Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: 8 aylık su sıkıntısı ve baska bir konu atık piller  (Okunma sayısı 3802 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vivre

• Ziyaretçi
merhaba; ben selen. buraya yeni üye oldum. su anda o kadar mutluyum ki!  Bu kadar bilinçli insanların birarada oldugunu görmek beni inanılmaz mutlu etti. çevre mühendisliği bölümünde son sınıf öğrencisiyim. ben bütün bu küresel ısınma, su kirliliği toprak hava aklınıza ne gelirse 4 seneden beri derslerini görüyor ve biliyorum. ama kimsenin bilmemesi bana acı veriyordu. şimdi şimdi insanlar ve özellikle başımızdakiler  artık "su tükendi, 8 aylık su kaldı" deyince kara kara düşünmeye
başladılar.
artık ne desem boş gibi geliyor ama olabildiğince az su sarfiyatı yapmamız gerekli.mesela eğer yapabiliyosanız sifonlarınızı değiştirin. iki düğmeli sifonlar piyasada var. biri daha az su sarfiyatı yapıyor. onun dışında duş alırken 5dk duş alsanız banyoyu doldurmaktan daha az su sarfiyatı olucak. diş fırçalarken musluğu kapatın...gibi bir çok şey var.

istatistiklere göre 50 yıl sonra dünyada içme suyu havzaları kalmayacak!!!

ama sadece bunlar yok. ben baska bir uyarıda da bulunmak istiyorum. "kullandığımız piller" bunlar doğaya cok zararlı. içinde ağır metal bulunduruyorlar ve cok uzun yıllar ayrışamıyorlar. bu yüzden atık pillerinizi biriktirin ve bildiğiniz atık pil kutularına atın. eğer üni. deyseniz hocalarınızla konusun. üni.ye atık pil kutusu yaptırın. bunlar lisanslı firmaya gitmekte ve geri dönüşüm yapılmaktadır. özellikle TAP derneği bunlarla ilgilenmektedir.

ben burada bir çok konuda size birtakım şeyler anlatmaya çalışacağım. bilgimi paylaşmaktan cok memnunum.:)
iyi günler herkese

Yonca Güler

• Ziyaretçi
Atık Pil
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2007, 16:58:07 »
Hoş geldin vivre...

Atık piller konusuna bende bir şey söylemek istedim.Yıllar önce sanırım 10-15 yıl oluyor, bir arkadaşımız elinde bir torba dolusu pille bir yere gidiyordu. Ne yapıyorsun? dediğimizde bize, pilleri pil kutusuna götürmesi gerektiğini , boş pilleri biriktirdiğini ve bunları bazı noktalara konulan boş pil kutusuna atacağını söyledi. O zaman söylediğini hiç anlamamış, niye çöpe atmadını düşünmüştük. şimdi çoğu zaman pilleri ben kendisine veriyorum zaman zamanda kendim bildiğim pil kutularına atıyorum.
Aşağıda ki adreste atık pil toplama noktaları vardır.İlgilenen arkadaşlar artık boş pillerini bu noktalara verebilirler.
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/CevreKoruma/AtikPil/AtikPilToplamaNoktalari/

Çevrimdışı Mert Güler

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • http://www.klasikyoga.com
Re: 8 aylık su sıkıntısı ve baska bir konu atık piller
« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2007, 22:51:01 »
Alıntı yapılan: "vivre"
merhaba; ben selen. buraya yeni üye oldum. su anda o kadar mutluyum ki!  Bu kadar bilinçli insanların birarada oldugunu görmek beni inanılmaz mutlu etti. çevre mühendisliği bölümünde son sınıf öğrencisiyim. ben bütün bu küresel ısınma, su kirliliği toprak hava aklınıza ne gelirse 4 seneden beri derslerini görüyor ve biliyorum. ama kimsenin bilmemesi bana acı veriyordu. şimdi şimdi insanlar ve özellikle başımızdakiler  artık "su tükendi, 8 aylık su kaldı" deyince kara kara düşünmeye
başladılar.
artık ne desem boş gibi geliyor ama olabildiğince az su sarfiyatı yapmamız gerekli.mesela eğer yapabiliyosanız sifonlarınızı değiştirin. iki düğmeli sifonlar piyasada var. biri daha az su sarfiyatı yapıyor. onun dışında duş alırken 5dk duş alsanız banyoyu doldurmaktan daha az su sarfiyatı olucak. diş fırçalarken musluğu kapatın...gibi bir çok şey var.

istatistiklere göre 50 yıl sonra dünyada içme suyu havzaları kalmayacak!!!

ama sadece bunlar yok. ben baska bir uyarıda da bulunmak istiyorum. "kullandığımız piller" bunlar doğaya cok zararlı. içinde ağır metal bulunduruyorlar ve cok uzun yıllar ayrışamıyorlar. bu yüzden atık pillerinizi biriktirin ve bildiğiniz atık pil kutularına atın. eğer üni. deyseniz hocalarınızla konusun. üni.ye atık pil kutusu yaptırın. bunlar lisanslı firmaya gitmekte ve geri dönüşüm yapılmaktadır. özellikle TAP derneği bunlarla ilgilenmektedir.

ben burada bir çok konuda size birtakım şeyler anlatmaya çalışacağım. bilgimi paylaşmaktan cok memnunum.:)
iyi günler herkese

Hoşgeldin Selen;

