Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Anket

Sizce kişisel gelişim ve şifa tekniklerin fiyatları nasıl olmalı?

Hazır olan Herkese uygun
6 (50%)
Piyasaya göre
2 (16.7%)
ücretsiz paylaşmalı
4 (33.3%)

Toplam Oy Verenler: 0

Oylama kapandı: 04 Eylül 2007, 22:34:05

Gönderen Konu: Sadece açık ve dürüst bir cvb istiyorum... Lütfen...  (Okunma sayısı 5999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı E_L_A

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
  • Hiçlikten Hepliğe, Heplikten Hiçliğe...
Merhabalar!
Bu soru son zaman bir çok kişilere soruyorum, Bizim siteye de yerleştirmeye karar verdim, artık kim cevab verirse...
İlk Önce Sizlere Teşekkür etmek istedim... Harika şeyler yapıyorsunuz...
Mesajlarınızı sürekli takip ediyorum, onlar benim için Gök Yüzündeki Yıldızlardan birtanesi.... Teşekkür ederim...
Herşey çok güzel, çok harika, yalnız Sizlere bir soru sormak istiyorum... Eğer müsade verirseniz. Bu Dunya da neden herşey bu kadar maddıyata dayalı?!
Ben bunu sadece Sizinle değil bir sürü kişi ile tartışmaya çalışmıştım zamanında, ama hiç kimse düzgün cevab veremedi, ne yazık ki... Madem böyle güzel şeyleri yapıyorsunuz, NEDEN HERKESE UYGUN DEĞİL?!
Herhalde BU alemde bir tek Mühsin Hoca var ki kim karşılıksız Reiki paylaşıyordu... Mühteşem bir İnsan... Sadece çok iyi bildiği şeyleri PAYLAŞMAYA çalışıyordu... Sadece paylaşmaya...
Maddı değil, karşılıksız, sevgi ile...
Sevgi ile kalın...
Saygılar Ela...
İnsana Saygı, ALLAH'a ve BÜTÜN'e Saygıdır.

SEVİNİZ, SAYINIZ, SABREDİNİZ ve ULAŞINIZ Dostlarımız.
BİLGİ KİTABI

Yonca Güler

• Ziyaretçi
Para....
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2007, 00:31:24 »
Bilgi satın alınamayacak kadar değerlidir esasında...Bilir misiniz çok eskiden eski insanlar öğrendiklerini kimselerle paylaşmazlarmış bile...İnsanoğlunun ya da daha doğru beşer varlığın (Beşer varlık ne demek biliyor musunuz bilmem...) algılama kapasitesi kişiye göre değişiyor.Ben bazı şeyleri az algılarken bir diğeri tabir-i caiz ise leb demeden leblebiyi algılıyor...Şaka bir yana...Yıllarca inandığın ve uğruna onlarca sene eğitim aldığın bir konuda başkalarına yol gösterici olmak öyle kolay harcanacak bir şey değil. Aç kalırsın, aileni göremezsin, üşürsün, evsizsindir, hocaların kapılarını arşınlarsın, yok paranla eğitim almaya çalışırsın, aşka ayıracak vaktin olmaz, sinema, gazete, kitap şans işidir, tek bir amacın vardır idealini ya da daha kuvvetlisi inandığın felsefeyi desteklemek adına yok canınla katkıda bulunursun...Ve en önemlisi anlarsın...Bilgiyi özümsersin...
Daha inanılmazı eğer okuduysanız bazı yüksek bilinçli inasanlar farkındalıkları evrenin doğal bir gelişimi olarak yaşarlar...Bu bambaşka bir yetenektir...Sonradan yükleme değildir...

