Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Seminer notları ( sorular , düşünceler ve paylaşmak istediklerimiz )  (Okunma sayısı 9696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

janbi

• Ziyaretçi
 Arkadaşlar seminer notlarımı temize çekerken ilk gün edindiğimiz  notlar arasında " kimlik boyutunda değil yetenek boyutunda " diye yazılmış bir notuma rastladım.Lakin notu neye istinaden yazdığım genel çerçeve de belli değil.Sizde ki notlarla karşılaştırırmısınız konu ne idi.Modelleme olabilir gibi geliyor lakin emin değilim.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2009, 06:30:42 Gönderen: Ebru Türün »

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
Janbican
Bendeki notlarda, bilinçli yeterlilik konusunda (kalfalık) kimlik boyutunda değil diye bir not var.
Bu olabilir mi????
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

janbi

• Ziyaretçi
Meri hanım benim notlarımda cumartesi günü işaretlenmiş.Nlp ön varsayımları ile ilgili yaptığımız çalışmada.Deneyimlerin yapısı ile ilgili bir çalışmamız vardı.ALİ ismini harflerin yerlerine göre değiştirmiş ve farklı deney elde etmiştik.O çalışmadan önce "birisi için mümkün olan aslında herkes için mümkündür" notları arasında işaretlemişim lakin işte ana noktayı kaçırmışım.

Bu arada epey not almışız :)
Beraber çalışırken notlarımızın üzerinden geçmek , kaçırdıklarımızı ortaya çıkarmak adına çok faydalı olucaktır inancındayım.Zira sistemin yanı sıra nlp nin yapısına dair , nlp de davranışlara dair epey bir mesaj vermiş Turgay hoca.

HarikaTurunç

• Ziyaretçi
  Merhaba Arkadaşlar

Dün gece seminerde aldığımız notların üzerinden geçtim,aslında sesli kayıt olabilse ne güzel olurmuş sabah akşam dinlerdik.gerçekten biraraya gelip notlarımızın üzerinden geçmemiz çok iyi olacak,hem konuları pekiştiririz hem atladıklarımızı tamamlarız.

Sevgilerimle

nazlita

• Ziyaretçi
ben açıklayayım;

Yonca 1.uygulamada BEN İNATÇIYIM demişti; burada vurgunun nerede olduğunun çok önemli olduğunu ifade etti hoca; çünkü burada BEN: kimlik boyutunu; İNATÇIYIM; yetenek boyutunu temsil ediyor. Yonca bu cümleyi söylerken BEN sözcüğünü değil İNATÇIYIM' ı vurguladı; dolayısıyla kalibrasyon yaparak; problemin kimlik boyutunda değil; yetenek boyutunda olduğunu gördük.

Sevgiler ve mutlu günler  ;w

not: Burada bahsedilen birinci uygulama: Bizi sınırlayan özelliklerimiz
        Bu uygulamada koçun kullanacağı soru kalıbı; örneğin kişi hayatın pahalı olduğunu vurguluyorsa; 'Hayat mı pahalı; yoksa sen mi az para kazanıyorsun?' tarzında kişinin gerçek haritasını belirleyici / haritayı genişletici yönde olacaktır...
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2008, 09:29:59 Gönderen: nazlita »

janbi

• Ziyaretçi
teşekkürler nazlı açıklık getirdin.

Yonca Güler

• Ziyaretçi
 ;g

ben geldiiiiiiim...
Kısmetse bundan sonraki ders notları toplantsında bende olucam.Eminim çok yararlı ve faydalı geçmiştir...Ben bu toplantıların bana çok faydası olacağına inanıyorum...Nedenlerini sonra anlatırım... hihi hihi hihi

Yonca Güler

• Ziyaretçi
 Doruk performans NLP Master kursu günlerimizden güzel kareler...Devamı gelicek...İlerleyen günlerde...
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2008, 17:11:24 Gönderen: Yonca Güler »

Çevrimdışı Mine

• Üye
  • *
Arada bize de bi kıyak geçip bazı notları paylaşsanız sizlere haksızlık mı olur acaba? Bir cümleye bile razıyım...  :))))
Mutlu olmak istiyorsak,
hayatın cisimde değil,
ruhta olduğuna inanmalıyız.

