Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: DENEY YAPMAYA VARMISINIZ?  (Okunma sayısı 4575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mert Güler

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • http://www.klasikyoga.com
DENEY YAPMAYA VARMISINIZ?
« : 29 Aralık 2006, 11:27:09 »
Lavabonuzu veya küvetinizi su ile doldurun ve tıkacı aniden çekin. Su düz olarak delikten boşalmayacak, döne döne bir hortum oluşturacak şekilde boşalacaktır. Bu dönüş yönü kuzey yarım kürede sağa doğru, yani saat yönüde, güney yarımkürede ise tam tersidir. Bilim insanları buna “Coriolis” kuvveti diyolar. Her iki yarımkürede böyle birbirine ters yönde hava akımlarının ve okyanus akıntılarının olduğu herkes tarafından kabul ediliyor da, bir lavabodan boşalan suda, böyle küçük bir ortamda dünyanın dönüşünün etkili olup olmadayacağı tartışma konusu. Bir kısmı burada suyun musluktan çıkış şekil ve hızının, lavaboya düştüğü noktanın, lavabonun ve suyun gittiği yerin yapısının etken olduğunu söylüyolar, diğerleri de ideal şartlarda 50 kere deney yapın ve görün diyolar. Haydi banyoya, bilimsel deney yapmaya...!
Sevgiyle Kalın,
Yolunuz Aydınlık Olsun...
Mert Güler

janbi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2006, 17:27:21 »
YIllar önce seyretmiştim.Rahmetli Barış MANÇO afrikada böyle bir deney yapmıştı.Şu an bulunduğu ülkeyi hatırlamıyorum aradanuzun yıllar geçti.Lakin öyle bir nokta vardı ki bir çizgi misali sudaki dönüş yönü değişiyordu.Elindeki kovanın içinde ki saman çöpünü döndürmeye başlıyor , saman çöpü su ile bir tarafa dönerken  kovayı o görünmez çizginin diğer tarafına geçiriyor , saman çöpü aniden diğer tarafa su ile birlikte dönmeye başlıyordu.Yazınız üzerine çocukluğumda aklıma geldi.Mutlu oldum...

Yonca Güler

• Ziyaretçi
Bende seyretmiştim...
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2006, 22:07:34 »
Saman çöpünü bende izlemiştim.Aynı belgeselmiydi hatırlamıyorum ama yokuş yukarı kendi kendine çıkan bi arabada vardı.hayretler içinde kalmıştım...

Çevrimdışı NURAYT

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2007, 17:27:45 »
Ben bunu hep gözlemlemişimdir ve neden hep sağdan aktığını merak etmişimdir.   Ama artık düşünmeyekten vazgeçmiştim ki siz tekrar hatırlattınız hocam.

Saygılar,
Nuray

Çevrimdışı Gulhan

• Üye
  • *
Ynt: DENEY YAPMAYA VARMISINIZ?
« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2007, 12:53:10 »
bende Barış Manco bunu  ekvatoru çizgisinin olduğu  bi yede yapmıştı diye hatırladım ki Janbi nin yazını okudum .
çocukluğumuza gittim birden bende.
Dün de bi şarkışını dinlemiştim de ne adamdı diye anmıştım.Her şarkısı bi mesaj niteliğinde.
Oksuruk soguk alğınlığı gibi bişey olsa evde hemen onun da şarkısındaki tarifi uygularım hemen:) (elma dilimi de koyarak) nerden nereye.

Sevgiler

Çevrimdışı xmcraex

• Üye
  • *
Ynt: DENEY YAPMAYA VARMISINIZ?
« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2008, 23:07:57 »
 bende saman çöpünü izlemiştim ekvatorda belli bi noktada saman çöpünün terse ve düze döndüğünü gösteriyordu
severim yaradılmışı
yaradandan ötürü