Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: DÜşüncelerinizi alabilir miyim?  (Okunma sayısı 5292 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SnowWhite_Queen

• Üye
  • *
DÜşüncelerinizi alabilir miyim?
« : 05 Mayıs 2008, 00:07:32 »
Bu siteye üye oldugumda yine bir konuda görüşlerinizi almıştım ve çok mutlu olmuştum şimdi tekrar görüşlerinize ihtiyacım var.Ben bu sene bir yetenek sınavına gireceğim.Yaklaşık 1.5 ay kaldı.Geçen sene de girmiştim ama kazanamadım.Bunun iki sebebi vardı 1.si yalnış hocayla çalışmak ve 2.si de kendine güven eksikliği.Geçen sene  o kadar üzülmüş ve korkmuştum ki sınavda kendimi gösterememiştim.Yapısal olarak da heyecanlı ve dışardan gözükmese de kendine güven eksikliği olan biriyim sanırım.Hocalarım çok yetenekli olarak görüyorlar ve onlar bana gönülden inanıyorlar ama kaybetme korkusu,heyecan korkusu ve sınav yaklaştıkça stres olayları benim çalışma tempomu epey düşürüyor.Çalışırken kaygılanarak çalışmak çalışmalarımı verimsizleştiriyor.Bu tür korkular sınavı da etkileyebilir de.Ya kazanamazsam gibi...Geçen sene yaşadıgım üzüntülerden dolayı hala içimde ufacıkta olsa kaldı sanırım.Ben çok iyi olduguma yürekten inanıyorum ve bu gireceğim bölümü çok seviyorum ama geceleri başımı yastığa koydugumda gözümün önüne yerleşen bu korkuyu yenmek için ne yapacağımı bilemiyorum.Ve pozitif düşünsem de sınav yaklaştıkça bazen bu duygu beni bitiriyor....Lütfen güzel yüreklerinizle bana yardımcı olun teşekkürler...
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2008, 00:11:10 Gönderen: SnowWhite_Queen »

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
Ynt: DÜşüncelerinizi alabilir miyim?
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2008, 00:34:06 »
Hayatta unutmamak gereken birşey var ki "İnanmak başarmanın yarısıdır" ve gerçektir. İnanırsan başarılı olursun.

Çevrimdışı Nisa Aktürk

• Üye
  • *
  • Her ne Ararsan Kendinde Ara - Hacı Bektası Veli
« Yanıtla #2 : 05 Mayıs 2008, 09:06:35 »
merhaba SnowWhıte Oueen

bir süredir NLP egitimene gidiyorum dün Turgay hocayla yaptığımız bir calışma tamda bu duruma uygun sanıyorum.

sıkıldığınız size zorlayan bir seyi düşünün dedi ( bir topluluk önünde konuşmak veya seninki gibi sınav heyacanı gibi)
daha sonra ise başardığınız size mutlu eden bir olayını gözlerinizi kapatıp düşünün bu anının doruk noktasında hislerinize hissetin o anı tekrar yaşayın doruk noktasında yaptığınız bir hareket veya söze odaklanın,  bu calışmayı 8 -10 kere yapın dedi.  Bir süre sonra başarının doruk noktasındayken yaptığınız hareket veya sözü size zorlayan olaylarda da  kullanmaya başlıyınca kendimizi başarılı olduğumuz o andaki gibi hissetim heyacınınızı veya korkularımızı yenebiliriz.

Dün denedim bende işe yaradı :D umarım sendede başarılı olur

sınavda iyi sanslar ve başarılar dilerim
Sevgilerimle Hoşcakalın
Nisa

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2008, 13:30:43 »
Merhaba,
Sevgili Nisa sana çok güzel bir yöntem önermiş.
Sen zaten geçen sefer başarısız olmanın nedenlerini anlamışsın.Ve bu sefer aynı hatalara düşmemişsin.Bu birinci olumlu konu.
İkinci olarak sana bir önerim var.
Sanki sınavda imiş ve çok başarılı geçiyormuş gibi hayal et.Yani geceleri olumsuz tecrübeni değil de ya olumlu yaşadığın bir şeyi düşün, ya da hayal et.
Hedefin sınavı başarmak ise bak bakalım.Her şey tamam mı.Yeterince çalıştın mı,yetenegin yeterli mi, çevreden bu konuda olumsuz herhengi bir sinyal alabilir misin.Her şey tamamsa sorun yok.Çıkış noktası göründü.
Eğer birinden birinde tereddütün varsa o konuda gerekeni yap.Ama bana kalırsa her şey tamam.Yeterli çalıştın,bilgilendin, yeteneğini geliştirdin.Ve sınav günü her şey yolunda olacak.Sen de böyle düşün.
Sevgiler ve başarılar karlar kralicesi   ;q ;q
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2008, 14:08:30 »
Evet önerilerinizi deneyeceğim hatta sabah okuduktan sonra yavaş yavaş hayal etmeye,olumlamaya ve neler yapabileceğimi düşünmeye başladım.Bu yöntemi bir süre denemek istiyorum,teşekkür ederim. Etkilerini ve neler düşündüğümü sizinle paylaşmak isterim :D başka görüşleri ve düşünceleri olan varsa onları da almaktan mutluluk duyarım.