Bu o kadar derin bir konudur ki aslında bunun içinde apayrı başlık gerekir...Sadece şunu düşündüm..İngilizce öğretmeni olduysanız ve insanlara ingilizce öğretmek için yanıp tutuşuyorsanız bunu sadece 10 haydi yanıldım 30 kere yapabilirsiniz...Hayatınınızı, insanları bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye adarken kimse size 'Ay bu ay ev kiranı ödememişsin, faturaların hala duruyo ben öderim hiç merak etme...'demiyor...Hayat akıp giderken şayet çok rahatsanız ya çok paranız vardır yada luzumsuz sarf edilecek bilgileriniz...
Dünyada ki en önemli üstadları okursanız hepsinin para kazanmasının bir şekli vardır...Kimi komün kurar, kimi ders verir, kimi düzinelerce kitap yazar...
Aklıma gelmişken isim vermeden tarihi liderlerin dahi geçim kaynaklarının
ganimetler, savaşlar ve yardımlar olduğunu söylemeliyim...

Çevrimdışı E_L_A

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
Sadece açık ve dürüst bir cvb istiyorum... Lütfen...
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2007, 10:13:30 »
Şu an bir geçiş dönemin içersinde yaşıyoruz...Ve etrafımızdaki insanları uyandırmak bizim en kutsal görevimizdir... Artık Ben yok - artık Siz var...
Bir Hoca, eğer ihtiyacı varsa - ihtiyacı kadar ücret almalıdır... Bir çoğu öğretilerde öyle yazıyor...

BİLGİ KİTABI

Çevrimdışı E_L_A

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2007, 10:21:38 »
Bu da başka bir forumda sevgili arkadaşım Işık Dostu bana bu şeklinde cevab gönderdi...

Selamlar,

Sevgili E L A, Öncelikle forumlarımızda SEVGİ ile BİLGİYİ tüm içten duygularıyla paylaşan bütün dostlarımıza BİZ teşekkur ederiz. Burada bununan bütün dostlarımız sizin de benzettiğiniz gibi birer yıldız, birer IŞIK'tır... İyi ki VARSINIZ !...

-Bu Dünyada neden herşey maddeye dayalı?- sorunuza dilim döndüğünce ve kendimce yanıt vermeye çalışayım. Tüm Alemleri yaratan, yaşatan sonsuz ve ölçüsüz enerji Kaynağının BİZ'lere bahşettiği bu gezegen yaşamı, tamamen maddeye ve maddenin illüzyonlarına dayalıdır. VARLIK bu Dünyada maddeyi deneyimlerek gelişir. Herkesin gelişimi, ilerleyişi farklılıklar göstereceğinden, bazı insanlar daha önceden edindiği deneyimlerin de bir sonucu olarak madde ile arasındaki dengeyi sağlayabilirken, bazıları bunu aşmak,çözümlemek için hala büyük çabalar sarfetmektedir. Maddesel olan dünyalı kimliğimiz yani EGO işte burada devreye girer. İnsanlar gördükleri ve yaşadıkları ile orantılı olarak ya kendilerine ya da diğerlerine hizmet etmeyi secer. Kendine hizmet yani EGO'ya hizmet iyi yada kötü olarak değerlendirilmemelidir çünkü o da sadece bir seçimdir ve bu yolu seçen Varlığın deneyimidir... VAROLUŞUMUZ ve YARADILIŞIMIZIN ilk hali bir düşüncedir. Bu gezegende de her türlü oluşun ilk halide sadece düşüncedir. Madde düşüncenin nesneye dönüşmüş bir halidir...Sonsuz Enerji Kaynağından yayılan enerji dalgalarının neticesinde ilk doğal canlılar varolmuşlardır. Var olan Canlılar, Sonsuz Enerji Kaynağının, sonsuz enerjilerini kullanarak beden bulmuş ve çoğalmışlar, bilinçlenmişler ve yüksek teknolojilere ulaşarak çok üstün ve gelişmiş medeniyetler kurmuşlardır. Sonsuz ve Sınırsız Kaynağın bu gezegen insanına bahşettiği güç ile (Yaratma gücü) maddeyi daha iyi deneyimlemek adına ve bu deneyim ile nefsimizin sınanması adına birçok icat,keşif yapılmış ve sistem kusursuz işleyişini sürdürmüştür. Çağımız teknolojinin hızlı ilerlediği ve bu teknolojiyi kullanmak için bir bedelin gerektiği bir çağdır. Daha çok madde ile iç içe yaşamak için daha çok bedel gerekir. Daha çok bedel için daha çok hırs ve ihtiras gerekir. Bunlar asla yanlış ya da kötü değildir daha önce de dediğim gibi sadece bir secimdir. Bir gün, bütün dostlarımız için Balzac'ın da dediği gibi "Ayakkabılarım olmadığı için üzülürdüm, ta ki sokakta ayakları olmayan adamı görene kadar" diyebileceğimiz bir durum mutlaka olacaktır. İşte o gün belkide maddenin esiri değil MADDENİN EFENDİSİ olduğumuzu farkedeceğimiz gün olacaktır. Sonsuz Yaratan Allah'ımız BİZ'leri NUR'u ile aydınlatsın. Ayrım yapabilme ve bütünün hayrına düşünme gücü versin.

