Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Yaşam Kitabı Krishnamurti ile Günlük Meditasyonlar  (Okunma sayısı 3060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
Ben, bu kitapta birçok sorunun cevabını bulmaya başladım.
Meditasyonun rehber kitabı olmaz tabi ki ama ,bence bütün gizli, şüpheli, karmaşık, süslü ve tutsak edici olana karşı duran bir tarzı var.

"Özgürlük bir tepki değildir, özgürlük bir seçim değildir. Seçebildiği için özgür olduğunu düşünmek sadece iddiadır. Özgürlük, içinde ceza korkusu ve ödül beklentisi olmayan yönsüz saf bir gözlem halidir. Özgürlük, insan gelişiminin sonunda değil varoluşunun ilk adımında yatar. Gözlem halindeyken kişi özgür olmadığını görmeye başlar. Özgürlük, bizim günlük varoluşumuzu ve aktivitelerimizi yaşarken seçmesiz farkındalığımızda bulunur." diyor Krishnamurti..

Kitabın tanıtımından bazı pasajlar:

"Güzel bir günde parkta oturup yaşam hakkında konuşan, sorunlarımızdan söz eden, varlığımızın doğasını inceleyen ve kendimize şu soruları ciddi olarak soran iki arkadaş gibiyiz: Neden yaşam büyük bir soruna dönüştü? Neden zihinsel seviyede bu denli incelikli ve kültürlü olmamıza rağmen günlük yaşamımız o denli öğütücü, anlamsız ve yalnızca, kuşkulu bir kavram olan hayatta kalmaya dönük? Neden yaşam, günlük varoluş eziyet dolu?

"Kişi, düşünen ile düşünce arasındaki çelişkiyi çözüp bütünleşme yaratmak yerine, düşünenin farkında olmalı. Düşünen, deneyimleri bilgi olarak biriktiren psikolojik bir varlık, sürekli değişen çevresel etkilerin ürünü olan ve zamana bağlı bir merkez; düşünen, bu merkezden bakar, dinler ve deneyim geçirir. Kişi, bu merkezin özel yapısını anlamadıkça her an çatışma olacaktır ve çatışma içindeki bir zihin, meditasyonun derinliğini ve güzelliğini asla anlayamaz.

"Meditasyon özel bir tarzda nefes almak, burnuna bakmak veya bazı marifetler sergilemek üzere gücü uyandırmak veya bunun gibi olgunlaşmamış yöntemler değildir... Meditasyon, yaşamın dışında bir şey değil. Araba sürerken veya otobüste giderken, amaçsız çene çalarken, ormanda yürürken veya rüzgarın sürüklediği kelebeği izlerken, seçim yapmaksızın, tüm bunların farkında olmak, meditasyonun bir parçasıdır."

(Tanıtım Bülteninden)
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2008, 16:31:17 Gönderen: muhterem »
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

irem

• Ziyaretçi
Ynt: Yaşam Kitabı Krishnamurti ile Günlük Meditasyonlar
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2008, 14:12:12 »
Çok teşekkürler Meri.Özellikle son parağraf benim inandığım anlamı.

Çevrimdışı muratcan

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2008, 13:13:01 »
Ben de sipariş verdim, gelir gelmez okumayı düşünüyorum,
öneriniz için teşekkürlerr..
“Aşk’a uçma kanatların yanar” diyenlere kulaklarını tıka
Ve sor onlara “Aşk’a uçmadıktan sonra kanatların neye yarar?” diye.
Mevlana

Çevrimdışı sseda

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2009, 15:52:39 »
İŞTE BU SARSICI BİR TANIM= meditasyonu hatta yogayı uzaysal görünümlü bazı el ,kol ,nefes yöntemi sergileme zannedenler için
"Meditasyon özel bir tarzda nefes almak, burnuna bakmak veya bazı marifetler sergilemek üzere gücü uyandırmak veya bunun gibi olgunlaşmamış yöntemler değildir... Meditasyon, yaşamın dışında bir şey değil. Araba sürerken veya otobüste giderken, amaçsız çene çalarken, ormanda yürürken veya rüzgarın sürüklediği kelebeği izlerken, seçim yapmaksızın, tüm bunların farkında olmak, meditasyonun bir parçasıdır."

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2009, 22:15:39 »
harika bir paylaşım ;n

teşekkürler meri ;n

Çevrimdışı şenay

• Üye
  • *
  • hayat kimseyi bekleyecek kadar uzun değil...
« Yanıtla #5 : 23 Ağustos 2009, 02:36:25 »
 ;n
'...çöz artık gözlerini oyun bitmiştir'