Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: İletişim Kurmamak İmkansızdır.  (Okunma sayısı 2234 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ebru Türün

• Üye
  • *
  • Sessizliği bozmadan...
İletişim Kurmamak İmkansızdır.
« : 29 Ocak 2009, 08:24:00 »

İki insan birbirinin farkına vardığı andan itibaren iletişim başlar.

İki insan birbirinin farkına vardığı andan itibaren;
•   Söylediği,
•   Söylemediği,
•   Yaptığı,
•   Yapmadığı,
                  herşeyin anlamı vardır.

•   Yüz ifadesinin,
•   Beden duruşunun,
•   Sesin,
•   Bakışın,
              anlamı vardır.

Farz edelim bir otobüs garında tek boş olan sandalyeye oturdunuz. Sandalyeye otururken diğer sandalyede oturan kişilere selam verebilirsiniz veya vermeyebilirsiniz.
Etraftakilere selam verseniz de iletişim içindesiniz, vermeseniz de! Selam verirseniz, “Sizi insan yerine koyuyorum”, “Selam verilmeye değer insanlar olarak görüyorum”, anlamını ifade etmiş olursunuz. Selam vermemeniz de zıt anlamlar ifade eder.

Yaşamın dokusunu insan ilişkileri oluşturur. İnsanlar, çoğunlukla birbirlerini adam yerine koyuyor, değer veriyorlarsa o toplumda insanlar daha az stresli, daha güler yüzlü olurlar. Birbirlerini adam yerine koymayan, değer vermeyen insanların çoğunlukta olduğu toplumlarda ise stres yüksektir.

Asansöre bindiğinizde birbirinize sözünüzle veya gözünüzle selam veriyor musunuz?
“Günaydın, merhaba, iyi günler”, gibi sözlerin sık sık söylendiği ortamlar uygar ortamlardır.
Asansöre binip birbirlerinin yüzüne bakıp hiçbir şey söylemeyen insanların bulunduğu ortamlarda da iletişim vardır; bunlar, “Adam yerine koymaya değmezsin”, “Umurumda değilsin”, türünden mesajlardır. Ne var ki, bu tür mesajlar, uygar toplumlardaki insanların birbirlerine verecekleri mesajlar değildir.

Doğan Cüceloğlu
İletişim Donanımları
Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim
"Hayatta istediğin herşeyi elde edebilirsin, bereberinde getirdiklerini kabul edersen."    
                                                          Yogi Baba Adnan Ananda Siddviho Çabuk

Çevrimdışı kurt e. inhan

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
Ynt: İletişim Kurmamak İmkansızdır.
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2009, 10:17:32 »
Ebru Hn güzel paylaşım için teşekkürler..

1975 yılında İsviçre'den Türkiye'ye geldiğimizde büyük bir kültür şoku yaşamıştım..2 ülke çok çok farklıydı..Fakat belki de beni en çok hayrete düşüren, arkadaşlarımın sınıfa girerken birbirlerine hiç selam vermemeleriydi..Ben verdiğimde herkes garipsiyordu..Ben onlar vermeyince ben garipsiyordum..

Ebru Hn yazısında, D. Cüceloğlu'na ait şu güzel sözünü okurken, demin yazdığım eski günlere uçuverdim..

İnsanlar, çoğunlukla birbirlerini adam yerine koyuyor, değer veriyorlarsa o toplumda insanlar daha az stresli, daha güler yüzlü olurlar. Birbirlerini adam yerine koymayan, değer vermeyen insanların çoğunlukta olduğu toplumlarda ise stres yüksektir.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2009, 10:29:04 Gönderen: kurt e. inhan »
Kurt E. İnhan

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2009, 18:37:07 »

selam vermek,gülümsemek...
çok zor olmasa gerek
hani diyoruz ya insanız
işte diğer canlılardan budur farkımız....

selamlar ;w

Çevrimdışı özcan

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2009, 06:01:20 »
yazıyı okuduktan sonra,
selam vermeden geçemedim...
herkese selam ;-)
Bakış açımız görüşümüzü, görüşümüz de bakış açımızı etkiliyor...