Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Yoga bilmeden Yoga yapmak.  (Okunma sayısı 3779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ayşeceylan

• Üye
  • *
  • nerde durduğun değil, nereye baktığın önemlidir.
Yoga bilmeden Yoga yapmak.
« : 22 Şubat 2008, 15:24:01 »
Ben hayatımda hiç Yoga yapmadım. Yoga'nın ne olduğunu biliyordum ama bir türlü öğrenme fırsatı olmadı.
Fakat hem okul dönemimde hem de rahatlamaya, pozitifliğe çok ihtiyacım olduğu zamanlarda içgüdüsel olarak yaptığım bazı hareketler vardı. Bunları nerden gördüğümü ve nasıl yaptığımı bilmiyordum ama bişekilde bana çok iyi geldiğini hissediyordum. Okul dönemim boyunca provalar öncesi hep bunları yaptım.
Sonra birgün kitapçıdan bir resimli Yoga kitabı aldım.(tesadüfen....ama tabi ki tesadüf değil.:)
hareketlere baktığımda benim rahatlamak için yaptığım hareketlere çok benziyordu. Elbette ileri seviyedeki Yoga hareketlerinden bahsetmiyorum ama yine de yaptığım hareketlerin çoğu bilinen yoga duruşlarıyla örtüşüyordu.
O hareketlerin beni neden çektiğini ve o kadar rahatlattığını sonra anladım.
Aslında birkaç senedir aklımda Yoga yapma düşüncesi vardı. Ben ona ulaşamadığımda bi baktım o bana gelmiş.
Evrendeki kollektif bilincin ihtiyaç anında aktive olduğunu görmek  beni çok mutlu etmişti.
Nerde nasıl olursa olsun, insan soru sorduğunda ve yardım istediğinde cevap bir şekilde geliyor, buna inanıyorum.
sevgi ve huzur OL'mak dileğiyle.
Doğrudan O'na

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
Ynt: Yoga bilmeden Yoga yapmak.
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2008, 01:12:19 »
Evet Ayşe, bende bu konuda seninle hemfikirim. Soru sorduğumuzda cevabı muhakkak geliyor.

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2008, 09:34:08 »
Mert Hoca zaman zaman derslerde der ki, bırakın vücudunuz size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir...Şayet sırtınız ağrıyorsa istemedende olsa sırt hareketleriyle kendimizi rahatlatmaya çalışırız...Yogada aslında böyle iç güdüsel birşey...Ama fizikselin dışında zihinselde rahatlamaya çok ihtiyacımız var.Zihinsel gevşeme teknikleri yada egzersileri toplumun büyük bir kesimi es geçiyor sanırım...Kendimden örnek veryim ben oldum olası spor yapmaya çalışırım hasbelkader, yani sporcu kıvamında değilimde tamamen sağlıklı bir yaşam için.başında ve sonunda gevşemede yaparım.Ancak zihinsel teknikler yapmadığım için zihnim hep çok kalabalık olmuştur.Geçmiş dönemlerde zihnimin içinde sanki 4-5 kişi aynı anda konuşuyormuş gibi hissettiğim ultra yoğunzamanlarımda oldu.Elbette zihin beden ilişkisi sağlayamadığım içinde yanlış bir şeyler oldu sonunda.
Ayrıca çok önemli bir şey daha belirtmek istiyorum, vücut ne enteresandır ki ne kadar egzersiz ve gevşeme yaparsak yapalım kısa sürede hamlaşıyor, bir diğer anlamda kapanıyor...Haydi sil baştan tekrar esnemey çalış...Vücut ne kadar akışkan olursa zihinde öyle su gibi oluyor....
Sabah sabah ne gevezelik ettim ya....:) :)

HarikaTurunç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2008, 10:20:29 »
Öyle söyleme Yonca sabah sabah iyi geliyor bilgi alışverişi.

Evet gerçekten vücudumuz çok çabuk hamlaşıyor, ben denedim, kendi yoga çalışmalarıma 1 hafta ara verdim,tekrar başladığımda bazı asanaları yapmakta zorlandım.

Çevrimdışı ayşeceylan

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2008, 12:47:08 »
zihninde arındırılması konusunda sana yüzde yüz katılıyorum yonca. beden zihin ve kalp üçgeninde yumuşak bir ahnek yakalanmadıkça o dinginliği yakalamak gerçekten mümkün olmuyor. bu konuda sanırım herkesin kendine has yöntemleri vardır. çok ilginçtir mesela ben genelde özellikle oturup meditasyon yapmıyorum. neden bilmiyorum ama nerdeyse 10 seneyi geçti özellikle oturup meditasyon yaptığım an sayısı 5-6 kezi belki geçmemiştir. ama ben içgüdüsel olarak şöyle yapıyorum, bunu sonradan kendimde farettim. ben yürüyüş yaparken yada bir yere yolculuk ederken inanılmaz bir meditatif frekansa geçiyorum. yürürken çözemediğim bir çok konuyu o adımları ileri doğru atarken çözüyorum sanki. soruna karşı adımla beraber bende bir çözüm adımı atıyorum. bu bende kendiliğinden gelişen birşey. zihinsel arınmada, reiki enerjisini uzun zamandır kullandığım için farkındalıklı bir konsantrasyon süesi bana kendimi iyi hissettiriyor. ama tüm bunların içinde eksikliğini hissettiğim şey şudur. bedensel aktivasyon. bedensel olarak da eğitim almak istiyorum. çeşitli zamanlarda spor yaptım amatörce de olsun ama bu yeterli gelmiyor. bedenim esnemeyi istiyor. okulda o yüzden o hareketleri sürekli yaparken. bedenimi esnettikçe sanki vücuduma daha fazla oksijen giriyor gibi hissediyorum. o yüzden yoga iyi bir başlangıç olabilir. gerçi belimde boynumda epey bir sorunlar var ama dikkatli bir hafif egzersiz programıyla o sorunada çare bulacağıma inanıyorum.
Doğrudan O'na