Sonsuz Sevgilerimle,

BİLGİ KİTABI

janbi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2007, 20:51:04 »
İnsan çaba göstermeden , zahmet çekmeden elde ettiği şeylerin değerini malesef bilmiyor.

Bununla lgili Mert hoca ile de bir anımız var.Mert hoca , grubumuzda derslere girmeye başladıktan sonra gerek beslenme gerek ise fitness egzersizleri hakkında çok değerli bilgiler verdi bize.Bazılarımız uyguladı , bazılarımız özümsedi , bazılarımızın bir kulağından girip diğer kulağından çıktı.Bende o dönemde bazı bilgileri mert hocaya sorduğumda kapıyı aralamıştı ama bilgileri tam vermediği gibi bunları benim araştırmam için beni yönlendirmişti.Ben ise hazırcı idim :) Mert hocanın öğrenmek stediğim bilgiyi hazır olarak sunmak istememesi ,  kendimin deneyip gözlemleyerek öğrenmeye teşfik etmesi beni tatmin etmemişti.

Bundan bir süre sonra Mert hoca  gruba , daha önce vermiş olduğu bilgilerden birini sordu.Kimse daha önce verilmiş bilgiyi hatırlayıp soruya cevap veremedi.bana dönüp "görüyormusun janbi bilgiyi paylaşmıyorum diye şikayet ediyorsun " dediği an hala dün gibi aklımdadır.

Gerçekten de  ne zaman ki kendimiz deneyimleyip ,zahmet çekip , parasını verip bir şeyler ediniyoruz , o zaman o edindiğimiz şeyin değerini biliyoruz.

Farklı bir örnek olarak  evde fitness yapmak ile spor salonunda fitness yapmak arasında ki fark burada kendini en güzel bir şekilde göstermekte.Evde olduğu zaman  yarın yaparım , az sonra yaparım  gibi kendimizi kandırıyoruz.Spor salonunda ise ücretini verdiğimiz zaman aman üyeliğim yanmasın , aman boşuna para vermeyeyim diye gidiyoruz antremanımızı yapıyoruz.Tabi ki o antreman belki içten değil de farklı etkilerden dolayı yapılan bir antreman oluyor.Lakin yine de sonuca bakmak laızm. Aynı şekilde salonumuz da çalıştığımız dönemde bazı arkadaşlarımız fitness programı istiyorlardı , yazılıp hazır verildiğinde ise çalışmıyorlardı.iki hafta sonra tekrar hangi programı yapayım diye soruyorlardı.

Yonca hanımın yorumuna katılıyorum.İnsan bir şeylere ulaşmak için bir mücadele veriyor.Belki de onu o yere taşıyor , o ulaşmak istediği şeyler değil verdiği o mücadeledir.Zira yol öğreticidir.

