Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Eleştirmeye Değil, Yaratmaya Yönelik Yaşayın  (Okunma sayısı 1812 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mine

• Üye
  • *
Eleştirmeye Değil, Yaratmaya Yönelik Yaşayın
« : 08 Şubat 2010, 11:39:13 »
                    Kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda ya da bir amacınız olduğunda ya da hayatınıza bir anlam kattığınız dönemlerde başkalarının olumsuzluklarından o kadar etkilenmezsiniz    Ancak kendinizi kötü hissettiğiniz dönemde her şey sizi rahatsız eder, hani nem kapmak var ya, etrafınızdaki herkesi ve her şeyi eleştirmeye başlarsınız  Sorun onlar değil, sorun çevremizi kendi negatif iç dünyamızın merceğiyle görmemiz Eleştirmeye konsantre olduğumuzda ise adım atmamızı gerektirecek enerjiyi yaratamayız  ve bunca sorgulamadan sonra , hayatı nasıl daha dolu ve derin yaşayabileceğimizin cevabını bulamayız

Bir olayı veya hatalı olduğuna inandığımız birini eleştirmekle bir anlık da olsa üstünlüğü ele geçiririz  Bir açık yakaladığımızda kendimizi daha akıllı görürüz   Haksızlığa hak bulmak, yanlışı ortaya çıkartmak, bizi daha da hırslandırır, bu sefer de oturduğumuz yerden kalkıp harekete geçeriz  Pek çoğumuz için eleştiri ve suçlama bir çeşit duygusal kafein, bizi pasiflikten sıyıran bir ilaç

O zaman yanlış yapanı veya yanlış olanı, kendimizi negatiflikle doldurmadan  nasıl eleştirebiliriz?  Karşı koymalarımızı, endişelerimizi ve gerginliğimizi nasıl giderebiliriz?  Savunduğumuz konunun önemini kaybettirmeden negatif eleştiriyi yapıcı eleştiriye dönüştürebilir miyiz?

Burada önemli olan, negatif duygu ve düşüncelerinize kendinizi kaptırıp tepki göstermeden önce sahip olduğunuz sezgi, kavrama   Önce küçük adımlarla pratik yapmaya başladım ben  Farklı kültürlerden gelen kişilerin farklı görüşleri olduğunu her seferinde kedime telkin ederek, bu alışkanlığı oturtmaya çalıştım  Bazen başarıp bazen yenik düşerek, ama yinede kendimi geliştirme  kararlılığımdan vazgeçmeden  Bir haksızlığa şahit olduğumda veya bana düşüncesizce davranıldığını hissettiğimde, olaya tarafsız gözle bakmaya çalışıyorum  Gerçekten haksızlığa uğramışsam, egomu aktif hale getirmeden , düşüncemi ilettiğimde, karşımdaki savunmaya  veya saldırıya geçmek yerine, benim bakış açımı anlamaya daha yatkın oluyor Bu yöntem, karşılıklı bir saldırı ve savunmayla yaratılan negatiflik alışverişinin içinde boğulmaktan çok daha etkili öyle değil mi?

Olumsuz şartlarımızın etkisiyle acımasızlaşıp katılaşacağımıza, dünyayı farklı yönleriyle hatta gerçeğiyle görebilmenin ve kabul edebilmenin, yani düşünce açıklığının ruh ve beden sağlığınız üzerindeki olumlu etkisi tartışılamaz

Elvan  Demirkan