Çevrimdışı ayşeceylan

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Şubat 2008, 12:48:39 »
bu arada yoganın diş ağrısına iyi gelen bir yanı var mı. siniri alınmış bir dişin içine ilaç kondu. içindeki enfeksiyon yüzünden ve kapatıldı bekliyoruz. sabah 6 ya kadar uyumadım. sonra biraz yattım filan ama yine kalktım. Allahım bu diş ağrıları neden geceleri dahada fazlalaşır onu da hiç anlamam.:))
Doğrudan O'na

Çevrimdışı Nesli

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 23 Şubat 2008, 19:56:57 »
Ayşeceylan, yıllar önce benim de başıma gelmişti böyle bir durum.Diş hekimine ulaşabilirsen belki o ilacı çıkartacaktır.Çünkü diş içinde enfeksiyon birikimi oluyor.Dışarı akamadığı içinde şiddetli sancıya, zonklamaya neden oluyor.Geçmiş olsun.Sevgiler

Çevrimdışı nilüfer

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2008, 21:00:32 »
Ayşecim dişin içine konulan ilaç baziktir dişin kök ucundaki enfaksyon ise asidiktir böylece enfeksyon nötralize olur ,reaksyon sırasında ağrı ve şişlik normaldir ikinci günden sonra normale döner zaten salı günü randevun var ortalığı ne velveye veriyorsun ki ben anlamadım yani sen dur dur çürüt dişleri yumurta kapıya dayansın olmuyo ayşecim nıck nıck :))))
Gönül fısıldar ..dil söyler
Gönül söyler ..el yazar

Çevrimdışı ayşeceylan

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2008, 21:16:31 »
taam taam doktor hanım şikayet etmedim kızmayınız. :))yoga dedim diş ağrısı dedim geçirir mi diye bir sorıyım dedimdi. yanlız insanın doktoruyla aynı sitede olması ne kötü. yakalanıveriyorsun heman ..ehehehe
Doğrudan O'na

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 24 Şubat 2008, 01:23:48 »
Geçmiş olsun Ayşe. Nülifer, anlat sen anlat bize dişlerimizi nasıl korumalıyız. Gerçi biliyoruz bazı şeyler. Ama diş doktoru olarak sen daha iyi biliyorsun.

Çevrimdışı Nesli

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 24 Şubat 2008, 11:03:03 »
Bak ben de çok utandım şimdi.Nilüfer sen dururken bana cevap vermek düşmezdi.Ama bana öyle söylenmişti.

Çevrimdışı nilüfer

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 24 Şubat 2008, 11:20:30 »
Hayatımız vucüdumuz organlarımız hakkında konuşmak bence herkese düşüyor ,dişhekimi olabilirim ama herkes te kendi doktoru olabilir kendimize nasıl bakıyorsak cildimize vucüdumuza iç organlarımıza dişlerimize de gereken temizliği yapmamız gerekiyor ,uyurken bile dişlerimize bakmamız lazım çünki gece uyurken stress kaynaklı uzun süreli diş sıkma ve gıcırdatma dişlere büyük zararlar veriyor ,zarar vermemesi için özel aparatlar takılıyor yatarken ağıza siz yinede gıcırdatıyorsunuz ama zarar minimuma iniyor ,ama sıfıra insin diyorsanız YOGA yapın doktor tavsiyesi:)))))))
Gönül fısıldar ..dil söyler
Gönül söyler ..el yazar

Çevrimdışı ayşeceylan

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 24 Şubat 2008, 12:18:09 »
bu arada uyurken dişleri sıkma konusunda, ilginçtir hayatımda hiç dişlerimi sıktığımı hatırlamazdım. son bikaç yıldır geceleri dişlerimi sıkarken yakalıyorum kendimi ve o sıkma duygusu esnasında uyanıyorum. sanırım stres ve huzursuzluktan. gerçekten yoga yapmak lazım sanırım.:)))
Doğrudan O'na

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 24 Şubat 2008, 13:31:10 »
Ben de omuzlarımı ensemi sırtımı öyle kastığımı farketmiştim ansızın...

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 26 Şubat 2008, 10:41:21 »
Aynı şeyi farkında olmadan bende yapıyorum Yonca.