Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Gençliğin 5 Altın Kuralı.  (Okunma sayısı 4719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

irem

• Ziyaretçi
Gençliğin 5 Altın Kuralı.
« : 22 Kasım 2007, 15:54:43 »
Filipin asıllı Lourdes Julian Doplito Çabuk"un verdiği yoga dersleri,gençleşmek isteyen kadınlar tarafından keşfedildi.

Kadınlara gençlik ve güzellik yogası kursları veren Lourdes Çabuk, dört çocuk ve dört torun sahibi 57 yaşında genç bir kadın! Genç diyorum çünkü; Madam Lourdes kendisinden ders almaya gelen 30 ve 40'lı yaşlardaki öğrencilerinden çok daha duru bir tene, çok daha az kırışığa ve oldukça fit bir vücuda sahip.

Madam Lourdes'in cömertce paylaştığı gençlik ve güzellik sırlarına. Şu beş maddeye dikkat ederseniz; 10 yaş gençleşmeyi sağlama aldınız bilin; "

Gençlik ve güzelliğin 5 altın prensibi
1- Doğru rahatlama
2- Doğru nefes
3- Doğru beslenme
4- Doğru egzersiz
5- Pozitif düşünce

"Herkesin bir enerji bedeni, yani aurası var. Eğer bu auranın herhangi bir yerinde boşluk oluşursa, o bölgedeki organlar kolay hastalanabilir. Bizim yaptığımız yoga egzersizlerinde önce aurayı temizliyoruz" diyor Madam Lourdes.

Katılımcıların beslenme alışkanlıklarını öğreniyor, kimininkini de yüzüne bakarak şıp diye söyleyebiliyor: "Çok fazla peynir yiyorsun değil mi?" Peynirin içinde yapışkan bir madde bulunduğunu, bunun da yanaklarda sarkma yaptığını biliyor muydunuz?

Vücudun ne tür beslenmeye ihtiyacı olduğunu nasıl bilebiliriz?
Herkesin ihtiyacı olan şey farklı. Bir kan tahlili yaptırmak iyi olur. Vücudun neye ihtiyacı olduğunu görebilir ve fazlalıkları atabilirsiniz.

Kadın ve erkeğin ihtiyaçları da değişiyor değil mi?
Evet. Kadınlar hormonlardan dolayı daha fazla sebze tüketmeli. Sebzelerdeki doğal östrojen kadınlara iyi geliyor. Erkekler daha fazla et yemek istiyor, testosteron hormonundan dolayı. Daha çok demire ihtiyaçları var. Biz daha yumuşak bir beslenme tarzı seçmeliyiz.

Kadınlar genç kalmak için nelere dikkat etmeliler?
En önemli, en güzel antioksidan sudur. Sudaki oksijen kanı, hücreleri besler. Bol su içen bazı kadınlara bakın, ciltlerinde yine de kuruluk vardır. TDS denilen, sudaki toplam çözünmüş maddeler, yani suda olan fazla mineral, metal, tuz ve kimyasallar nedeniyle içtiğimiz sudaki oksijen bir türlü hücrelere gitmez. Musluk suyunda ölçtük aşağı yukarı 200 madde var. O suyu içtiğimizde o maddeleri de torba gibi taşıyoruz. O maddelerden dolayı oksijen giremiyor hücrelere.

Biz o minarelleri yemekten, sebze-meyveden alıyoruz zaten. Su, oksijenin vücudumuza taşınması için bir araç. İçtiğimiz su maalesef o kadar çok diğer maddelerle dolu ki ne hücrelerimize oksijen taşıyabiliyor, ne de vücuttaki toksinleri atabiliyor. TDS miktarı 50'den fazla olmamalı. Biz eve filtre takdırdık. Musluktan akan suda şimdi sadece 12 TDS var. Tabii oksijenin diğer kaynağı doğru nefes. Doğru nefesle sadece oksijen almıyoruz aynı zamanda hayattan da daha çok haz alıyoruz. Prana yoksa hayat da yok.

Ve tabii ki doğru beslenme.
Evet. Doğru beslenme ile ilgili birkaç genel kuralı saymak gerekirse; protein ve karbonhidratı beraber hiç tüketmemek lazım. Ben derse katılanlara bir çizelge veriyorum, ne ile neyi beraber tüketmemek lazım diye. Bu çok önemli. Böylece sağlıksız şeyler de yesek zararı azaltabiliriz.

Örneğin eti çok seviyorsak sık ve fazla tüketmemek kaydıyla yiyebiliriz ama mutlaka yanında salata yemeliyiz. Bizim yoga merkezinde beslenme ile ilgili fanatik bir yaklaşımımız yok. Uzun zamandır görmediğiniz bir akrabanızı ziyarete gittiniz, size bir sürü yemek yapmış. Ben bunları yiyemem diye onu reddetip kırmak olmaz. Ölçülü ve dengeli olmaya çalışmak en güzeli. Her şeyi yasaklamak olmuyor ve insan doğası buna alışamıyor. Haftanın beş günü sağlıklı beslenelim, ama strese de girmeyelim.

