Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: LUİGİ  (Okunma sayısı 2027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mine

• Üye
  • *
LUİGİ
« : 29 Ocak 2010, 15:32:28 »
           Luigi adında bir hastam vardı  Işıltılı bir gülümsemeyle ofisime daldı ve bir check-up için orda olduğunu belirtti  Sohbet ilerlerken gözlerim doğum tarihini ifşa eden dosyasına kaydı  Luigi 91 yaşındaydı  ''Bir hata olmalı '' dedim ona, bu beklenmedik keşif karşısında çok şaşırmış bir halde  ''Neyle ilgili hata? '' diye sordu  '' Yaşınız '' diye yanıtladım  '' 91 yaşında olamazsınız , değil mi?  ''  '' 91 yaşındayım '' dedi '' İsterseniz ispatlamak için nüfus cüzdanımı getiririm ''

'' Sırrın nedir, Luigi? '' diye sordum, kuşkulu bir şekilde  Öne eğildi ve gözlerinde bir pırıltıyla, '' Doktor, '' dedi, '' bir tutkunuz olmalı ''  '' Senin tutkun nedir, Luigi? '' diye sordum  Yanıt neredeyse yaşı kadar şaşırtıcıydı  ''Benim tutkum orkideler  Orkidelerimle 2000 ödül ve uluslararası 13 altın madalya kazandım '' diye açıkladı, gururla  Luigi'nin kalbini kontrol ettim; bir öküz kadar güçlüydü  Onu tebrik ettim ve yanımdan ayrıldı

On iki ay sonra başka bir randevu için döndü  ''Luigi'' dedim,  ''Kaç kişiye senin 2000 ödülün ve 13 altın madalyanı anlattığımı bilemezsin ''  Eğlenerek yüzüme baktı ve ''Doktor '' dedi, ''14 !''

Şimdi 92 yaşında olan bu olağanüstü  adam yaşlı bir adam gibi davranması gerektiği gerçeğini dikkate almamıştı 92 yaşında yaşlı bir bedene sahip olduğu gerçeğini önemsememişti  Luigi' nin  bir tutkusu vardı ve hayatını dolu dolu yaşadı  O muhtemelen yeterince yaşadığına karar verene dek orkideleriyle altın madalyalar kazanmaya devam edecek

Luigi, Wayne Dyer'ın '' sınır tanımayan '' dediği kişilerden  Sınırlarınız olduğuna bir kez inanırsanız, yaygın yaşam görüşünü bir kez kabul ederseniz, ''sürüyle birlikte gitmeye '' , '' kabilenin iyi, uysal bir üyesi olmaya '', '' sıradanlığa imza atmaya '' bir kez karar verirseniz, tahmin edin ne olur, bütün o şeylerin tümü olursunuz  Beklenen zamanda emekli olur, yaşamınızın büyük hastalığına uygun zamanda yakalanır ve sonra üç yirmi ve bir on civarında, muhtemelen bundan da önce ölürsünüz

Ancak eğer bu  sürü mantığını  çok çekici bulmazsanız, her zaman için farklı şeyler yapmaya karar verebilirsiniz  Yeni yaşam planınız üzerine karar verebilir ve sonra siz bu programı yaşamaya karar verebilirsiniz  Bu yaşam planının bir kısmı sağlık planı olmalı  Bu plan bait, başarılabilir ve en önemlisi , keyifli olmalı

Öyleyse uzun yaşamanın özü nedir?  Özü yaşamınızın her alanında dengeyi sağlamaktır Hemen hemen bütün sağlıklı seksenliklerde doksanlıklarda görülen benzer özellikler vardır

1-) İyi bir genetiğe sahiptirler
  2-) Düşük doymuş yağlı besinler yerler
  3-) Sigara içmezler
  4-) Bağımsız bir görünüşleri vardır
  5-) Ve nihayet hepsinin bir tutkusu vardır
             ROSS WALKER

Çevrimdışı sseda

• Üye
  • *
Ynt: LUİGİ
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2010, 21:47:13 »
Sevgili Mine,ne güzel yazılar paylaşıyorsun ilgiyle okuyorum,uzun yaşamak ve yaşadığına mutlulukla şükretmek isteyen biri olarak Ross 'un yazısına bayıldım.tutkum ne?ama asıl tutkum ne?sorusunu şimdiden başladım sormaya kendime..

sağol, mutlu kal
 seda

Çevrimdışı mine

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2010, 22:36:23 »
  Sevgili Sedacım, Çok teşekkür ederim yazılarımı ilgiyle okumana çok sevindim, bu ara fazla yazı gönderemiyorum oysa çok güzel yazılar var sizinle paylaşmaktan büyük keyif alcağım.Biraz mecburi mola vermiş oldum Sizlerin beğenmeniz bende daha da zevkle göndermeme neden oluyo İçten dilekleriniz için tşk ederim hepimiz uzun ,ince bir yoldayız.Umarım hepimiz tutkularımızı çok iyi bilerek, verimli, doyumlu,huzur dolu yaşarız Sevgiyle kal canım...

Çevrimdışı kurt e. inhan

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2010, 14:31:05 »
Mine hn her zaman ki gibi güzel paylaşımları çok teşekkür ederim...
Yazınıza baktığımda bir cümlede dikkatimi çeken bir husus var.."Beklenen zamanda emekli olur, yaşamınızın büyük hastalığına uygun zamanda yakalanır ve sonra üç yirmi ve bir on civarında, muhtemelen bundan da önce ölürsünüz".  3  20  ve 1  10..herhalde 7 demek istiyor... Yoksa ben mı yanlış anladım.. ;n
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2010, 14:57:10 Gönderen: kurt e. inhan »
Kurt E. İnhan