Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Sağlıksız Gıdalara Reklam Yasağı?  (Okunma sayısı 4258 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TiViTi

• Üye
  • *
    • Reklam
Sağlıksız Gıdalara Reklam Yasağı?
« : 18 Mart 2008, 14:28:22 »
Aşağıdaki haberi okur okumaz burası aklıma geldi. Umarım gelişmeler olumlu yönde olur ve en azından çocuklarımızı koruma şansını elde etmiş oluruz...

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, Uluslararası Tüketiciler Birliği ve Uluslararası Obeziteyle Mücadele Gücü'nün, Dünya Sağlık Örgütünün üye devletlerinin söz konusu düzenlemede yer alan, ''Saat sabah 6 ile akşam 9 arasında sağlıksız gıdaları teşvik eden reklamların radyo televizyonlarda yasaklanması, internet siteleri, sosyalleşme siteleri gibi yeni medyayı kullanarak sağlıksız gıdaların pazarlanmasının engellenmesi, okullarda sağlıksız gıdaların teşvikinin engellenmesi, sağlıksız gıdaların pazarlanmasında ünlülerin, çizgi film karakterlerinin ve yarışmaların kullanılmaması'' tavsiyelerini kabul etmelerini isteyeceğini belirtti.

Uluslararası Tüketici Örgütünün Uluslararası Obeziteyle Mücadele Örgütüyle birlikte başlattığı bu kampanyayı, THD olarak bugünden itibaren Türkiye'de de başlattıklarını bildiren Çakar, Sağlık, Milli Eğitim ve Tarım Bakanlıklarına ve RTÜK'e, bu kampanyaya destek vermeleri ve gereğini yapma çağrısında bulundu.

Turhan Çakar, THD'nin, çocuklara yüksek kalorili ama düşük besin değerli gıdaların pazarlanmasının alan ve boyutunun kısıtlanması için dünya çapında teklifler başlatan Uluslararası Tüketiciler Birliği'ne ve Uluslararası Obeziteyle Mücadele Gücü'ne katıldığını bildirdi.

Bu kuruluşların Dünya Sağlık Örgütünü ''çocuklara gıda pazarlamaya yönelik uluslararası düzenlemeyi'' benimsemeye ve ulusal gıda pazarlaması mevzuatıyla bu düzenlemenin birleştirilmesine çağrıda bulunduğunu anlatan Çakar, ''Bu düzenlemenin benimsenmesi obeziteyle ilgili hastalıklar tarafından halihazırda tehdit edilen 117 milyon çocuğa yardım açısından büyük bir adım olacaktır'' dedi.

Çakar, bu düzenlemenin Mayıs ayında Dünya Sağlık Meclisinde Uluslararası Tüketiciler Birliği ve Uluslararası Obeziteyle Mücadele Gücü tarafından ele alınacağını ve gıda endüstrisinin değerlendirileceğini ifade etti.

THD Başkanı, çokuluslu şirketlerin 2006 yılında internet oyunları, sosyalleşme siteleri, çizgi film karakterleri ve bunlara bağlı ünlü kuruluşlar aracılığıyla gıda, alkolsüz içecek ve şekerleme alanındaki reklamlara harcadıkları paranın 13 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.
NeFeS

Çevrimdışı Nisa Aktürk

• Üye
  • *
  • Her ne Ararsan Kendinde Ara - Hacı Bektası Veli
Ynt: Sağlıksız Gıdalara Reklam Yasağı?
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2008, 16:39:07 »
Tiviti bu cok güzel bir haber :D içim umutla doldu.
Sevgilerimle Hoşcakalın
Nisa

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 18 Mart 2008, 16:48:33 »
Süpeerr!!! Sonunda ciddi bir uyanış başladı, farkında mısınız sağlıklı beslenme dalgası 'moda' oldu ve gitgide yayılıyor; aslında çok olumlu bir gelişme; tabii kirletilmeden, yanlış yorumlanmadan sunulmalı bu tip konular topluma...Ben bu değişimin ilk olarak Mc Donalds 'hafif aktif' diye menüler çıkartmaya başladığı zaman gerçekten moda olduğunu hissettim; süpermarketlerdeki light ürün reyonları da hemen arkasından geldi; uyanıyoruz galiba; ama tabii ki seçici geçirgen olmamız lazım bu konuda da...