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 05 Mayıs 2008, 18:28:09 »
Sevgili Eylül;

Başarısızlık yoktur; sonuçlar vardır...Sen geçen seneden bu sene yapmaman gerekenleri deneyimlemişsin...Sonuca odaklan; kendine inan; biz sana güveniyoruz...Başarını birlikte kutlamak umuduyla!!!  ;q

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Mayıs 2008, 22:47:25 »
tek dileğim bu umarım bu güzel sonucu sizinle paylaşırım:)

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2008, 12:28:51 »
Snowwhite,istediğini başaracağına inan ve olumlu duygularının hayatını çevrelemesine izin ver.
Olumlu bir düşünce süpürge gibi olumsuz pek çok düşünceyi toz taneleri gibi temizler.Sen elinden gelenin en iyisini yapıyorsun,çabalıyorsun önemli olan da bu,gerisini evrene bırak ve senin için en iyisinin hazırlanıyor olduğuna güven.
Hiçbirimizin diğerimizden ne eksiği var,ne de fazlası...Özgüvenimin düştüğü zamanlarda bunu hatırlıyorum ve kendimi rahat bırakmama yardımı oluyor.

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 06 Mayıs 2008, 12:41:43 »
Çok teşekkür ederim İrem :Dpeki birşey sormak istiyorum hayal etmek ve bu olumlamaları kullanmak dışında bana bu konuda yardımcı olacak bir kitap vs bir şey önerebilir misiniz?bazen kitabı okurken etkilenmek de çok yardımcı oluyor....Varsa almak istiyorum.

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 06 Mayıs 2008, 13:41:35 »
Sana son 1 aydır tekrar tekrar okuduğum bir kitap önermek isterim.Hocamız Turgay Biçer'in NLP Kişisel Liderlik kitabı.
Önerim, bölüm bölüm aralıklı okuman.
Sevgiler, seni bir ana önce İstanbul'da görmek umuduyla.
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 06 Mayıs 2008, 17:19:14 »
amerikalı bir sporcu ülkesini temsil etmek üzere katıldığı müsabakadan gümüş madalya ile ülkesine döner.havaalanında gazetecilerin 'efendim altın madalyayı kaybettiniz ne düşünüyorsunuz'sorusuna karşılık şöyle cavap verir:'yooo ben altın madalyayı kaybetmedim ki;BEN GÜMÜŞ MADALYA KAZANDIM' der....

olayların sonuçları bizlerin bakış açısına göre değişiyor aslında...
belkide senin bu sonucu yaşaman gerekmiş ki; bu yılki başarını sindirerek gerçekten isteyerek elde etmeni sağlayacak :)

başarılar diliyorum :)

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 06 Mayıs 2008, 17:47:25 »
Sevgili Snowwhite,Ben henüz Turgay Biçer"in kitabını okumadım,ancak Muhterem"in de önerdiği gibi okumak istediğim kitaplar arasında.
İç sesin sana en güzel olumlamaları da söyleyecektir,onu duymak istersen. :)

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 06 Mayıs 2008, 19:54:31 »
Sİzlere de çok çok teşekkür ediyorum,Muhterem,Zekiye ve İrem:)  ayrıca Nazli,Nisa ve deep inside:) o kitabı hemen alacağım.Ve bu yaz İStanbul'a geleceğim sınav için.Umarım sizinle bu mutlulugumu paylaşırım.

Çevrimdışı özcan

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 09 Mayıs 2008, 10:18:00 »
çok sevdiğim bir söz var: düşüncelerin kaderindir...
Bakış açımız görüşümüzü, görüşümüz de bakış açımızı etkiliyor...

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 09 Mayıs 2008, 11:32:51 »
düşüncelerimiz kaderimizse eğer  güzel şeyler düşünelim lütfen:)
ben  bu sözü sevdiiiim:)

• Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 09 Mayıs 2008, 19:05:21 »
bu kesinlikle doğru bir söz... :)