Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Yoga size ne sağlıyor?  (Okunma sayısı 3257 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serdar

• Üye
  • *
Yoga size ne sağlıyor?
« : 14 Ekim 2007, 19:22:32 »
Sevgili Mert Hocam ile paylaşmıştım. Herhangi bir nedenle iki gün üst üste kendi kendime veya grupla Yoga yapamazsam eksikliğini hissediyorum. Daha somut örneklerle su gibi, yemek gibi, uyku gibi... Bu öğretinin, bu deneyimin bana sağladığı çok şey var. Yoga yapmayanların en çok sorduğu soru ise şu:

"Yoga size ne sağlıyor? ",yani "Bana ne sağlayacak?"

Bu soruyu kendime sorduğumda verdiğim bazı cevapları sıraladım.

Beni rahatlatıyor.
Beni mutlu kılıyor.
Kendimi daha iyi tanımamı sağlıyor.
Beni iyileştiriyor.
Enerjimi arttırıyor.
Yaşamla ilgili farkındalığımı arttırıyor.
Cesaretimi arttırıyor.
Sabrımı arttırıyor
Beni sağlıklı kılıyor.
Hayata bakışımı değiştiriyor.
Sevgimi arttırıyor.
Olumlu duygularımı geliştiriyor.
Arınmamı sağlıyor.
Tazeleniyorum.
Dinlemeyi öğretiyor.
Kendimi daha iyi ifade etmemi sağlıyor.
Kendimi geliştirmemi sağlıyor.
Evrenin bir parçası olduğumu hisettiriyor.

Biliyorum ki çok farklı cevaplar ve deneyimler var. Ayrıca dereceleri çok farklı. Bu kişi ile ilgili bir şey, ama görüşlerinizi paylaşabilirseniz bunun önemli bir katkı olacağını düşünüyorum.

En derin sevgilerimle,
aşkalarına verdiğimiz öğütler değil, bizzat uyguladıklarımız bizi insan yapar.

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
Yoga size ne sağlıyor?
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2007, 14:01:12 »
Merhaba,

Ben de şöyle bir şey gözlemledim.,
Bu saydıklarınızı sizde gerçekten gördükleri zaman daha inandırıcı ve ilgi çekici oluyor.
Siz de de oldu mu bu tarz şeyler???
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı serdar

• Üye
  • *
Yoga size ne sağlıyor?
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2007, 10:34:10 »
Sevgili Muhterem,

Cevabım kesinlikle evet. Hele şu aralar çok yoğun ve yıpratıcı denilebilecek bir dönemde olmama rağmen çok şükür her şey yolunda.

Sevgilerimle,

irem

• Ziyaretçi
Yoga size ne sağlıyor?
« Yanıtla #3 : 20 Ekim 2007, 13:39:52 »
Selam,

Ben de daha çok doğaya döndüm.
Artık spor salonuna gidip yürüyüş bantında yürümektense,dalgaların,ağaçların,rüzgarın şarkısını,sesini duyabildiğim,havayı koklayabildiğim,ayın güzelliğini görebildiğim,kedilerin,köpeklerin oyun oynadığı yerlerde ve sahilde kumlara bata çıka yürümeyi seviyorum.Şükürler olsun ki,bunu isteyince sahili de buldum ve muhteşem bir duygu... :)

Bir de zaman zaman ,sanki herşeyi dışarıdan seyrediyormuşum gibi hissediyorum.Sanki gülen,konuşan beni,hayatı,insanları seyrediyorum.

Tepkilerimin,öfkemin daha çok azaldığını görmekten,daha çok gülmekten mutluyum.Böylelikle uyum içinde hayırlı çözümleri daha kolay buluyorum.Başka seçeneklerin de farkına varmaya başladım.

Ve yaklaşık 1.5 sene gibi bir dönemi kendi içimde,içsel hücremde geçirdiğimi söyleyebilirim.(Dışarıdakilerin pek farketmediği,arkadaşlarımın görüşme isteklerini nezaketle geri çevirdiğim veya en az şekilde görüştüğüm,arkadaş ilişkilerimi gözden geçirdiğim,dengeme dönmeye çalıştığım,sigarayı bıraktığım:),tek başıma kalmak istediğim,yaşamı,kendimi sorguladığım,anlamaya çalıştığım,kendimi tamir ettiğim bir dönemdi.).Şimdi ise tekrar hayata karışmayı öğreniyorum.Ve yoga sayesinde,hayatın mucizelerinin ve güzelliklerinin farkında olarak,hayata karışmak çok güzel.

Çevrimdışı serdar

• Üye
  • *
Yoga size ne sağlıyor?
« Yanıtla #4 : 20 Ekim 2007, 15:45:51 »
Sevgili İrem,

Paylaşımın için çok teşekkürler.

Sevgiyle kal

Çevrimdışı NURAYT

• Üye
  • *
Ynt: Yoga size ne sağlıyor?
« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2007, 16:51:45 »
Sevgili Serdar,

O kadar güzel özetlemişsin ki. Tamamına katılıyorum ilave olarakda  Yoga'nın Ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklarıma ilaç olduğunu eklemek istiyorum. Ben yaklaşık Nisan 2005 Nisan ayından itibaren yoga yapıyorum. Ancak yaz tatili boyunca ara verdim. Tatil, aileme daha fazla zaman ayırma, şımarıklık, yaşadığım bazı sıkıntılı olaylar beni yogadan uaklaştırdı. Vucudum lütfen yogayı yapalım dedikce ben red ettim. Tembellik yaptım. Dersler harici evinde de yogayı düzenli yapan ben yaşadığım şeyleri bahane ettim.  Ancak yazın sonunda bu ihmalkarlığım tokat gibi yüzeme çarptı. Ruhsal ve Fiziksel rahatsızlıklar kendini hatırlatmaya başladı.

Artık çok iyi biliyorum. Benim yolum yogadan geçiyor. O hayatımda nefes gibi, su gibi ve yemek gibi üçü olmayınca nasıl işler ters gidiyorsa yogasızlıkta bende öyle oluyor. Belki de bu da yaşamam gereken bir deneyimmiş. Şimdi tekrar başladım. Evimde de mutlaka ya sabah ya akşam yogamı yapıyorum. Inanın çalışmamdan sonra kendimi çok iyi hissediyorum. HUZURLU ve SAĞLIKLI,

Sağlıklı ve ışıklı günler diliyorum.