin dinlenmesi ve arınması ile bedenimin gevşeyip dinlenmesi aynı anda oluyor.Bir taşla iki kuş yani..Meditasyon ,bana uykunun veremediği bir rahatlama ve derin bir dinlenme sağlıyor.

Gündelik yaşamın gürültüsü çoğu zaman gerçekte içinimde yaşadıklarımı ve bedenimin bana  anlatmak istediklerini duymamı  engelliyor.
Halbuki meditasyon sırasında bedenimin  ve içimin bana  ne dediğine kulak vermeye başlıyorum. Bu gevşeme halindeyken gerçekten yaşadığımı, soluk aldığımı hissediyorum.
İster Venedik ister Bodrum ister Hawaii olsun hiç bir tatil veya dinlence bunu sağlayamaz diye düşünüyorum.Çünkü Karmaşa zihnimde olduğu süreca dünyada kaçabileceğim hiçbir yer yok, kendinimden kaçamayacağıma göre!!!

Meditasyon...zihnimle tanışmak ve onunla barışmak...
 İçimde yer alan kargaşayı keşfettiğim zaman, kör dövüşü de sona erdi.

Zaman zaman zihinle baş başa kalmak düşüncesi sizi rahatsız edebilir  ve kaçarsınız. Çünkü hep onunla savaşmaktasınızdır.. Belki de şimdiye kadar kararsızlıklarla dolu , duygu ve düşünceleri evire çevire yaşadınız. Halbuki zihninizle barış yapmak size kendinizi yeniden tanıtır. Zihnin dinginliği, iç suskunluk kadar değerli bir dinlenme paha biçilmez..
Herkese Tavsiye ederim.

Sevgilerimle.
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı emrahaydin

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Nisan 2009, 13:49:48 »
 ;n
Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
 Mevlana Celaleddini Rumi

Çevrimdışı zerrin

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2009, 17:57:24 »
 ;n

Duygu Akartuna

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 16 Nisan 2009, 18:18:03 »
Zerrin hikaye muhteşemmiş... Sanırım Bab-ı Esrar ktabını okunacak kitap listemde daha ön sıralara almalıyım  hihi

Teşekkürler paylaşım için (:

derya99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 16 Nisan 2009, 18:39:37 »
meditasyonu çok güzel ifade etmişsiniz  muhterem hn..teşekkürler..

Çevrimdışı zübeyde demir

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 16 Nisan 2009, 20:38:09 »
 ;n