Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Aşırı Tatlı Yeme İsteği  (Okunma sayısı 93978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nazlita

• Ziyaretçi
Aşırı Tatlı Yeme İsteği
« : 16 Kasım 2007, 14:13:58 »
doğru beslenmeyle ilgili diğer bilgileri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:
http://klasikyoga.com/klasikyoga/YogikBeslenmeveSaglik/index.php

Reaktif hipoglisemi hastalığı, tatlı yemeden duramamaktır.

Son zamanlarda pek çok öğrencimden tatlı ve çikolata yeme istekleriyle ilgili yakınmalar duymaktayım. Tatlıyı akıllarından çıkaramadıklarını, hatta kimilerinin günde iki veya üç öğün tatlı yediklerinden yakınmaktalar.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Her şey beyinde biter. Burada ne reçete verilirse verilsin siz beyninizde çikolata veya profiterol resmini koyduysanız o zaman zaten beden emre uyar ve insülin salgısı başlar ve açlık hissi oluşur. Her şeyi telkinle ve zihnimizle halledebiliriz. Ancak bazı durumlar vardır ki, hormonlar sizi etkiler ve bu istek oluşur.

Menopoz, hamilelik, aylık durumlar bize gösteriyor ki kadınlar daha çok buna maruz kalmaktadır. Zaten Florida Eyalet Üniversitesinin araştırmaları da kadınların erkeklere oranla %30 daha fazla tatlı yeme isteği olduğunu ortaya koymuştur.

Aşırı tatlı yeme isteğinin bedendeki krom eksikliğinden kaynaklandığını bilmekle beraber bu konuda daha fazla araştırma ihtiyacı duydum.
Önce kimlerde tatlı yeme isteği olur ona bir bakalım:

-Öğün atlayan kişiler, düzensiz beslenenler
-Stresli ve depresyon geçirenler  
-Uykusuz kişiler                      
-Kansızlığı olanlar
-Aşırı kilo alıp veren kişiler

Reaktif hipoglisemi hastalığı, tatlı yemeden duramamaktır. Genellikle yukarıda saydığımız gruptaki kişilerde gözlenir. İleride şeker hastalığı habercisidir. Normal zamanlarda kan şekerlerinin 70–110 olmakla beraber, şekeri hızla yükselten gıdalar aldıkları zaman, tatlı ve daha fazla yemek yeme isteği oluşur.

Birazda belirtilerinden bahsedelim:
-Sık sık tatlı yeme isteği
-Sinirli olma hali veya çabuk öfkelenmek,
-Tatlı yediğinde sakinleşmek
-Gece yataktan kalkıp tatlı yemek,
-Zor konsantre olmak
-Bitkinlik, halsizlik

Bu bilgiler bize faydalı olmakla beraber bu isteğe karşı neler yapabiliriz onu sıralayalım.

Öncelikle hipotalamus doyum belirleyen bölgedir. Beynin bu kısmı aynı zamanda duygularımızdan da sorumludur. İnsülin ve serotonin kontrolü kilo kaybı için önemlidir. Stresli ve sıkıntılı zamanlarda beyindeki serotonin azalır ve atıştırmalar başlar. Pek çok kişiden duyarım, sıkılınca yemek yiyorum. O zaman serotonin salgısını artıran gıdalar alalım ve egzersizin de özellikle yoganın bu salgıyı artırdığını unutmayalım. Yoga seans sonrası pek çok kişide tokluk hissi olmaktadır bunu da gözlemlemekteyiz.
Tabi ki bir numaralı kural doğru beslenme ve kan şekerini yükselten gıdalardan uzak durmaktır. Bu gıdalar glisemi indeksi düşük gıdalardır.

Karbonhidratlar insanı tok tutar ve açlık hissini geciktirir.

Triptofan, vücutta serotonin oluşmasını sağlar ve iştah kapatır. Özellikle ceviz, muz, yumurta, yulaf, peynir vs. gıdalarda bulunur.

Krom kan şekerinin düşmesini engeller. Krom eksikliği sık yemek yeme, aşırı susama ve tatlıya düşkünlük yapar. Fındık, ceviz, yumurta sarısı, çavdar ekmeği, elenmemiş undan yapılmış ekmek, elma, tereyağı, tavuk, koyun eti, karaciğer, böbrek vs. krom içeren gıdalardır. Çok fazla şeker yeme krom oranını azaltır bu da daha fazla tatlı yeme isteğine dönüşür. Kişi tam bir kısır döngüye girer.

Balık iyot içerdiğinden açlık hissini giderir.

Albumin iştah kapatır ve en çok bezelye ve fıstıkta vardır.

Çok tatlı istediğinizde meyve, kepekli tost veya sandviç gibi besinlerde şeker almaya çalışın. Çavdar ekmeği veya tahıllar bu hissi bastırır.