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2007, 09:54:03 »
Bir zamanlar bir delikanlı bir bilgeye talebe olmak istedi."Bana talebe olmak zordur korkarım sen bunu başaramazsın." dedi bilge.
Ancak genç kararlıydı.kendisinden ne istenirse yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bilge de ona manevi yolda ki ilk vazifesini verdi.
"Bir yıl boyunca kim seni kızdırmaya çalışırsa çalışsın ona 1 lira vereceksin."
Genç denileni yaptı ve tam bir yıl boyunca kendisini öfkelendirmeye çalışan insanlara para verdi. Bir yılın sonunda genç, bildeye geldi ve bundan sonra ki vazifesine hazır olduğunu bildirdi.
"Önce şehre git ve bana biraz yiyecek al," dedi bilge.
genç yanından ayrılır ayrılmaz, bilge dilenci kıyafetine bürünüp sadece kendisinin bildiği kısa bir yoldan gençten önce şehre vardı.Gencin geçeceği yol oturdu ve onu bekledi.Genç tam yanından geçecekken dilenci ona hakaret etmeye başladı.Başkalarının duyacağı seste onun ne kadar aptal göründüğünü söyledi. Ama gençte hiç bir öfke belirtisi yoktu.Tam aksine:
"Ne kadar harika!" diye karşılık verdi sakin bir şekilde."Tam bir yıl bana hakaret eden herkese para vemek zorunda kaldım, şimdi tek kuruş ödemek zorunda değilim."
BUnun üzerine dilenci kıyafetini çıkaran bilge genç delikanlıya şöyle dedi.
"Başkalarının ne  dediğine aldırış etmemeyi başaran bir kişi bilgelik yolunda adım atmış demektir.Eminim ki sende bundan böyle hakaretlere aldırış etmeyecek ve  doğru bildiğin yolda ilerleyeceksin...

Bu hikaye esasında bir çok öğretiyi içinde barındıran çok sevdiğim bir hikayedir.Nedense her konuya uyan da bir tarafı vardır. Ama bu konuya ilişik olarak koymak istememin sebebi şuydu. Evet ELA haklı bir geçiş dönemindeyiz ve insanlar korkunç bir boşluk içerisinde.Çünkü yaşam şartları giderek zorlaşıyor.Fakat unutmamak lazım ki hayat en büyük öğretmen.Yaşam döngüsü içerisinde en iyi dersi veriyor zaten.Bu gün beslenmek ve su içmek de önemli ama biz bunun içinde para ödüyoruz...Bir yerden bir yere seyahat ederken para ödüyoruz.Sağlık sektörü saydıklarımın en önemlisi yinede hiç bir doktor gel seni bedava iyileştireyim demiyor.Bazen seninle dalga geçenlere bile para verdiğin oluyor tıpkı hikayede ki gibi ama tek farkı bunun farkında bile olmuyorsun...
Hocamın bir lafı kulağımdan gitmez...Herkes kişisel gelişim sürecini başarıyla tamamlayacak diye bir kaide yok demişti.Ne yazık ki bu bilinç seviyesi ile doğru orantılı.Ben de hoca olsaydım, her "ben ders almak istiyorum" diyen insanı hemen talebe olarak kabul etmezdim.Şayet öğrenci hazır değilse bu çok daha büyük zararlara sebep olabilir.İnanç,sebat ve saygı gerektirdiğini düşünüyorum.Farkındalığın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.herkes öğretmen ya da eğitimci olamaz bence bu çok hassas ve titiz bir konu.Derin bilgi gerektirmekte.Bizler henüz günlük hayatlarımızda olanlarla mücadele etmeye çalışırken yaşamının tamamını rusal dengelerimizi korumaya, yalıtmaya çalışanlarla aynı seviyede olmamalıyız.
Ben de janbiye katılıyorum bir şey öğrenmek için bir bedel ödemek o bilgiyi satın almak ve özümsemek demektir.

Örnek vermek adına yazıyorum.Bugün Mert hocanı bir çok öğrencisi bir Yoga evi açmasını ve orada ders vermesini arzuluyor. Ben bir parça araştırma yapayım dedim :) Tahmin edersiniz kira faturalar, dekorasyon,depozito, emlakçı parası (başka bir emlakçıdan tutarsak tabii :D ) Tüm bunları üstlenmek herkesin bir anda yapabileceği bir şey değil...Altından kalkarız yada kalkmayız şu an söylemek istediğim konu değildi zaten.Konu sen kişisel gelişim sürecini geliştirmek isteyen insanlara ücretsiz bişeyler yapmayı hedeflerken, bir yandanda tek başına mücadele ediyor olmak...

