Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Yaşama Dair-  (Okunma sayısı 4027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miss.Corcia

• Dear Ganesha*
  • Üye
  • *
Yaşama Dair-
« : 01 Mart 2010, 21:30:29 »
Şu çılgın tempoda birbirimizi ne kadar önemsiyoruz ? birbirimizin düşüncelerine ne denli değer veriyoruz hiç düşündünüz mü?Ben artık ben artık düşünmeye başladım.Yaşım henüz çok genç,ama artık benim dışımdaki canlıların hatta cansızların bile düşüncelerini önemser oldum..Mobilyalarımla,bitkilerimle,telefonumla bile sohbet ettiğim oluyor biliyormusunuz! Neden mi ?hayır daha delirmedim,delirecek kadar şey yaşayıp,görmedim henüz : ) Neden biliyormusunuz,onlar beni yargılamıyor,en azından sorduğum sorulara kendim cevap veriyorum bu da beni mutlu ediyor,en azından bir art niyet aramıyorlar,en iyisi de dedikodumu yapamıyorlar biliyor musunuz :) Her şey enerjidir bildiğimiz gibi,o zaman etrafımızdaki canlı-cansız bütün varlıklara kendi kuvvetli(korku,sevinç,hüzün,mutluluk)enerjilerimizi yükleyebiliyoruz,yani onları yönlendirebiliyoruz bu ne kadar mükemmel bir duygu hiç düşündünüz mü ?Ben artık düşünüyorum..Şu çılgın tempoda en azından asansörünüzde günün bir vakti karşılaştığınız değerli komşularınıza en azından bir günaydın,iyi günler,iyi akşamlar,iyi yıllar,merhaba demeyi,kapıyı açmayı,ya da en basitinden bencillik egonuzu yenip asansöre binerken arkadan gelen komşunuzu beklemeyi denemek çok mu zor gelmekte?çılgın tempo dedikte aldanmayın,hepimizin boşa geçirdiği o kadar çok zaman var ki aslında..(uyumak bunlardan bir tanesi) Evet,kendinizi uykunuzun kurbanı etmeyin!Hayatınızı uykuya adamayın,çünkü siz gözlerinizi yummuş hayaller alemine dalmışken dünyada milyonlarca insan doğup ölüyor,ya da dünyada hayat devam ediyor!bu az uymak için bence çok yeterli bir sebep olabilir.Kendinizi hep en aza hazırlayın fakat hep en çoğu bekleyin;işte kaliteli yaşamında sırrı burdan geçiyor. Hani var ya;Ya bir yol bul,Ya bir yol aç ya da yoldan çekil diye;işte bütün mesele bunu gerçekleştirmekte sınırlı kalıyor.Karşımızdakinin yolumuza çıkmasınıda sağlayan biziz,yolu açamayanda,onu yoldan çekmesini bilmeyende biziz aslında..Çok acı değil mi?Bir filozof vardı,kim olduğunu anımsamıyorum,Görüşü şuydu:Bir insan bir işin sonucunun ne olacağını bilirse ona göre önlem alır diye.Sonradan filozofun bu görüşü tabi ki çürütüldü..Bu görüşü ilk okuduğunuzda içinden evet tabiki gibi bir sözcük geçebilir ama biraz düşününce işin gerçekten böyle olmadığının farkına vardınız öyle değil mi ?. İşte günümüzdeki duyarsızlık,bencillik,sevgisizlikte bundan kaynaklanıyor,kim sonucunu bildiği bir işe başlarken bir probleme karşı önlem almasın ki ? öyle değilmi? değil işte ya :) bende bunu fark ettirme çabasında ilerliyorum ve fark edebildiğinizi düşünmekteyim : )

Yaşamımızdaki bir başka önemli husus ise inanç meselesi..Ne çok görüş,inanç,teori var değil mi dünyada?İnsanın kafası karışıyor yahu okuyup,gördükçe.Bana kalırsa her insanın bir inancı olmalı,peşinden koşabileceği,savunup,yürekten benimseyebileceği bir inancı olmalı,ne konuda olduğu çok önemli değil ama benim bahsettiğim,din ve hayat felsefesiyle ilgili daha çok.Yani demem o ki;Hayatınızın bir felsefesi olsun,sizi her daim her türlü çıkmazdan çıkarabilecek,sizin gerçekten kendinize benimseyebileceğiniz ve bir de tabi bir dininiz olmalı(dinden kasıt;görüş,teori vs)en azından kendi benliğinizi bulmaya birazda yardımcı olur,en çoğunuda siz düşünün artık :) ama rastgele bir şey değil,mesela bir kitapta gördünüz sözlükten anlamına baktınız,ya da ünlü bir filozofun ünlü bir lafını benimsediniz;bunlardan bahsetmiyorum,en azından bütün görüşleri araştırıp okuyun ki,birileri neden bunu seçtin diye sorduğunda bana göre en iyisi buydu yanıtını hakkıyla verebilmek için.

