Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Esmer Şeker  (Okunma sayısı 3623 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı burcuk

• Üye
  • *
Esmer Şeker
« : 02 Mart 2007, 08:48:29 »
Selam,

Esmer şeker rafine edilmemiş şeker midir? Küp şeker ve toz şeker arasında fayda- zarar bakımından fark var mıdır?

Teşekkürler,

BurcuK.

Çevrimdışı Mert Güler

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • http://www.klasikyoga.com
Küp Şeker...
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2007, 18:54:42 »
Selam,
Küp şeker, bildiğimiz kristal şekerden, halk diliyle toz şekerden yapılır.   Küp şeker üretimi, özetle kristal şekerin hafif nemlendirilmesinden sonra makinede belli şekildeki kalıplara preslenmesi ve takiben kurutulması işleminden ibarettir. Artık bildiğim kadarıyla üretim aşamasında içerisine herhangi bir ilave madde katılmıyor. Eskiden küp şekerin üretimi sırasında, üretimi kolaylaştırmak için yardımcı maddeler kullanılırdı.
Bu maddeler bazen suyla karıştığı zaman (örneğin çayda) farklı görünümlerde olabiliyordu. Ancak şu anda üretilen küp şekerlerde bu tür durumlar ortaya çıkması azaldı yinede dikkat etmekte fayda var :!:
Bir de küp şekerlerin maliyeti biraz fazla oluyor çünkü daha fazla iş gücü ve makine kullanılıyor.
Sevgiyle Kalın,
Yolunuz Aydınlık Olsun...
Mert Güler

Çevrimdışı burcuk

• Üye
  • *
Esmer Şeker
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2007, 20:58:10 »
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler hocam. Küçük bir sorum daha vardı; esmer şeker rafine edilmemiş şeker midir? Tadı, görüntüsü beyaz şekerden farklı.. Sağlık açısından beyaz şekere göre farkı nedir?

Çevrimdışı Mert Güler

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • http://www.klasikyoga.com
Esmer şeker...
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2007, 23:16:05 »
Selam,
Doğa, vücut sisteminin sağlıklı işlemesi için, sağladığı besinlerde, vücudun gereksinim duyduğu etmenleri en uygun oranlarda bir arada bulunduracak dengeleri kurmuştur. Şekere ve şekerin elde edildiği kaynaklara bu açıdan bakıldığında, saf şekerin elde edilmesi esnasında mineral, protein, vitamin ve insan sağlığına faydalı diğer birçok etmenin neden yok edildiğini -kimya biliminin ve gıda sanayisinin önemli bir adımı olması dışında- izah etmekte zorlanırız...
Esmer şeker, şeker kamışından elde edilen şekerin kendi artığı olan melasla ile zenginleştirilmesiye
oluşturulur.
Bunun sonucu olarak, şekerin saflaştırılması (rafinasyonu) esnasında ayrılan melasla bünyeden uzaklaştırılan mineral ve vitaminler gibi değerlerin ürüne yeniden kazandırılması sağlanmıştır.
Sevgiyle Kalın,
Yolunuz Aydınlık Olsun...
Mert Güler

nazlita

• Ziyaretçi
Esmer Şeker
« Yanıtla #4 : 28 Mart 2007, 11:49:39 »

Merhaba;

Ben esmer şekerin tadını daha çok beğenen biri olarak birgün bu soruyu Kübalı bir kimya mühendisine sordum; bana yaptığı açıklama; esmer şekerin daha saf olduğu hatta kimuasal beyazlaştırıcı katılarak beyaz şekere dönüştüğünü açıkladı; hatta bu nedenle Güney Amerika' da esmer şekerin çok ucuz olmasına rağmen, beyaz şekerin daha pahalı olduğunu belirtti; Avrupa ve ülkemizde ise durum böyle değil; moda olarak görüldüğünden ve bir küp şekerde esmer: 7; beyaz: 11 kalori olduğundan sanırım esmer şeker daha pahalı...Kişisel olarak şeker tüketimine karşı olduğumu, şekerin vücuduma ek bir yük getirdiğini belirtmek isterim.

Bu arada bu forumdaki ilk yazım :) çok heyecanlıyım...

Sevgiler...Hafif günler dilerim...

Yonca Güler

• Ziyaretçi
Re: Esmer Şeker
« Yanıtla #5 : 28 Mart 2007, 20:38:04 »
Alıntı yapılan: "nazlita"

Merhaba;

Ben esmer şekerin tadını daha çok beğenen biri olarak birgün bu soruyu Kübalı bir kimya mühendisine sordum; bana yaptığı açıklama; esmer şekerin daha saf olduğu hatta kimuasal beyazlaştırıcı katılarak beyaz şekere dönüştüğünü açıkladı; hatta bu nedenle Güney Amerika' da esmer şekerin çok ucuz olmasına rağmen, beyaz şekerin daha pahalı olduğunu belirtti; Avrupa ve ülkemizde ise durum böyle değil; moda olarak görüldüğünden ve bir küp şekerde esmer: 7; beyaz: 11 kalori olduğundan sanırım esmer şeker daha pahalı...Kişisel olarak şeker tüketimine karşı olduğumu, şekerin vücuduma ek bir yük getirdiğini belirtmek isterim.

Bu arada bu forumdaki ilk yazım :) çok heyecanlıyım...

Sevgiler...Hafif günler dilerim...

Selam,

Öncelikle klasikyoga.com a hoşgeldin...
Şekerin bedenimize yük getirdiği konusunda oldukça haklısın hatta yükten çok zarar diyelim buna...Şeker kanser besleyicidir. Şeker kesilerek kanser hücrelerinin önemli bir gıdası kesilmiş olur. NutraSweet, Equal, Spoonful v.s. gibi tatlandırıcılar zararlı olan Aspartam ile yapılırlar. Daha iyi bir tatlandırıcı Manuka balı veya molastır, ama az miktarda alınmalıdırlar.