Beslenmemde bol tahıl, sebze ve doğal şeker içeren gıdalar olduğundan ben kendi şahsım adına böyle bir istekle savaşmamaktayım. Tabii ki bunu yaptığım yoga ve nefes çalışmalarına da borçluyum. Gene de çok canım isterse hemen bir bitter çikolata ağzıma atarım.

Aşırı şeker tüketimi vücutta krom eksikliğine sebep olur. Ayrıca unutmayalım unutmayalım, şeker bedeni ve yüzü en çok yaşlandıran şeydir.

Sağlıklı ve mutlu günler

Gül Berberoğlu

Doğru beslenmeyle ilgili bilgileri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:
http://klasikyoga.com/klasikyoga/YogikBeslenmeveSaglik/index.php[/b]

« Son Düzenleme: 24 Mart 2013, 22:27:39 Gönderen: natalie »

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
Ynt: Aşırı Tatlı Yeme İsteği
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2007, 14:40:58 »
Nazlı'cım Merhaba,
Bu hastalığı geçirmiş biri olarak önce şunu söylemem gerek eğer bu hastalığa yakalanırsa insan, zihnini çok iyi yönetmeli.
Çünkü tatlı yedikçe hızla yükselen kan şekeri daha da hızla düşerek tatlı yeme isteğini doruk noktaya çıkartıyor.İşte bu noktada glisemik endeksi düşük yiyecekler ile kan şekerini yavaş yavaş yükseltebilirsek yavaş yavaş düşecek ve tatlı krizini atlatabileceğiz.
Ama o öyle bir tatlı yeme istegi ki gözün hiç bir şey görmez.:) Eğer kendine hakim olabilirsen ne ala yoksa gerçekten diabet'e doğru koşarak gidersin.
Herkese sağlıklı yaşamlar diliyorum.
Sevgilerimle.
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2007, 15:19:12 »
:)

Hastalık olarak geçirdim mi bilemiyorum; ama ben 10 ay öncesine kadar kavanoz kavanoz nutella yiyen biriydim; öncesinde de üniv hayatım süresince 4 yılda 18 kilo verdim; çocukluk ve ergenlik dönemlerim kısmı obezite şeklinde geçti...O yüzden şimdi açıkçası kimseye ahkam kesiyormuş gibi görünmek istemem; ama insan herşeyin üstesinden gelebiliyor; Mert Hoca' mızın bize söylediği ipuçlarını unutmadan gayet tatlı bir hayat sürebiliriz, hayatımdaki nutellanın yerini bu soğuklarda sabah kahvaltı öncesi 1-2 kaşık tahin-pekmez aldı; canım çok tatlı isteyince bir etimek veya çavdar ekmeği üzerine kekik+zeytinyağı döküp yiyorum; uzun süre açlığımı bastırıyor.. 

Bir ara bulursam size nutella yerken çekilmiş bir fotoğrafım var, onu yollarım  ;ee

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2007, 16:31:50 »
Elma ve taze çiğ marul yemek de tatlı ihtiyacımı gidermede yardımcı oluyor.Tahin,pekmezi de çok seviyorum,sabahları ağır geliyor,o nedenle kavanozlarımı ofise getirdim ;)

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2008, 00:12:00 »
Tatlı yeme isteği bende şu şekilde ortaya çıkıyor. Şayet uykusuz isem tansiyonum düşüyor. Tansiyonum düşünce de şekerim düşüyor ve o gün içerisinde canım tatlı istiyor. Ayrıca uyku bilinenin aksine yağ yakımını hızlandırıyormuş.

Çevrimdışı özcan

• Üye
  • *
uyku ve diyet :D
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2008, 18:14:55 »
Alıntı
uyku bilinenin aksine yağ yakımını hızlandırıyormuş.

harika bir diet yöntemi
uyuyarak zayıflayın hihi
Bakış açımız görüşümüzü, görüşümüz de bakış açımızı etkiliyor...

Çevrimdışı merih

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2008, 21:31:39 »
Elmanın üzerine tarçın dökerek yiyorum, tarçın aynı zamanda kan şekerini de dengeliyor.
Bazen üzerine tarçın döktüğüm elmaları fırında biraz pişiriyorum o da ayrı bir lezzet oluyor..

Kuru erik de kan şekeri dengeleyicilerden, sadece Kapodokya yöresinde yetişen sarı erik var ki o da iyi bir dengeleyici, bu aralar bu sarı eriğin kurusunu da kullanıyorum.

Sevgiyle kalın..

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2008, 00:37:32 »
Ay valla tarçınlı elma fikri kulağıma acaip güzel geldi, her ikisinide çok severim...

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2008, 00:39:21 »
Banada cazip geldi.