Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Yoga-Surya Namaskar:"Güneşi Selamlama"  (Okunma sayısı 11126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

irem

• Ziyaretçi
Yoga-Surya Namaskar:"Güneşi Selamlama"
« : 02 Kasım 2007, 10:40:41 »
Yoga-Surya Namaskar:"Güneşi Selamlama"
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=9Lwi1zGqkdA[/youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=9Lwi1zGqkdA
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2007, 11:25:11 Gönderen: janbi »

Yonca Güler

• Ziyaretçi
Ynt: Yoga-Surya Namaskar:"Güneşi Selamlama"
« Yanıtla #1 : 03 Kasım 2007, 00:15:59 »
ne büyülü bi öğreti bu ya benim hakkatten tüylerim diken diken oluyo...hala...

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2007, 13:00:16 »
Gercekten muhtesem; birseyi merak ediyorum; mesela bu videoda bizim yaptigimizdan farkli yapiyor hareketleri; ispanyadan bir yoga dvd si almistim orada da farklar var gunesi selamda; acaba yogada da farkli ekoller mi var? himm icsesimi size yansittim...

Emyy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2007, 16:15:27 »
valla süper bi paylaşım olmuş iremcim keyifle seyrettim. ;q
benim yogada yapmaya doyamadığım asana serisidir güneşe selam. bide agaç duruşu.
çok anlamlı geliyo özellikler sabah çok erken saatte kalktığımda yapmak güne zinde başlamama yardımcı oluyo.
bu arada bu güneşe selam serisinde gerçekten faklılıklar olabiliyo sanırım.
Adnan hocada  Alanya ashramda farklı bi güneşe selam serisi öğretmişti irem sende bilirsin. Kendi senteziydi sanırım.
yazın toroslarda olmak ne güzeldi.. ah ahh..
;w

bende biraz surya namaskar yapiim bari  <<m
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2007, 20:29:19 Gönderen: Emyy »

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2007, 21:21:47 »
Evet farklı hemde birbirlerinden çok farklı surya namaskar serileri var.Temelde vücuttaki eklemleri ve belli ana kasları (önemli adaleleri) çalıştırmaya yönelik olduğunu biliyorum.Tüm dünyada basic bir hareket s erisi olarak kabul ediliyor.Hem de tıp dünyasında bile.Günde bir kaç kez surya namaskar serisi yamak günlük egzersiz yerine bile geçebiliyor.Yani büyülü ve keyifli olduğu kadar son derece faydalı da.Vücut metabolizmasını, sindirim sistemini,kan dolaşımını harekete geçiriyor.Kısacası güne başlamanın en sağlıklı ve mantıklı yolu, güne surya namaskarla uyanmak yapabileceğimiz en güzel şey diyebilirim.

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2007, 21:23:30 »
Hepinize ben teşekkür ederim.:)Senin gönderdiğin grafik de harika Emmy. ;q .Bu hareket serisinden sonra,sanki her hücremin varlığını,titreşimini hissediyorum.Evet Alanya Ashram"da öğrendiğimiz güneşi selamlama de farklıydı.Hareketlerin özü aynı olmakla birlikte,acaba her hocanın kendine özgü farklı teknikleri mi var diye düşünmüştüm?Sevgiler.

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2007, 09:52:19 »
Evet farklı hemde birbirlerinden çok farklı surya namaskar serileri var.Temelde vücuttaki eklemleri ve belli ana kasları (önemli adaleleri) çalıştırmaya yönelik olduğunu biliyorum.Tüm dünyada basic bir hareket s erisi olarak kabul ediliyor.Hem de tıp dünyasında bile.Günde bir kaç kez surya namaskar serisi yamak günlük egzersiz yerine bile geçebiliyor.Yani büyülü ve keyifli olduğu kadar son derece faydalı da.Vücut metabolizmasını, sindirim sistemini,kan dolaşımını harekete geçiriyor.Kısacası güne başlamanın en sağlıklı ve mantıklı yolu, güne surya namaskarla uyanmak yapabileceğimiz en güzel şey diyebilirim.

Ne guzel demissin o zaman :) cunku ben her sabah boyle uyaniyorum; eskiden kahve icerdim; simdi gunesi selamliyorum :)

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Kasım 2007, 12:38:59 »
Çok güzel İrem'ciğim.İzlerken ürperdiğimi hissettim.Ne güzel bir şey bunların bir parçası olmak.
Müzik de beni çok etkiledi.Şu an onu dinliyorum  ;g
Teşekkürler.
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı NURAYT

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Kasım 2007, 16:23:05 »
Ne güzel bir video İrem çok teşekkürler. Ofisde sesinin çok yüksek açamasamda beni inanılmaz etkiledi.  Bende her sabah güneşe selam yapıyorum. Kendimi gerçekten psikolojik ve fiziksel olarak çok iyi hissediyorum.

Sevgiyle ve ışıkla kalın.

