Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: İnsanları olduğu gibi kabul etmek  (Okunma sayısı 6451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ebru Türün

• Üye
  • *
  • Sessizliği bozmadan...
İnsanları olduğu gibi kabul etmek
« : 02 Aralık 2008, 15:10:52 »
         Her insan kendi düşüncesini, hal ve hareketlerini doğru bulur. Eğer olaylara o insanın gözüyle bakabilirsen, çoğu zaman neden böyle gördüklerini anlayabilirsin. Bir insanla etkileşim kurduğun zaman iki seçeneğin var, ya o insanı “olduğu gibi kabul edebilirsin” veya “olduğu gibi kabul etmeyebilirsin.” Aslında bu, yalnız insanlarla ilgili değil, nesnelerle ilişkin için de sözkonusu. Örneğin taşla ilişkinde ya taşı “olduğu gibi kabul edersin” ve böylece taşın sert olduğunu anlarsın ve ayağını taşa vurmamaya özen gösterirsin ya da taşı “olduğu gibi kabul etmezsin” ve sert taşa ayağını vurup da canın acıdığında avazın çıktığı kadar bağırır ve taşa küfredersin. Bunun gibi bir insanı yargılamadan olduğu gibi kabul edersen onunla çatışmaya, çekişmeye girmez, saygı içinde ilişkini sürdürebilirsin. İşbirliği içinde karşılıklı saygı ve kabule dayalı ilişkiler içinde yaratıcı ve üretici olabilirsin.
         İnsanı olduğu gibi kabul etmez, onu yargılarsan, o zaman o insanla ilişkinde şu sorunlardan birini yaşarsın (kötüden iyiye doğru sıralarsak):
•Savaşırsın: Savaşın amacı, karşındakini yok etmektir. Sen ya da karşındaki yok oluncaya kadar savaş devam eder. Bir insanla kurulabilecek en kötü ilişki savaş içinde olmaktır; herhangi bir insanla savaş içinde olmamaya özen göster.
•Dövüşürsün: Dövüşün amacı, karşındakinin kolunu kanadını kırmak, onu bitkin hale getirmek ve ezmektir. Bugün dövdüğün kişi, yarın güçlenip sana savaş açabilir. Bir insanla savaştan sonra kurulabilecek en kötü ikinci ilişki dövüştür; insanlarla dövüşmemeye özen göster.
•Güreşirsin: Güreşin amacı karşındakini alt etmek, üstte kalmak ve “Hep benim sözüm geçecek, çünkü ben senden güçlüyüm”, demektir. Birbiriyle güreşen insanlar işbirliği içinde olamaz, birbirlerini sürekli yıprattıklarından dolayı da üretici ve yaratıcı olamazlar.
•Karşındakini umursamaz, önemsemezsin: Olduğu gibi kabul etmediğin kişiyi yokmuş gibi düşünür, önemsemez ve umursamazsın. O kişi de seni umursamaz. Böylece her ikinizde birbiriniz için yok sayılırsınız. Bu durum, genellikle örtük husumet duygularıyla birlikte oluşur. İlk uygun zamanda bu olumsuz duygular patlak verir, sizi yukarıda sözünü ettiğim savaşa, dövüşe ya da güreşe götürür.
O nedenle bu da hiç istenmeyen, çok kötü bir ilişki tarzıdır.
Doğan Cüceloğlu
Başarıya Götüren Aile

;n
"Hayatta istediğin herşeyi elde edebilirsin, bereberinde getirdiklerini kabul edersen."    
                                                          Yogi Baba Adnan Ananda Siddviho Çabuk

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
Ynt: ?nsanlar? oldu?u gibi kabul etmek
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2008, 18:35:00 »
Bence ne sava?al?m, ne güre?elim, ne dövü?elim ne de umursamaz bir tav?r sergileyelim.

Sadece KONU?ALIM.

Çevrimdışı Ebru Türün

• Üye
  • *
  • Sessizliği bozmadan...
« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2008, 15:01:58 »
Turgay Biçer Hocam?z?n NLP �n varsay?mlar? içinde aktard??? gibi;
"?nsanlar? oldu?u gibi kabul et, olmas?n? istedi?in gibi davran."
Her insan dünyay? kendine göre alg?lar. ?leti?imin etkili olmas? için onlar? oldu?u gibi kabul et ve olmas?n? istedi?in gibi davran.
Bu kabul kar??nda ola?anüstü de?i?imlere kaynak olabilir.
 ;n
"Hayatta istediğin herşeyi elde edebilirsin, bereberinde getirdiklerini kabul edersen."    
                                                          Yogi Baba Adnan Ananda Siddviho Çabuk

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2008, 21:00:16 »

kesinlikle kat?l?yorum...

insanlar? oldu?u gibi kabul etti?imiz zaman beklentiye de girmiyoruz ve hayal k?r?kl???na da u?ram?yoruz ;n

sevgiyle kal?n ;m<

HarikaTurunç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 11 Aralık 2008, 22:03:05 »
 Merhaba Ebru,Zekiye

Gerçekten güzel bir konuya de?inmi?siniz,insanlarla ili?kilerimizde sorun ya?amamak için onlar? oldu?u gibi kabul etmek en do?ru olan? bencede.
Ben uzun y?llar çok sava?t?m,u?ra?t?m ve sonunda çözümü bu ?ekilde buldum.?imdi çok rahat?m ve mutluyum...