Bir hayaliniz olmalı tabi sizin siz olmanıza yardımcı,en azından en az bir hayaliniz olmalı hayata dair,en çoğunu siz düşünün..Bir insan hayalleri için yaşamamalı aslında,hayalleriyle yaşamalıdır.Ne ilginç söz değil mi ?Bende öyle düşünmüştüm yazarken.Bir de tabi ki gerçeğiniz olmalı en az bir tane ki,uğrunda ölünecek bir gerçek olmalı.Öyle somut olmalı ki,uğrunda ölüme gittiğinizde,kimse altından bir art niyet çıkarmamalı.

Bir de aşk var tabii :) İşte egonun kendisi.Bana sorarsanız(isterseniz sormayın beni pek bağlamıyor)aşk çok bencilce ve ahmakça bir duygu.Kötü bir ego aslında,çok kötü hemde.İnsanların tarihte aşk için yaptıklarına bir göz atarsanız eğer anlarsınız ne demek istediğimi,aslında tarihe bakmak kadar geriye gitmenize gerek yok,çevrememizdede çok sık olmasada ara sıra rastlıyoruz büyük aşklara,büyük tutkulara..Şimdiki biz gençlerde çok moda,koluna birini takıp sevgilim var işte bilmem şu kadar süredir çıkıyoruz,çok aşığız hiç ayrılmayacağız.aman ne mutlu öylelerine ! Öyle birini bulun getirin,ciddiyim çocukları olursa eğitim masraflarını ben karşılayacağım.Ne aptalca bir iddiaydı bu :D Her neyse o bir yana,herkes eninde sonunda tadıcak bu duyguyu,kimisinde bir saplantıdır aşk,kimisinde tutku..İkisini bir arada yaşıyorsanız,sanırım gerçekten aşıksınız..Bir bakın çevrenize şöyle,aşk üzerine yapılmış,kurulmuş ne kadar çok şey var değil mi ? Neye göre peki?kime göre var bunlar?kime göre yapılmış?neye göre yapılmış? Kim bilebilir ki gerçekten birinin aşık olup olmadığını?
Tartışılır şeyler tabiki bunlar,günümüzde yazı yazmasını hatta konuşmasını bileni şarkıcı türkücü yapıyorlar,ne komik değil mi ?Bencede.
Her neyse aşkı Özdemir Asaf'ın şu mükemmel sözüyle geçiyorum;
Sen bana bakma, ben senin baktığın yerde olurum..
Sizde en azından aşık olmayı deneyin,sanırım ilginç bir duygu,ya da en azından çikolata yiyin :) (özel olarak bu cümle hakkında bilgi almak isteyen olursa iletişime geçsin benimle :) )

YAZI TAMAMEN KENDİME AİTTİR  ;n
Şüphe değil,kesinliktir insanı delirten.

derya99

• Ziyaretçi
Ynt: Yaşama Dair-
« Yanıtla #1 : 01 Mart 2010, 21:42:00 »
tebrikler..yazmaya devam.. ;n      aramıza hoşgeldin..

Çevrimdışı Miss.Corcia

• Dear Ganesha*
  • Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2010, 22:33:54 »
teşekkür ederim,hoşbuldum ;n :)

Çevrimdışı mine

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Mart 2010, 16:00:08 »
  Hoşgeldiniz Miss Corcia pnpnkz

Yazınızı büyük bir zevkle okudum çok samimi ve içten elinize, yüreğinize sağlık  ;n

Çevrimdışı Miss.Corcia

• Dear Ganesha*
  • Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Mart 2010, 16:10:01 »
Çok teşekkür ederim niphredil ve mine,hoşbuldum ;n

Çevrimdışı merveakturan

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Mart 2010, 19:48:31 »
süperdi :) tebriklerr..

Çevrimdışı Miss.Corcia

• Dear Ganesha*
  • Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Mart 2010, 23:15:44 »
teşekkür ederim,hoşbuldum :)) ;n

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2010, 13:37:15 »
samimi ve içten yazınız için sizi tebrik ederim...

ne güzel bir ortamkii doyasıya özgür ve samimi bir şekilde duygularımızı paylaşabiliyoruz...

neden mi?

''koşulsuz,beklentisiz,görevsiz ve yargısız'' bir ortamdayız...

keşke günlük ilişkilerimizdede bunları başarabilsek...özelliklede:AŞK ta ;x

tekrar aramıza hoşgeldiniz

;n

Çevrimdışı Miss.Corcia

• Dear Ganesha*
  • Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Mart 2010, 19:16:34 »
Kesinlikle haklısınız,düşüncelerimi özgürce paylaşabiliyoruz çok güzel bir şey bu :)
 Teşekkür ederim ve hoşbuldum ;n