Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: kaya tuzu  (Okunma sayısı 10221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yonca Güler

• Ziyaretçi
kaya tuzu
« : 13 Mayıs 2007, 22:30:14 »
selam arkadaşlar,

son zamanlarda yemeklerde sadece kaya tuzu kullanıyorum...Bilindiği gibi işlenmiş tuz son derece zararlı.Hem eski insanlar işlenmiş tuzla mı yapıyorlardı yemeklerini? :D şaka bir yana kanser tetikleyicisi olarak görünen maddelerin başında geliyor.Dikkatli olmak lazım.Zararın neresinden dönsek kardır.fakat  konu şu ki yemeklere çok daha hoş bir tad katıyor. sadece 2 noktaya dikkat etmek lazım.birincisi önceleri miktarı ayarlamak zor oluyor çünkü tuz iri parçalar halinde olduğu için zaman zaman fazla zaman zaman da az olabiliyor ama üstesinden gelmesi kolay. ikincisi salataya koyamadım çünkü iri parçalar kolay erimediğinden insanın ağzına çıtır çıtır geliyor.skıcak suyla eritmeyi denedim, oluyor ama sıcak suda bile erimesi zor oluyor.öğütmek lazım fakat ne ile öğüteceğimi bulmadım.Bir fikir veren olursa çok mutlu olacağım... :D

Çevrimdışı vivre

• Üye
  • *
kaya tuzu
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2007, 00:02:08 »
hani karabiberi tane tane koyarız değirmende öğütürüz. küçük değirmenler vardır.sofra için.  onlar olabilir.
saygılar
dikkate değer olma arzusu kadar yaygın bir şey yoktur

Yonca Güler

• Ziyaretçi
kaya tuzu
« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2007, 22:20:55 »
Alıntı yapılan: "vivre"
hani karabiberi tane tane koyarız değirmende öğütürüz. küçük değirmenler vardır.sofra için.  onlar olabilir.
saygılar

Valla oluyo çok teşekkürler...Ela'ya da tabii zira öğütücüyü o verdi..

Çevrimdışı Mine

• Üye
  • *
Ynt: kaya tuzu
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2007, 10:19:31 »

kaya tuzunda da  iyot var mı acaba?

iyotlu tuz diye ayrı satılıyor ya tuzlar. iyotlu mu, iyotsuz mu tüketmek lazım. Bilgisi olan var mı?
Mutlu olmak istiyorsak,
hayatın cisimde değil,
ruhta olduğuna inanmalıyız.

Tolstoy

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2008, 00:24:52 »
Daha önce iyot eksikliğinden ötürü birçok hastalık seyirmiş ve çözüm olarak devlet tuzların iyotlu olarak satılmasına karar vermiş. Kaya tuzu hijyenik olarak şu an tüketilen tuzdan muhakkak daha iyi ama iyot konusuna dikkat etmek lazım.

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2008, 00:49:44 »
Şu anda Himalaya tuzu kullanıyorum,mineral açısından en iyisi o diye düşünüyorum.Evet biraz fiyatlı her doğal ürün gibi ama zaten tuz çok kullanmamalıyız değil mi? :))

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2008, 00:57:58 »
Peki bu Himalaya tuzu nerde satılıyor.

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 25 Mart 2008, 00:59:29 »
Ben Sporium Akatlarda ki Life co'dan aldım ama tüm Life colarda var tabii...Sana en yakın olan bir şubeden temin edebilirsin.250 grmı 7 ytl idi...

Çevrimdışı meri jane

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Mart 2008, 21:51:35 »
hemen yeni aldığım bir ürünü paylaşayım sizinle, tschibo'dan (kadıköy postane sokağında) elektrikli değirmen aldım. yani şu restoranlardaki karabiber öğütücüsünün elektriklisini. üstten düğmeye basıyorsunuz, anında incecik öğütüyor deniz tuzunu. üstelik ışık da yayıyor. 23 mü 29 ytl mi neydi tam emin değilim. alalı bir kaç gün oldu, tam oyuncağım oldu, çocuklar gibi şenim :)

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 26 Mart 2008, 00:07:41 »
Hmmm bunu öğrendiğimiz iyi oldu teşekkürler.

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2008, 23:38:44 »
meri jane çok teşekkürler paylaşım için,hemen alıcam bende...peki acaba tarçın öğütür mü?Yani hafif kabuklu şeyler öğütürmü diye sorsam daha iyi olur...

Çevrimdışı meri jane

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 26 Mart 2008, 23:44:47 »
bana olabilir gibi geliyor ama çok emin değilim açıkçası yonca. evde de tarçın kalmamış yoksa denerdim. kutusunda biber ve tuz için diyor. aslında biber de bildiğin top şeklinde olanlar. onu öğütebiliyor. bu arada pille çalışıyor, bayağı inceltiyor tuzu anında.
ya zencefili de öğütse ne güzel olurrr

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 27 Mart 2008, 00:31:01 »
Gerçekten güzel olur zencefil ama esasında hepsi güzel olur çünkü taze çekilen her baharatın tadı öğütülmüşe nazaran çok daha iyi oluyor..Kokusunu tadını daha iyi veriyor..Mesela kimyon yada kişniş bunlar öğütülünce bir aroma çıkıyor ki, yemede yanında yat :)