Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: MATE ÇAYI  (Okunma sayısı 2439 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
MATE ÇAYI
« : 20 Kasım 2007, 14:56:21 »
Mate çayı inceltirken gençleştiriyor
Mate, "Ilex Paraguayensis" isimli bitkinin yeşil yapraklarıdır. Önceleri Güney Amerika yerlileri, daha sonra Cizvit rahipleri tarafından güç ve şifa kaynağı olarak kullanılan mate, eczane ve süpermarketlerden kolayca temin edilebilir.

Vücutta neler yapar?

Vücuttan su atımını kolaylaştırır, böylece ödem giderici etki sağlar.

Yağların hızlı yakılmasını sağlar. Bu nedenle rejimlerde ve obezite tedavisinde sıkça kullanılır.

Yüksek orandaki vitamin ve mineral içeriği ile vücuda enerji verir.vücuda enerjiyi kafein gibi sağlamaz. Vücutta mevcut kaynakları kullanarak enerji sağlar, bu nedenle kafein gibi, sonrasında başağrısı, aşırı halsizlik, sinirli ve tedirgin bir ruh hali yaratmaz.

Dokuları zararlı dış etkenlere karşı koruyarak, yaşlanma etkilerini geciktirir, vücudun direncini artırır.

İçecek bitkinin öğütülmüş toz halinden hazırlanır. Genelde kendisine has kabına mate konan toz üzerine sıcak su dökülerek kendine has elekli pipeti ile içilmektedir. Aynı tozun üzerine defalarca (3-10) sıcak su döküp içmek mümkündür.

Hafif uyarıcı etkisi varsa bile çay ve kahvenin yanında çok düşük kalmaktadır. İştah kesme ve diüretik özelliği bilinmektedir.

Sütle karıştırıp içmek de mümkündür; genelde çocuklara bu şekilde verilmektedir. Popülaritesi Kuzey Amerika'da giderek artmaktadır, genelde kahve alışkanlıklarını bırakmak isteyenler için iyi bir yöntemdir. Arjantinli Che Guevara'nın astımına karşı sürekli tükettiği bilinir.

Türkiye'de tarçın ya da nane katkılı çay poşeti şeklinde piyasada bulmak mümkündür.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2007, 15:16:35 Gönderen: muhterem »
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı natik

• Üye
  • *
Ynt: MATE ÇAYI
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2007, 21:04:34 »
SAĞLIKLI YAŞAM ŞART DEĞİLMİ SEVGİLİ MUHTEREM.............
MATE ÇAYI DA VÜCUDU RAHATLATMAYA BİREBİR.......
VÜCUTTAKİ ÖDEM BAZEN İNSANI ÖYLE RAHATSIZ EDİYORKİ .........
İNANIYORUM BEN BÖYLE ÇAYLARIN MUCİZELERİNE..........

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2008, 22:31:07 »
Mate çayını uzun zaman önce sıkça içiyordum. Bir dönemdir içmiyorum. Tadıda güzel. Sizin hatırlatmanızla tekrar başlıyacağım Meri Hanım. Teşekkürler.

Çevrimdışı duygupadr

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2008, 13:30:06 »
Ben de basladım icmeye cok guzel bi aroması var.Bu arada cok kotu grip olmustum hic bu kadar agır gecirmedim gribi uzun zamandır en kısa zmnda aranızdayım sevgilerrr:)
Happiness is when what you think, what you say and what you do are in harmony - Gandhi

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 06 Şubat 2008, 14:10:48 »
Tesekkurler Meri:) Ben de misir carsisina gidince alip deneyecegim.Farkli cay aromalarini tatmayi seviyorum. ;w

Çevrimdışı sevda

• Üye
  • *
  • kimseye benzeme,kendin ol..
« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2008, 21:34:43 »
Mate çayını bende içmeye başladım..Hoşuma gitti.Gerçekten tokluk hissi veriyor..