Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: kimdir bu noel baba?  (Okunma sayısı 1769 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sine

• Üye
  • *
kimdir bu noel baba?
« : 30 Aralık 2006, 03:19:51 »
Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara'da doğmuştur.

M.S. 300'e doğru Patara refah içindeyken kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nicholaos adı verilir. Doğduğunda göğün bir hediyesi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, fakirlerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya geldiğine işaret edilmiştir. Daha gençliğinde bile mucizeler yarattığına inanılır. Bu inanca göre inşa halindeki bir kilisenin yıkılmasıyla enkaz altında kalan Nicholaos, annesi ağlayıp inlerken, üzerine yığılan taşların altından sağlam olarak kurtulmuştur.

Bir süre sonra babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir. Bu sırada Patara'da önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiştir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda, Nicholaos durumu görerek onlara yardım etmeye karar verir. Kendini belli etmemek ve aynı zamanda gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykuda iken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulur.

Daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğu için bacadan atar. İşte Noel Baba'nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü böylece doğar. İkonalarda ve resimlerde de Nicholaos'ın üç altın top ile gösterilmesi bu yüzdendir.
do not give up,run after, till the end..

Yonca Güler

• Ziyaretçi
Re: kimdir bu noel baba?
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2006, 10:47:15 »
Alıntı yapılan: "Sine jan"
Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara'da doğmuştur.

M.S. 300'e doğru Patara refah içindeyken kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nicholaos adı verilir. Doğduğunda göğün bir hediyesi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, fakirlerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya geldiğine işaret edilmiştir. Daha gençliğinde bile mucizeler yarattığına inanılır. Bu inanca göre inşa halindeki bir kilisenin yıkılmasıyla enkaz altında kalan Nicholaos, annesi ağlayıp inlerken, üzerine yığılan taşların altından sağlam olarak kurtulmuştur.

Bir süre sonra babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir. Bu sırada Patara'da önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiştir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda, Nicholaos durumu görerek onlara yardım etmeye karar verir. Kendini belli etmemek ve aynı zamanda gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykuda iken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulur.

Daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğu için bacadan atar. İşte Noel Baba'nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü böylece doğar. İkonalarda ve resimlerde de Nicholaos'ın üç altın top ile gösterilmesi bu yüzdendir.

Ben uzun yıllar Almanya'da yaşadım. Noel, bu inanışa önem veren bir millet için oldukça önemli. Bu sebeple Noel zamanında yaratılan atmosferi bir insanın hayatında bir kez olsun  yaşaması gerekir diye düşünüyorum. İnsan kendini masal dünyasında gibi hissediyor, gözlerinizin alabildiği her yer ışıl ışıl yada rengarenk süslerle bezenmiş oluyor.İnsanların birbirlerine karşı olan tavırları diğer zamanlara oranla daha naif ve özenli oluyor. Küçükte olsa yakın çevreyi sevindermek için hediyeler alınıyor.Ve elbette Noel haftası insanlar çalışmıyor ve bir yılı bitirip diğer taze yıla girerken yorgunluklarını atmış olarak giriyorlar. Motive edici bu atmosfer insanın negatif hiç bir şey üretememesine sebep oluyor.İnsani hisler doruk noktada olunca yani herşeye karşı sevgiyle dolunca egoyu tetikleyici unsurlar yok olup gidiyor. Güzel yani...Neyse asıl olarak Sine Jan arkadaşımızın yazısına bi eklenti yapmak istemniştim, ama yazısı sabah sabah beni çok mutlu etti zira ben yukarda anlattığımu havayı defalarca yaşadım...
Demem odur ki...Noel Babanın dokuz adet geyiği vardır, isimleri; prancer, dasher, dancer, vixen, comet, cupid, donder, blitzen ve kırmızı burunlu rudolph.