Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: İnsanlarla uyum sağlama  (Okunma sayısı 3944 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HarikaTurunç

• Ziyaretçi
İnsanlarla uyum sağlama
« : 20 Şubat 2008, 12:05:21 »
Anne Kedi

Göl kenarında yaşayan ve sudan nefret eden bir kedi doğum yapar. Bu kedinin yavruları ise annelerinden farklı olarak gölde oynamayı ve suya girmeyi çok sevmektedir. Anne kedi de yavruları ile birlikte göle girer ve onlarla suda oynar. Bunu gören bir başka kedi hayretler içinde kalır ve ona sorar: "Sen hep sudan nefret ederdin, ama görüyorum ki artık sudan hiç çıkmıyorsun. Bunun sebebi nedir?"

Anne kedi şöyle cevap verir: "Hala suyu sevmiyorum ama yavrularımı çok seviyorum".

Hepimizin hoşlandığı veya hoşlanmadığı bir çok şey vardır. Ancak birini çok seviyor ve onunla bir şeyler paylaşmak istiyorsak, onun hoşlandığı şeylere bakış açımızda esnek olmalıyız. Özellikle ailemize karşı bize düşen daha özverili ve daha hoşgörülü olmaktır. Zararlı bir yönü yoksa sevdiğimiz kişinin hoşlandığı şeyleri sevmeye çalışmalı veya en azından hoşgörülü ve anlayışlı olmalıyız.

İnsanlarla uyum sağlamadan sıcak ilişkiler kuramazsınız.

Oğuz Saygın
NLP Uzmanı

irem

• Ziyaretçi
Ynt: İnsanlarla uyum sağlama
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2008, 12:09:27 »
Harikacım,bu yazı bana geldi sanki.Teşekkür ederim. :)

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2008, 14:02:06 »
Ne güzel bir anne kediymiş  ;q

Sanırım ortak paydada buluşmak ve kazan kazan iletişim kurmak bu oluyor; kendinden taviz vermeden uyumlanmak...

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2008, 22:44:57 »
Arkadaşlar ben sanki bazı noktalarına katılmıyorum bu yazının...Yani uyum sağlamak konusu ok ama sevmediğimiz birşeyi yapmak yada korktuğumuz şeyleri sırf bir diğeri mutlu olsun diye yapmak zamanla baskılamaya sebep olur diye düşünüyorum.Ben zamanında buna benzer fedakarlıklar yaptım, insanın psikolojisini bozma yolunda çok önemli bi davranış oluyor.uyumlanmak, orta yolda buluşmak olabilir belki ama bence hiç bir "birebir karşılıklı ilişkide" ki bu eş, ebeveyn, sevgli, çocuk olabilir sevmediğimiz hoşlanmadığımız şeyleri yapma yoluna gitmemeliyiz sanki.Bunu yerine karşımızdakini mutlu etmek adına onun yaptığı şeye dışardan destek verebilir, yanında olabiliriz...Gibi hani sanki...

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2008, 10:38:21 »
Evet Yoncacığım; bu kedinin yaptığı davranış birazcık annelik psikolojisinden kaynaklanıyor; ama şimdi kendimizi de kandırmamak lazım hayatta; dediğim gibi kendimizden taviz vermeden ortak paydada buluşmak; sigara içen bir arkadaşla yemeğe çıkmaya benziyor bu durum; arkadaşım ben yemeğimi bitirene kadar bana saygı duyar; sonra bir adet sigara içebilir... senin dediğin gibi fedakarlıktan ben de çok yaptım hayatımda, bana da annemden geçti herkesi mutlu etmeye çalışma hastalığı... Sonra bir gün Mert Hoca insanın hayatını değiştiren cümlelerinden birini söyledi: ''Eğer mutsuz olmak istiyorsan, herkesi mutlu etmeye çalış....'' Ben de bu cümleyi hayatımın merkezine yerleştirdim; o günden beri ben mutluyum; taviz vermiyorum; ama uyumlanabiliyorum; ortak payda arıyorum; herşey yolunda...  ;n

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2008, 16:34:13 »

Hepimizin hoşlandığı veya hoşlanmadığı bir çok şey vardır. Ancak birini çok seviyor ve onunla bir şeyler paylaşmak istiyorsak, onun hoşlandığı şeylere bakış açımızda esnek olmalıyız. Zararlı bir yönü yoksa sevdiğimiz kişinin hoşlandığı şeyleri sevmeye çalışmalı veya en azından hoşgörülü ve anlayışlı olmalıyız.

Diyor.Siz de öyle yapın demiyor.Dolayısıyla bence de fedakarlıktan çok höşgörü ve harita okuyarak aynı tabanda yer almak sadece.Bu kısmı tamam.Ama hikayeye bakarsak olay böyle değil.Hoşlanmadığı şeyi yapıyor anne kedi...
Hikaye ve sonuç arasında ufak bir çelişki var bence.
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı folgsong

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 01 Mart 2008, 23:33:44 »
bende yonca arkadaşıma katılıyorum tamam bir yerde fedakarlık yapacaksındır ama bu onu mutlu olması senin başka negatif duygulara kapılman adına olmaması  gerkir.dediği gibi insan üzerinde bir baskı hisserder kalıplaşmış gibii...bu başka bişey.. normal hayatta bunu karşımızdaki kişide olsa onun olumsuz bir tarafını gördüğümüzde bunu alttan alırız...mutsuz olmasını istemediğimzden alttan alırz....ama durum daha olumsuz yönde farklı boyutlara geliyorsa .....o zaman ona göre davranırız.........fakat insanlarala sıcak iletişimin önemli noktasından biridir alttan almak ....bunu unutmamak lazım diyorum.