Bir çok genç arkadaşıma şan teknikleri dersi verdim.Evde otururken canım sıkılmasın diye gel ders vereyim bari diye bir yalvarmadığım kalmıştı.Gelmediler.Ne zaman fiyat belirttim MGM'den bile gelip ders almak isteyenler oldu...Komik ama gerçek...

Çevrimdışı E_L_A

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2007, 10:13:44 »
Galiba biraz farklı lisanla konuşuyoruz, ama bu da önemli - demekki benim yazdığım şeyleri içinizde bazı şeyleri uyandırdı ki - yazmaya devam ediyorsunuz... Herşey o kadar çok hızlandı ki... Evrim... Eskiden  evrim 1 sene içersinde, geçen sen 1gün içersinde, şimdi ise her dakika evrim yaşıyoruz... Bunu kabul eder ya da etmezsiniz - gerçek budur...
Artık BEN - yok, artık Siz - var...

BİLGİ KİTABI

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Ağustos 2007, 14:25:18 »
Merhaba,
Ben olaya şu cümleden yola cıkarak cevap vermek istiyorum.

Neden bu dünyada her şey bu kadar maddiyata dayalı?????

Birincisi elbetteki insanlar emeğinin karşılığını para olarak yada her ne şekilse alacaklar.Yoksa karşılıgını alamadığınız bir işi sürekli meslek olarak yapamazsınız.
Sosyal çalışmalarınız olabilir,hayır işlerini bedelsiz yapmak sizi mutlu edebilir.Ama bir şekilde ihtiyaçlarınızı satın almak durumundasınız.

Bu işin bence olması gereken yönü.
Soruyu başka bir yönden aldığım zaman evet bence de her şey demiyelim ama bir cok kişi ve şey mecaz anlamda maddiyata dayalı.
Mesela bazı ilişkiler (çıkar ilişkileri)konusunda para olmasa bile maddiyata dayalı.
Veya emeginden fazlasını talep edenler (Fırsatçı kişiler)davranışlari maddiyata dayalı.Veya insani yönden yapılması gereken bir şey karşılığı maddi yada manevi bir şey talep etmek.
Ve bunun gibi sıralayabilecegimiz bir sürü davranış biçimi.
Ama bu bazan maalesef daha çocukken bir davranış biçimi gibi empoze ediliyor, ögretiliyor.Açıkgöz olmak, şartlı davranmak,işte sütünü içersen....şunu yaparım şekilleri vs.
Bana da ters gelen ve benimsemediğim bir şey her konuda maddiyatçı olmak.Ama işte bizler ve bizim gibi düşünenler , davranışlarımızla, çocuk yetiştirme tarzımızla,ne kadar cok insana erişebilirsek o kadar temizleriz diye düşünüyorum.
Hatta bence (coğu kişi yapiyor zaten)maddi kazanç sağladığımız işlerde bile kazandığımızdan daha fazla emek sarfediyoruz.
Bu çalıştığımın karşılığını  alamıyorum konusu değil kesinlikle.
Bu, öğretmensek ders dışında ilgilenerek eğitmeye devam etmek olabilir,yönetici isek bilgimizi iş saatleri dışında paylaşmak olabilir,vs.

Sevgiyle..
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı sirine

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Ekim 2007, 17:23:49 »
merabalar;

evet herşey maddiyata bağlı ama insanlarımız da maddiyata bağlıyabiliyolar.