Sevgilerimle

Çevrimdışı ceydam

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2008, 22:28:43 »
OLDUGU GIBI KABUL ETMEK //// ALINTI

?çsel çal??malarla kendini zenginle?tirmeye çal??an bir çok ki?i bilir belki; Bir insan? oldu?u gibi kabul etmek tüm kabullenmeler içerisinde en zoruymu?. Ba?kas?n? ho?görmek hatta affetmek; biriyle empati kurmak; kar??ndakini iyi dinlemek vs. gibi tüm insanc?l faaliyetler içerisinde birini oldu?u gibi kabul etmek ve yarg?lamamak iç dünyan?zda çok özel bir noktaya vard???n?z? gösteriyormu?.

Bununla ilgili bir hikaye var: Günün birinde kendini içsel olarak zenginle?tirmek isteyen bir adam Budaya gelir. Hayattaki tek amac?n?n ermi? mertebesine varmak oldu?unu söyler ve ne yapmas? gerekti?ini sorar. Buda Her?eyi bir tarafa b?rak ve tan?d???n her insan? oldu?u gibi kabul etmeye bak der. Adam bu amac? gerçekle?tirmek için gider ve bir kaç ay sonra döndü?ünde Buda�ya �Dediklerini yerine getirmek için çok u?ra?t?m, büyük bir ço?unlukla bunu ba?ard?m ama iki ki?i var ki onlar? olduklar? gibi kabul edemiyorum� der. Buda �O zaman ?öyle yapal?m, senin di?er ki?ileri kabullenmene gerek yok. Onlar? bir tarafa b?rak ve ?imdi gidip sadece o iki ki?iyi kabul etmeye çal??, bu yeterli� der. ?li?kilerimizde ya?ad???m?z her türlü sorun birilerini de?i?tirmeye çal??maktan ç?k?yor. Ben de herkesi oldu?u gibi kabul edemiyorum. Bundan 10 y?l öncesine göre bu konuda yol ald???m? farkediyorum ama yine de yeterli olmad???n? biliyorum. Bizden bir tane daha yok. Bu nedenle kimseyi kendimiz gibi dü?ünüp, davranmaya zorlayamay?z. Zaman geliyor en yak?n?m?zdakilerin bile bizi öfkelendiren, isyan ettiren davran??lar?yla kar??la??yoruz. Bu yüzden bitirdi?imiz arkada?l?klar?m?z ve ili?kilerimiz var. Tabii ki bizi y?pratan insanlarla birarada olmak zorunda de?iliz. Ama kimseyi çekemem, benimle olmak istiyorlarsa bana uyum sa?las?nlar havas? içinde oldu?umuzda as?l zarar? biz görüyoruz. Bu konuda izole olup, kendini ili?kilerden soyutlayanlar var. Oysa böyle bir ya?am insanlar? gittikçe yoksul hale getiriyor. ?natla kendini de?i?tirmeyi denemeyip, hep kar??daki insanlar?n hata yapt?klar?n? dü?ünerek ya?amak zor bir i?. Hiç kimse sadece iyi niteliklerden ve de kötülerinden olu?mu? de?il. Hepimizin oldu?u gibi çevremizdekilerin de negatif, pozitif pek çok özelli?i var. ?yilikleri kabul etmek kolay; Oldu?u gibi kabul etmek negatif niteliklerle kar??la?t???m?zda gerekiyor. E?er yapabildi?imiz kadar, dünyadaki en zor bu kabulün üstesinden gelirsek, kar??m?zdakine verdi?imiz tepkiler azalacakt?r. Onlar?n iyi taraflar?na odaklan?p, negatifliklerle kar??la?t???m?zda tart??arak ama zorunda b?rakmayarak ili?kilerimizi sürdürmeyi ba?ar?rsak, ku?kusuz ya?am?m?z? zenginle?tiririz.

Ermi? olmay? beklemiyoruz tabii ki; Amaç emek harcayarak kurdu?umuz ili?kileri devam ettirebilmek. Buda�n?n istedi?i gibi olamayabiliriz belki ama hayat?m?zda çok önem verdi?imiz biriyle onu kabullenmek yoluyla daha tatminkar bir ili?ki kurabiliriz. Bunu ba?ard???m?zda ya?amla ba?lar?m?z güçlenece?inden ba?kalar?n? kabule daha aç?k hale gelmekte mümkün.

Sevgiyle kal?n,

Çevrimdışı nilüfer

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Aralık 2008, 00:06:49 »
Bu varsay?m? seviyorum çünki beni hayat?mdaki  ta??d???m yüklerden kurtard? ,oldu?u gibi kabul etmekle içimdeki sava?ma,güre?me,dövü?me ,önemsiz umursamaz tav?r?m?n yerine ko?ulsuz sevgiyi koyabildim ,hayret verici bir duyguydu benim için
Gönül fısıldar ..dil söyler
Gönül söyler ..el yazar