Nuray

Çevrimdışı sevda

• Üye
  • *
  • kimseye benzeme,kendin ol..
« Yanıtla #9 : 25 Kasım 2007, 21:46:00 »
benim kitaplardan ögrendigim selamlamadan çok farklı. ama izlerken çok etkilendim.
sizden öğrenmek istedigim daha çok şey var.   ;q

janbi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 25 Kasım 2007, 21:57:49 »

Ben kötü bir öğrenciyi.
 Arkaya atılan tek ayağı hep karıştırıyorum :)

Sanırım hayatımın en unutulmaz güneşe selamlaması caddebostan sahilde olmuştu .
 Bu tür etkinlikleri tekrarlayacağımız günleri sabırsızlıkla bekliyorum

Sevda foruma hoş geldin bu arada
 Forumumuzda tanışma bölümümüz var.Bİzlere oradan da bir merhaba dersen hem bizlere seni daha yakından tanıma imkanını  yaratır hemde bizleri ayrıca mutlu edersin :)

Saygılarımla

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 26 Kasım 2007, 12:06:52 »
merhaba Sevda,

Aramıza hoşgeldin.Bizim de senden öğreneceğimiz çok şey olacaktır. ;)
Bir hoca rehberliğinde mi yoga yapıyorsun?Janbi"nin yazdığı gibi,tanışalım bölümünden bize kendini tanıtırsan,yogaya olan ilgin ile ilgili yazarsan seni daha iyi tanımış oluruz. :)

Caddebostan"da yoga yapmak çok güzel bir deneyimdi.Umarım havalar ısınınca,ilk fırsatta yine hep birlikte açık havada yoga yaparız.

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 04 Aralık 2007, 09:21:33 »
Nazlita' nın kaçırdığı unutulmaz etkinlikler diye foruma başlık açalım  .ll  hihi

Olsun, siz o kadar güzel anlatıyorsunuz ki; yarısını yaşıyorum ben de siiznle :)

Sevda, ne güzel ve yoğun bir enerjisi var isminin...Tanışalım bölümüne davet ediyoruz seni :)

Çevrimdışı duygupadr

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 10 Aralık 2007, 17:12:14 »
Selam Sevda:)
aramıza hosgeldin..
caddebostan'da yaptıgım yoga benim icin de en iyisiydi:) dogadan yoga yapmak cok ayrı bir deneyim..sonrasındaki piknik de superdi,yesil caylar,taze meyvelerrr:)
Happiness is when what you think, what you say and what you do are in harmony - Gandhi

aliye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 05 Şubat 2008, 17:18:58 »
yoga ilgimi çekmiştir hep.ama bir türlü ilgilenme fırsatım olmadı
öğreten olmadan yapabilir miyim bilmiyrm.toplulukla motivasyon gerektiren işler sanırım.

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 05 Şubat 2008, 17:29:21 »
Sevgili Aliye;

Yoga ruhsal bir öğreti olduğu için haftada bir gün eğitmen ile çalışmanı, haftanın dilediğin 6 günü de kendi çalışmalarını yaparsan ancak yola çıkabilirsin...

Nereden katılıyorsun aramıza? Belki bir daha ki etkinliğimize sen de gelirsin?  ;s

Sevgiler

;n

Çevrimdışı sevda

• Üye
  • *
  • kimseye benzeme,kendin ol..
« Yanıtla #16 : 05 Şubat 2008, 20:13:56 »
irem teşekkür ederim.Güneşi selamlamayı daha degişik yapıyordum.Ama artık böyle yapacagım.
 ;n

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 05 Şubat 2008, 21:51:42 »
İrem videon için bende çok teşekkür ederim. Müzikle birlilkte izlendiğinde çok etkileyici.

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 06 Şubat 2008, 12:39:49 »
Foruma hoş geldin Sevda :) Kitaplardan yoga yaptığını yazmışsın,umarım Nazlı"nın verdiği adres sana uygun olur.Yoga fiziksel hareketlerden başka spiritüel bir çalışma(fiziksel+zihinsel+ruhsal çalışmaların bütünü.),o nedenle bir rehber hoca ile başlamanı tavsiye ederim.Deniz kokusu geldi burnuma güzel İzmir"den... :)sevgiler.

Çevrimdışı mademoiselle

• Üye
  • *
    • http://yogazenwithkiki.blogspot.com/
« Yanıtla #19 : 13 Ekim 2008, 03:45:52 »
allah allah bu konuya hic bir sey yazmamisim nasil olur :)

surya namaskarin hizi kisiye gore degisiklik gosterir. her nefeste bir hareket yapilir, dolayisi ile baz alinan hiz kisinin nefes alip verme hizidir. sunun gibi
nefes al ellerini yukari kaldir
nevef ver bacaklarina dogru egil
nefes al yariya kadar kalk, gogsunu ac
nefes ver bacaklarina egil
nefes al ellerini basinin ustune kaldir
nefes ver ellerin yanda tadasana durusuna gec
gibi

bu yukarda yazdigim ardha surya namaskar denilen sablondur. ardha "yarim" anlamina gelir. en basit gunesi selamlama seklidir.
bunun disinda 3 sablon daha vardir
surya namaskar A , surya namaskar B, surya namaskar step back series (geriye adim serilerli)
burdaki videoda gosterilen de surya namaskar geriye adim serisidir.

bunlarin disinda surya namaskar yoktur,ancak bu belli olan sablonlara hareket ekleme veya hareket cikarma suretiyle daha farkli devamliliklar olusturabilirsiniz. yine de aslinda surya namaskarlarda uymaniz gereken ana cerceveler bellidir.

Mademoiselle Kiki