başımdan geçen olayı anlatayım. erkek arkadaşımla köprü manzarası olan bir yerde oturuyoruz.kalabalıktı. polisler kimlik ruhsat taraması yapıyolar. kimliklerimizi verdik.kontrol edildi.ruhsatı vermediler. çünkü . erkek arkadaşım polislerle konuşuyor.ve polisler arabayı bağlıcağız diyorlar. bizi orda tam bir saat tuttular. söz konusu camların filimli olması. camlar filimli olduğu için arabayı bağlamaya kalktılar. kaktılar ama hala hiçbirşey yapmıyolar. meğerse dertleri rüşvetmiş. polis ceza yazamıyo. trafik polisi değilki. arabayı bağlaması için trafik polisi ve ekip çağırması gerekiyo. ama çağırmıyor.neden çünkü rüşvet almak için. para istiyolar. ceza kesmiyo. ceza parasını vericez. arabayı bağlamıyo. bağlasa onunda parasını vericez ama hiç birşey yapmıyo.erkek arkadaşım polislerle güzel bir şekilde  konuşuyo. bu hafta nışanımız var. onlarada nışan yapacağını söyledi. nışanınıza geliriz diyolar. muhabbet etmeye çalışıyolar. ve nışan oldğunu duyunca daha çok para istediler. cebindeki parayı onlara verdi. sonra gittiler.arkadaşlar anlatmak istediğim galiba insanlarımız bu hale getiriyolar.bazı şeylerde. polislerin ceza kesme yetkisi var neden bu şekilde yaklaşıyolar anllamıyorum.
am yatmasın aklın hiç birşeye, kimbilir neler çıkar karşına yarın. Bu karanlıkta başka bir karanlık. Bu SABAHTAN BAŞKA BİR SABAH ....

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 23 Ekim 2007, 18:56:08 »
merhabalar,

Öncelikle siteye kayıt olur olmaz,ilk paylaşımın için teşekkürler Şirine;Hoşgeldin:)

Hayatta herşeyin olması gerektiği gibi olduğuna inanıyorum.
Arkadaşlarım neden "maddiyat" var"ı bence çok güzel açıklamış.Ben "maddiyat"ı,şu an yaşadığımız Dünya"nın gerçeği olarak kabul ediyor ve maddiyata yaklaşımımız ile ilgili yazmak istiyorum.

Şu an yaşadığımız dünyada "maddiyat"ı boşveremeyiz;bu dünyada yaşamayı deneyimliyorsak,bu hayat oyununda şimdilik "maddiyat" da var.
Ancak maddiyat"ı ne kadar hayatımıza sokacağımız,nasıl kullanacağımız bize kalmış.Belki bir gün gelir ki;evrimimizde "maddiyat" dersimizi bitiririz.

Kimi insan,daha güzel ev,daha çok araba,daha lüks yaşam için  maddiyatı "amaç"olarak görüp,ömrünü daha çok kazanmaya adarken;kimileri de hayatı,güzellikleri,öğretileri daha çok insanla paylaşabilmek için "araç" olarak kullanıyor.Ki bence bu büyük bir fark;ve herkesin özgür seçimi...

Ve Maddiyat da, iyi,ışıklı insanların elinde ,daha çok insanın yolunu aydınlatmak için,güzellikleri paylaşmak için bir araç.Yonca"ya katılıyorum,para kazanmadan,hocalar nasıl geçinebilir,nasıl yoga evi kurulabilir?Nasıl daha çok insana ulaşılabilir?  

Tüm hocaların öğretilerinin,maddi anlamda,karşılığı ölçülemeyecek kadar değerli olduğuna inanıyorum.

Son olarak,
Muhsin hocanın talebesiydim.(Şu an artık ders vermediğini biliyorum.Ona sevgilerimi,saygılarımı yolluyorum;reiki öğretisinde onun öğrencisi olduğum için çok şanslı sayıyorum kendimi.)
Onun adına bu konuda yazamam.Ancak nedenlerini,reiki öğretilerine bakış açısını,bu konudaki deneyimlerini bilmeden Muhsin hoca öğretilerini parasız paylaşıyordu diye örnek vermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.

sevgiyle kalın...

Çevrimdışı E_L_A

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Ekim 2007, 21:01:22 »
Alıntı yapılan: "irem"
merhabalar,

Öncelikle siteye kayıt olur olmaz,ilk paylaşımın için teşekkürler Şirine;Hoşgeldin:)

Hayatta herşeyin olması gerektiği gibi olduğuna inanıyorum.
Arkadaşlarım neden "maddiyat" var"ı bence çok güzel açıklamış.Ben "maddiyat"ı,şu an yaşadığımız Dünya"nın gerçeği olarak kabul ediyor ve maddiyata yaklaşımımız ile ilgili yazmak istiyorum.