Biz de, senin gibi duyarlı arkadaşlarımızı aramızda görmekten çok mutlu oluyoruz. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyoruz, sitemizi bu amaçla hayata geçirdik. Paylaşımlarını bekliyoruz... :)
Sevgiyle Kalın,
Yolunuz Aydınlık Olsun...
Mert Güler

vivre

• Ziyaretçi
elektrik
« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2007, 23:42:14 »
aklıma gelmişken söyleyeyim. elektrikten tasarruf yapmak için ve enerji santrallerindeki tüketimi azaltmak için, birtakım ev aletlerinin tuşunu kapatmak yetmiyo. prizlerden fişleri çekmek tam bir tasarruf sağlıyo. fişler prizdeyken aletler kapalı da olsa bir elektrik harcanıyor. bu yüzden en azından ufak ev aletlerini ve tv, pc, fırın, mikrodalga gibi eşyaların kullanılmadıgı zamanlarda fişini çekmekte fayda var.
bunların hepsi kuresel ısınmaya karsı önlemlerdir. dolaylı olarak da olsa ...
sevgiler

Çevrimdışı bekir doğan

• Üye
  • *
  • Hayat güzeldir
Re: elektrik
« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2007, 11:09:16 »
Alıntı yapılan: "vivre"
aklıma gelmişken söyleyeyim. elektrikten tasarruf yapmak için ve enerji santrallerindeki tüketimi azaltmak için, birtakım ev aletlerinin tuşunu kapatmak yetmiyo. prizlerden fişleri çekmek tam bir tasarruf sağlıyo. fişler prizdeyken aletler kapalı da olsa bir elektrik harcanıyor. bu yüzden en azından ufak ev aletlerini ve tv, pc, fırın, mikrodalga gibi eşyaların kullanılmadıgı zamanlarda fişini çekmekte fayda var.
bunların hepsi kuresel ısınmaya karsı önlemlerdir. dolaylı olarak da olsa ...
sevgiler

atık pillerle ilgili bir bilgimi paylaşmak istiyorum.

Yunanistanda bir arkadaşım kentsel artıkları doğaya zarar vermeden geri kazanım ve zararsız hale getirme konusunda bir proje üzerinde çalışıyordu. Çare bulamadığı tek şey atık pillerdi.
Sevgiyle kalın
HOŞÇA  KALIN

Çevrimdışı burcuk

• Üye
  • *
8 aylık su sıkıntısı ve baska bir konu atık piller
« Yanıtla #5 : 17 Temmuz 2007, 21:07:44 »
Bu durumda bize düşen pil kullanımını en aza indirmek oluyor sanırım...

Geçenlerde KoçTaş ta enerjisini hava aydınken güneşten alan, bu enerjiyi kullanarak saatlerce ışıyabilen bir lamba gördüm. Müthiş bir fikir.. Otobanlarda anayollarda gördüğümüz yanıp yanıp sönen kırmızı küçük ışıklar da aynı şekilde çalışıyormuş..

Sizce pil yerine bu teknoloji geliştirilebilinir mi, evlerimiz bu tarz bir teknolojiyle aydınlanabilir hatta ısınabilir mi?

Duyduğuma göre bunlar mümkün. Fakat bilinçsiz enerji kullanımından rant sağlayanlar sayesinde bir süre daha bu tip yenilikler su yüzüne çıkamayacak gibime geliyor...

Ormanlarımız yanıyor, çok çok üzgünüm.. Karamsar bir yazı olduysa kusura bakmayım...

Sevgiler,

Burcu.

Çevrimdışı burcuk

• Üye
  • *
8 aylık su sıkıntısı ve baska bir konu atık piller
« Yanıtla #6 : 06 Ağustos 2007, 22:33:21 »
Evrenin bize sunduğu iyiliklerden bir tanesi daha... haber Vatan Gazetesinden;

Sevgiler,
Burcu.

Sınırsız enerjinin sırrı !  

Bilim adamları yerin 5 kilometre altına kadar kazdıkları kuyuya su döküp sıcaklığın etkisiyle oluşan buhardan enerji üretti

Dünyanın en etkin üniversitelerinden MIT, yerin 5 kilometre altından termal enerji üretecek bir yöntem geliştirdi. İlk denemeleri ABD, İsviçre ve Avustralya’da yapılan ve “Geliştirilmiş Jeotermal Sistem” olarak bilinen yöntemde 5 kilometrelik bir kuyu açılıyor. Kuyunun dibi magmaya yakın olduğu için burada sıcaklık 204 dereceye kadar çıkıyor.

Kuyuya boşaltılan soğuk su sıcak etkisiyle buhara dönüşüyor ve yukarı doğru hareket ediyor. Yukarıdaki buhar tirbünleri de bunu enerjiye çeviriyor. Tek kuyu 10 bin evin elektrik ihtiyacını karşılamaya ve 2 bin 700 evi ısıtmaya yetiyor. Kuyular her yerde açılabildiği için enerji sınırsız ve zararsız. Ama kuyu kazımında İsviçre’nin Basel kentinde 3.4’lük deprem oluştu.

104 nükleer santral kapasitesinde üretim

Sistem yaygınlaştığında dünyanın şu anda tükettiğinin 250 bin katı enerji üretecek.

ABD topraklarındaki sıcaklığın yüzde 40’ı kullanıldığında ihtiyacın 56 bin katı karşılanacak.

1 milyar dolarlık bir yatırım 2050 yılına kadar 104 nükleer santral kadar enerji üretecek.

ABD’de bir petrol kuyusu açmak 1.4 milyon dolar, jeotermal sistem kuyusu kurmak ise 7 milyon dolara mal oluyor.

http://www9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=06.08.2007&Newsid=131066&Categoryid=30