Tolstoy

HarikaTurunç

• Ziyaretçi
 Hoşgeldiiin Yonca ,ne güzel çekmişsin ellerine sağlık.

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
Ewet Mine sana katılıyorum :)

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
Hoşgeldiiiiiiiiiiiiiiiiiiin  ;g
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

janbi

• Ziyaretçi
Yonca hanım resimler için çok teşekkürler.

Eğitimden paylaşımlar yapmak bizleri de çok mutlu eder arkadaşlar.
Bunun birlikte paylaşımlar yapabilmek için bizlerin de biraz pişebilmesi gerekiyor diye düşünüyorum zira ilk haftayı geri de bırakabildik henüz.
Şunu diyebilirim ki yol gerçekten de çok güzel bir yol hocası ile eğitimi ile.
Herkese bu eğitimi Turgay hoca ile tavsiye ederim.

Çevrimdışı ismihan

• Üye
  • *
Arkadaşlar saolun ...siz bayağı iyisiniz....cok faydalandım gerçekten...hepinize teşekkürler.... nazlıcım  sen olayı aşmışsın  bu arada kalibrasyon karşımızdakinin bilinçdışı mesajlarını okumak  mı...sevgilerimle....ismihan   

Çevrimdışı Nisa Aktürk

• Üye
  • *
  • Her ne Ararsan Kendinde Ara - Hacı Bektası Veli
hoşgeldin Yoncacım,

Aradaşlar Turgay hocdan egitim almak cok farklı bende herkese tavsiye ediyorum
Sevgilerimle Hoşcakalın
Nisa

nazlita

• Ziyaretçi
Arkadaşlar...

Belki çok iddialı gelebilir bazı arkadaşlara; ama benim 1 yılda hayatım değişti...Hani gelen abuk subuk mailler vardır ya bu maili 10 kişiye ilettim hayatım değişti diye  ;w....Benimki gerçekten değişti; hayatımla beraber ben değiştim; benle beraber hayatım...Herşey benimle başladı, ben yogaya başladım, ben başkalaşmaya başladım, ben' i aramaya başladım; aradıkça heyecanım arttı, tanıdıkça kendimi merakım arttı...Yaşadığım hayat beni yormaya başladı, hayatımı kendime uyumladım; radikal kararlar aldım; sonra önümde kapılar açıldı...Hayatın bana sunduğu Mert Hoca' nın talebesi olma fırsatı, ardından bambaşka bir zevk olan Turgay Biçer' in öğrencisi olma fırsatını getirdi...Maddi açıdan zorluk içinde olsam da, doğru zamandı; aç kalırdım ama bu fırsat kaçmazdı  hihi Hayallerimi yaşıyorum, hayallerimde yaşıyorum...Yoga bizlere hayatın işaretlerini görmeyi öğretiyor; sanırım NLP de bu işaretleri değerlendirmeyi...Bu kadar içiçe iki sistemin olması; üstelik birinin en doğudan, birinin de en batıdan doğması beni çok heyecanlandırıyor; bunun yanısıra bizim de bu iki sistemi de en iyilerden, en doğru ustalardan öğrenme şerefine nail olmamız da hayatın böyle bir hediyesi sanırım...

Arkadaşlar saolun ...siz bayağı iyisiniz....cok faydalandım gerçekten...hepinize teşekkürler.... nazlıcım  sen olayı aşmışsın  bu arada kalibrasyon karşımızdakinin bilinçdışı mesajlarını okumak  mı...sevgilerimle....ismihan  

İsmihan Hn;

Kalibrasyon karşımızdakinin beden dili ile verdiği mesajlar; kalibre etmeği ise bu mesajları okumak olarak kullandı Turgay Hoca.

