Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: SESSİZLİK  (Okunma sayısı 6239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
SESSİZLİK
« : 15 Mart 2007, 16:53:49 »
Bugünlerde kendimi izliyorum .Birirlerini dinlerken bazen tamamen onların söylediklerine odaklanıyorum.  Bazen de zihnim hiç susmuyor. Sürekli içimden onlara ve kendime laf yetiştiriyorum. Sonra bakıyorum, karşımdakini hiç anlamamışım, çünkü zihnim doluymuş..
Durmak, susmak, koşturmayı, çözmeyi, düzeltmeyi, yetişmeyi, yetiştirmeyi durdurmak..

Bir an için mesela vaktim olunca yaparım değil şimdi??

Kuş gözlemleyen insanlar öylece dururlar, ellerinde dürbünler, gökyüzüne bakarlar. Gördükleri kuşa dikkatlice bakarlar, tanımaya çalışırlar, tüm odakları o kuştur.  Şu kuş kötü, bu kuş iyi demezler, yargılamazlar..   Tek istedikleri; geleni görmek, tanımaktır. İç dünyamızda da her an yeni bir düşünce, ruh hali, duygu, duyularımızdan mesajlar geliyor sahneye, kuş gözlemcileri gibi onları izlemek yeterli; hiçbir şey yapmaya, değiştirmeye gerek yok. Aslında olanak yok belki de.
Bunları yazarken klavyede hissettiğim basınç, içimdeki coşku,etraftaki hafif gürültü,kendimi ifade edebiliyor muyum kaygısı,anda olmak böyle bir sey herhalde.
Sizler bu satırları okurken neler hissediyorsunuz, bedeninizde neler oluyor.
Şu anda neler oluyor ...
Eskiden anda olmaya ilişkin kitaplar yada sohbetler oldugunda 'gerçekten cok doğru ben de yapmalıyım yasamıma sokmalıyım deyip gelecege erteliyordum. Bu ertelemeleri bile farketmem cok önemli diye düsünüyorum.
Sessizlik bana çok iyi geliyor.
Sevgiler
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı Behic

• Üye
  • *
    • http://www.f1teamturkey.com
SESSİZLİK
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2007, 22:56:38 »
Dostum çevredeki sessizlikten çok kafanın içi sessiz olmalı bence
sorunları halledip kafanın içindeki sesleri susturmalısın:)

Çevrimdışı özcan

• Üye
  • *
SESSİZLİK
« Yanıtla #2 : 24 Ocak 2008, 18:36:47 »
Alıntı
Kuş gözlemleyen insanlar öylece dururlar, ellerinde dürbünler, gökyüzüne bakarlar. Gördükleri kuşa dikkatlice bakarlar, tanımaya çalışırlar, tüm odakları o kuştur.  Şu kuş kötü, bu kuş iyi demezler, yargılamazlar.. Tek istedikleri; geleni görmek, tanımaktır.

işte bu  ;q

Bakış açımız görüşümüzü, görüşümüz de bakış açımızı etkiliyor...

Yonca Güler

• Ziyaretçi
Ynt: SESSİZLİK
« Yanıtla #3 : 24 Ocak 2008, 23:48:04 »
Ne güzel yazmışsın...
Bende kendimi dinledim...şu son bir hafta...Meditasyonda yapıyorum sıkça ama kızdım kendime.Neden dara düştüğümde daha bir sever oluyorum içe dönmeyi...Susayınca su içiyorumda, yenilenmeye ihtiyacım olduğunu bile bile neden bunu yapmıyorum....Sıkışınca sarılmak yeterli değil.
Oysa banada çok iyi geliyor sessiz kalmak...Hemde çok iyi geliyor.Hele son bi kaç gündür meditasyona oturduğum anda gözümden yaşlar akıyor...Doluyum sanırım...

Çevrimdışı Nisa Aktürk

• Üye
  • *
  • Her ne Ararsan Kendinde Ara - Hacı Bektası Veli
« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2008, 09:26:34 »
cok Güzel yazmışsın Mery farkındalığın cok belirgin.

Sevgilerimle Hoşcakalın
Nisa

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2008, 13:08:43 »
Ben bu yazıyı görmemişim  ;x üstünden aylar geçmiş; peki sen şimdi bunu okuduğunda sen kendini nasıl hissettin? Ben etkilendim senin bu içtenliğinden; farkındalığından; senin coşku parmaklarından dökülmüş; ben okurken gözlerinden çıkan ışıltıyı hissettim...

Ben de artık sus diyebiliyorum zihnime (BAZEN!!) ; en çok ağaçlara bakarken susabiliyorum zihnimle, bir de Mert Hoca' yı dinlerken; bir de yogik sohbetler yaptığım bir kaç arkadaş var; tanırsınız  hihi onlarla sohbet ederken gözgöze bakarak; yüreğimle dinleyebiliyorum..

Güzel bir his...

janbi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 25 Ocak 2008, 13:17:11 »
Bir dönem güzel bir sessizlik vardı sanki
Yeni çalışmaların içine girince zihnim tekrar her daim bağırmaya başladı
Ama mumnunum
Ne söylediğini neden söylediğini neden bağırdığını ve her daim neden bir telaş içinde olduğunun farkına varmaya , gözlemleye çabalıyorum.
Daha da derine inip sorular sormaya çabalıyorum.
mert hocamızın  " dağlara çıkılır arınmak adına ama sonra inilemez zira şehirde hayat farklıdır, dış etkenler şehirde  daha zordur,  şehirde arınabiliyorsan ..."  diye başlayan sohbeti kulaklarımdan gitmiyor.
Varsın yaşam esebildiği en yüksek hızda essin zihnimizde
Bakalım o rüzgar zihnimizde ki bulutları mı dağıtacak yoksa zihnimizi karabultularlamı sardıracak...
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2008, 13:25:56 Gönderen: janbi »

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2008, 13:43:30 »
Mery yüreğine sağlık..Bazen tüm gün konuşmamak,sessiz kalmak ne kadar iyi geliyor anlatmam,ihityacı olduğunda zihin istiyor sessizliği.
Asıl iş kaosun içinde neşe ile gülümseyebilmek ve sessiz kalabilmek... ;n

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Ocak 2008, 14:38:09 »
üstünden aylar geçmiş; peki sen şimdi bunu okuduğunda sen kendini nasıl hissettin?

Ne güzel bir hismiş diye hissettim Nazlı'cım.
Ama biliyorum yarından sonra yine böyle dingin ve sakin bir hayatım olacak.Özellikle farkındalığımı en üst noktada toplamam lazım. ;x

Sonra sizlere aktaramam değil mi. ;g
Gördüğün gibi coşkum ve heyecanım had safhada.Şimdi nasıl sakin olabiliyim ki ... hihi
Fakat yazımı tekrar okuduğumda her yanımı bir huzur kapladı.Onu okumak bile beni sakinleştirdi birsüre.
Teşekkür ederim arşivin tozlu bölümlerinden çıkardığın için Oezjan..
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı SnowWhite_Queen

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 05 Şubat 2008, 10:28:14 »
meditasyona başlamak en zoru sanırım çünkü odaklanmak ilk zamanlar zor oluyor.1 senedir başlıycam diyorum dersem yalan olmaz...ama sanırım bu sefer cidden başlıyorum.
yararini görmeye başladıkça belki de meditasyon yapanlari daha iyi anlayacağım.Ama meditasyon su nasıl gerekliyse hayat için o kadar gerekli bence..zaten meditasyon için söylenen bu...böyle de olmalı..