Şu an yaşadığımız dünyada "maddiyat"ı boşveremeyiz;bu dünyada yaşamayı deneyimliyorsak,bu hayat oyununda şimdilik "maddiyat" da var.
Ancak maddiyat"ı ne kadar hayatımıza sokacağımız,nasıl kullanacağımız bize kalmış.Belki bir gün gelir ki;evrimimizde "maddiyat" dersimizi bitiririz.

Kimi insan,daha güzel ev,daha çok araba,daha lüks yaşam için  maddiyatı "amaç"olarak görüp,ömrünü daha çok kazanmaya adarken;kimileri de hayatı,güzellikleri,öğretileri daha çok insanla paylaşabilmek için "araç" olarak kullanıyor.Ki bence bu büyük bir fark;ve herkesin özgür seçimi...

Ve Maddiyat da, iyi,ışıklı insanların elinde ,daha çok insanın yolunu aydınlatmak için,güzellikleri paylaşmak için bir araç.Yonca"ya katılıyorum,para kazanmadan,hocalar nasıl geçinebilir,nasıl yoga evi kurulabilir?Nasıl daha çok insana ulaşılabilir?  

Tüm hocaların öğretilerinin,maddi anlamda,karşılığı ölçülemeyecek kadar değerli olduğuna inanıyorum.

Son olarak,
Muhsin hocanın talebesiydim.(Şu an artık ders vermediğini biliyorum.Ona sevgilerimi,saygılarımı yolluyorum;reiki öğretisinde onun öğrencisi olduğum için çok şanslı sayıyorum kendimi.)
Onun adına bu konuda yazamam.Ancak nedenlerini,reiki öğretilerine bakış açısını,bu konudaki deneyimlerini bilmeden Muhsin hoca öğretilerini parasız paylaşıyordu diye örnek vermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.

sevgiyle kalın...

Sevgili İrem!
Ben de Mühsin Hocanın öğrencisiydim... Ve çok yakındık... Ve Mühsin Hocanın sözleri hep kafamda... Bu yüzden o kadar rahat bir şeklinde  Muhsin hoca öğretilerini parasız paylaşıyordu diye örnek verdim...

BİLGİ KİTABI

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 23 Ekim 2007, 23:47:54 »
Sevgili Ela,

Seni anlıyorum.Bir önceki yazımda”Muhsin hocanın maddiyat düşünmeden dersleri paylaşmasının nedenlerini “bilmeden” yazmışım ve sen de biliyormuşsun;bu cümlemi düzeltiyorum;önyargılı bir cümle olmuş,özür dilerim.Hepimizin seçimlerinin ve deneyimlerinin farklı olması gibi,tüm hocaların da bu konuda seçimleri farklı olabilir.Bizlerin öğrenciler olarak hocalarımızdan böyle bir beklenti içinde olma hakkımız var mı? Sevgiler,İrem

Çevrimdışı demetatilla

• Üye
  • *
  • MUTLU OLMAK HERKESİN HAKKI
AÇIK VE DÜRÜST CEVAP VERİYORUM...
« Yanıtla #12 : 21 Şubat 2008, 11:38:24 »
Herkese Merhabalar,

Öncelikle şunu söylemek isterim ki,hayatta herşeyin maddiyat olduğuna inanmıyorum. En azından benim hayatımda öyle değil. Maddi durumum da çok çok iyi olduğu için yazmıyorum bunu. Maddiyat sadece araç bence. Birinsan hayatını yaşarken onu mutsuz edecek bir aracı neden hayatına sokmak ister bunuda anlamam. Ama maalesef ki hayatını sadece bir araca bağlı olarak yaşayan o kadar bencil,kişiliksiz,karakterinden uzaklaşmış, hayatı sadece para ile satın alabileceğini düşünen insan var ki,onlara sadece acıyorum.

Maddi güç insanı soyutlar, hayattan zevk almayı hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşamayı unutturur. Sevgi,saygı,güven,hoşgörü gibi duygularını yok eder.

Aklı olan maddiyata önem vermez bence.

Herkese Sevgiler...
DEMET ATİLLA