Sevgiler

Yonca Güler

• Ziyaretçi
Benimde bakış açım değişti gibi oldu kurduğum cümleler, olayları irdeleyişim...Hiç etkisi olmuyo diye düşünürken (itiraf).Dün gece bir sohbette ne kadar düzgün bir bakış açısı getirdiğimi fark ettim.Umarım bu bir anlık bir şey değildir.Yani ders sonuydu sonunda henüz etkisinde kalmış oluyorum.Hayatın geneline yaymak ne kadar güzel olur.Turgay hoca 15 yıl diyor NLP ile uğraştığı yıl için....Ya da belki daha fazla...Olayları birbiirine bağlayışı soru sorması falan çok etkileyici...

Evet bi kaç resim daha...
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2008, 11:52:57 Gönderen: Yonca Güler »

HarikaTurunç

• Ziyaretçi
 Merhaba arkadaşlar.

Heryerde,herkese lütfen NLP eğitimi alınız ve mutlaka Turgay Biçer den alınız hatta, bir danışmanınız olsun ve hayatınızın belirli dönemlerinde,özellikle geleceğinize yön verme- karar aşamalarında danışacağınız bir danışmanınız olsun ( bu da Mert Güler,Turgay Biçer olsun ) diyorum artık.

İlk hafta ve dünkü derslerde şaşkınlık içersindeydim,bana bir şeyler oluyor diyerek çıkıp evime gittim,
bu NLP nasıl bir şeydi beni allak bullak etmiş,yerden yere vurmuştu sanki,bir ara derste gözlerimden yaşlar boşalmıştı.
İşyerindeki işlerin sıkışık ,problemli olduğu bir dönemde yani işyerinde olmam gereken dönemde bu seminere katılmış,kendimi bayağı zora sokmuş ve sıkıntılıydım.
Dün gece geç saatlere kadar oturup uzun uzun sadece düşündüm neler olduğunu,karma karışık duygularla yattım
Sabah kalkıp işe geldim.
İşyerime girmem,yukarı çıkıp yönetimle konuşmam,hafta sonu çıkan problemleri diğer mesai arkadaşlarımla tartışmam,patronumuzun ilk toplantı talebine istekle gitmem ( son 5 yıldır istemeyerek  yaptığım bir şeydi) bile değişmişti,aslında değişen tüm bu olanlar değildi.Sorunlar aynı sorun,toplantı aynı toplantı,kişiler aynıydı..değişen bendim arkadaşlar.
Bu günlerde çok mutluyum,artık kendime daha çok güveniyorum,yeni bir şeyler öğrendiğim için,ileriye yönelik hedefler belirleyebildiğim için,gelecekten umutlu olduğum için,iç dünyamdaki ve çevremdeki bir çok şeyin farkına varabildiğim için,değişebildiğim için çok mutluyum.

Bir kez daha Teşekkürler Mert hocam,Turgay hocam ve siz arkadaşlarım.

Sevgilerimle,
 ;n

irem

• Ziyaretçi
Fotoğraflarınızda ışıltınız ve mutluluğunuz okunuyor arkadaşlar :)
Harikacım duygularını okurken çok duygulandım,ben de biraz başka bir yoldan kendimi anlamak ve çözmekle uğraşıyorum.
Şu yaşımda ilk defa kendime ne hissettiğimi sormayı,hissettiklerimi karşımdakine aktarabilmeyi yani kullanma kılavuzumu hem kendim için hem de sevdiklerim için hazırlamayı öğreniyorum. ;D.Hayat çok güzel,şükürler olsun tüm rehberlerim,hocalarım,sevdiklerim,arkadaşlarım için.

Çevrimdışı ismihan

• Üye
  • *
Yonca Hn  resimler için teşekkürler...her ne kadar azıcık ta olsun  görünsem de  )))) Ellerinize  saglık...Ayrca  arkadaşlar  ilk haftanın notlarına ihtiyacım var ,yardımcı olabilirseniz , çok sevinirim... sevgiler. ismihan