Peyniri ve sütü mutlaka azaltmak lazım. İçlerinde yapışkan bir madde var. Araştırma yaparsanız bunu görebilirsiniz. İlla peynir yemek istiyorsak lor peynirini tercih edelim. Yoğurt ve ayran sütten çok daha faydalı. Ekmeği azaltalım. İnsan kendi dışkısına bakarak nasıl beslendiğini görebilir.

Kabızlık vücudun ne kadar susuz kaldığının, sindirimi zor besinler tükettiğinin bir göstergesidir. Sindirim yolunun tıkanması mutfak lavabosunun tıkanması gibidir. Sağlıklı bir beslenmeden söz edilemez.

Peki bu dört hafta sonra kadınlar ne gibi bir değişiklik görecekler kendilerinde?
Çok memnun olan öğrencilerim var. Arkadaşları "Estetik mi yaptırdın" diye soruyormuş. Bunu duyunca çok mutlu oluyorum. Ciltleri pırıl pırıl, aydınlık oluyor. Temiz beslendiklerini yüzlerinden anlayabiliyorsunuz. Toksinsiz yiyecekler yediğinizde bütün hücreleriniz iyi beslenir ve mecburen genç kalırsınız.

Bize biraz günlük beslenme tüyoları verir misiniz?
Sabahları meyve yemek için en ideal zamandır. Karnınız açken vücut meyvedeki bütün besini emer. Hem de güne taze bir başlangıç yapmış olursunuz. Öğle vakti protein alma vaktidir. Çünkü protein sindirimi zaman alan, ortalama 4 saat süren bir maddedir (Karbonhidrat ise 2 saat). Onun yanında salata ya da sebze olsun ama karbonhidrat yok. Çünkü bütün bu maddeler için midede farklı enzimler var. Hepsini karıştırırsak midede asit yapar. Yediğimizin faydasını göremediğimiz gibi, kısa sürede tekrar acıkırız. Hazımsızlık ve rahatsızlık da cabası. Meyveyi akşam yemeğinden sonra yeme alışkanlığını bırakmak gerekir. Hem şekeriniz yükselir hem de hazmı zor olur, mineralleri tam alamazsınız. Bir de aynı aileden meyveleri beraber tüketin. Mesela elma ile armutu, portakal ve greyfurtu birlikte yiyebilirsiniz.

Hürriyet /  Haber Tarihi : 11 Haziran 2007

Çevrimdışı meri jane

• Üye
  • *
Ynt: Gençliğin 5 Altın Kuralı.
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2008, 22:55:39 »
yahu çığlık atmak istiyorum, yukarıdaki röportaj bana ait!!! :)
bir dergi için yapmıştım, elli yerde tekrar yayınlanmıştı. bu sitede karşıma çıkması güzel oldu :)

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2008, 13:29:46 »
Vaaaaay aramızda ne cevherler var  hihi hihi

Bence de güzel olmuş Meri Jane; acaba bu bir işaret mi???  ;s

Çevrimdışı meri jane

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2008, 23:38:43 »
hımm, işaret olsun bakalım :) merak ediyorum neye işaret ettiğine :)

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Mart 2008, 23:59:50 »
Beslenme, uyku, moral gibi şeyler genç kalmakta önemli tabiii ama birazda genetik diye düşünüyorum. Örneğin 20 li yaşlarında olup ailesinde fazlaca kırışıklık olan bir arkadaşımda da aynı belirtiler fazlaca belirgin mesela...

Çevrimdışı meri jane

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Mart 2008, 00:04:37 »
neden çünkü muhtemelen annesinin, ailesinin yeme, içme ve diğer günlük alışkanlıklarını sürdürüyordur da ondan, diyorum ben. mesela ailece çok gergin, sinirli olabilirler, ailece tatlı düşkünü olabilirler filan. bayan lourdes'in dediği gibi, onun kızkardeşi çok daha yaşlı gösteriyormuş.

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Mart 2008, 00:06:00 »
Aksine ailesinden çok fazla sağlığına ve yediklerine dikkat eder arkadaşım. Genetik bilimi bu konuda paralel zaten.

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 31 Mart 2008, 18:31:08 »
çok güzel ve su gibi akıcı bir röportaj olmuş meri jane. :)

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 31 Mart 2008, 18:34:48 »
Genetik olarak bir konuda zayıf olabiliriz,ancak vücudumuza,duygu ve düşüncelerimize gereken özeni gösterirsek,yaşama gülen gözlerle ve kalple bakarsak,genetiğimizi iyileştirebilme potansiyelimiz olduğuna inanıyorum.

Beslenme, uyku, moral gibi şeyler genç kalmakta önemli tabiii ama birazda genetik diye düşünüyorum. Örneğin 20 li yaşlarında olup ailesinde fazlaca kırışıklık olan bir arkadaşımda da aynı belirtiler fazlaca belirgin mesela...

Çevrimdışı meri jane

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 31 Mart 2008, 21:25:05 »
saol iremcim. bundan sonra röportajlarımı burdan yayınlayayım :)