Çevrimdışı TiViTi

• Üye
  • *
    • Reklam
« Yanıtla #3 : 18 Mart 2008, 16:50:52 »
ama tabii ki seçici geçirgen olmamız lazım bu konuda da...

"Seçici geçirken olmamız" tabirinize takıldım :) Olayım dedim ama ne olacağımı anlayamadım :)
NeFeS

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 18 Mart 2008, 17:28:05 »
 hihi hihi çok hoş :)

Yani demek istediğim duyduğumuz, gördüğümüz, bize verilmeye çalışılan bilgilerden hepsini hücrelerimize geçirmek zorunda değiliz; bize neyin yararlı olduğunu, neyin gerçek bilgi olduğunu da seçerek hayatımıza almamız, uygulamaya koymamız gerekiyor; değil mi? Bunu kastetmiştim  hihi Bunu başarmak için de kişisel gelişimimize eğilmemiz doğru bir hareket olacaktır diye düşünmekteyim; sen ne dersin Tiviti? Açıklayabildim mi?  ;x  ;s

Çevrimdışı TiViTi

• Üye
  • *
    • Reklam
« Yanıtla #5 : 18 Mart 2008, 17:34:18 »
Anlamıştım esasında :)

ben geçirgen lafına takılmıştım. iletken gibi çok fazla metalik gelmişti. O yüzden olsa gerek içime sindiremedim.
Sindirmek mesela daha çok kullanıp daha çok benim de benimsediğim bir kelime, ama oraya uymuyor :)

Daha fazla uzatmadan, haberin hayırlı olmasını tekrar dilemek istiyorum.
NeFeS

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 18 Mart 2008, 22:46:10 »
Evet dimi Nazlıcım ,güzel bi uyanış var.Sanınırım son yıllarda çoğalan kanser vakalarını görmeye başladılar.Neden hep insanlık tehlikeye girince önlemler başlar sanki.sanırım 10 yıldan fazladır biliniyo trans yağların insan bedenine neler yaptığı şimdi bunu mc donalds yada burger bulmuş gibi trans yağ alehine hareketler yapmaları ne tuhaf...Bana göre sokaklarda uyuşturucu satan insanlardan farkı yok bu insanların.kimleri hasta ettiler kimbilir, sağlıksız fast foodlarıyla...Bak yükseldim yine...

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Mart 2008, 23:36:25 »
Yonca'cım dur yükselme hemen hihi sinirlerine hakim ol. Biz onları sağlıklı beslenmemizle, insanları aydınlatmamızla döveriz.  <<s

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 19 Mart 2008, 10:23:12 »
Mesela yakından izleme fırsatım olan iki ülke var; birisi yaşadığım ülke Türkiye, diğeri de pek çok bağlantımın olduğu ve sık gidip geldiğim İspanya; kıyaslama yapabiliyorum kafamda ve bu bana farklı şeyler öğretiyor; mesela İspanya' da kanser çok daha yaygın durumda; bunun en büyük nedeninin mikro dalga fırınlar olduğunu düşünüyorum; çocuklarının biberonlarını bile mikro dalgada ısıtıyorlar bu kadar bilinçsizlik olamaz; herkes bana gülüyor ben kaplarla, kaselerle mücadele verirken...ekolojik marketler, hormonsuz gıdalar, sağlıklı beslenme dalgası bizden daha moda orada; ama böyle ufak görünen ciddi şeylere dikkat etmiyorlar...Bizim ofisimizde de mikrodalga var ve ben yaklaşık 10 aydır bu nedenle soğuk yemek, salata yiyordum; ama canıma tak dedi; yaptığım sebze çorbalarını ısıtmanın yolunu ararken, bir çok yerde satılan plastik türk kahvesi makinasından aldım; dün ilk denememi yaptım ve başarıyla sonuçlandı ve sağlıklı bir şekilde çorbamı ısıtmış oldum  ;q ;q Ama içim çok rahat etmedi yine de plastik olduğu için; acaba ne kadar güvenli olabilir bu yöntem???

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Mart 2008, 22:49:04 »
Demek İspanya'da böyle bir bilinçsizlik var. Çok kötü bir durum. Gerçi bizlerde de aynı şeyi yapan çok insan var ama bizde bilinçlilik düzeyinin son zamanlarda artığını düşünüyorum.