Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Engelliler için YOGA  (Okunma sayısı 3046 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sevimyt

• Üye
  • *
Engelliler için YOGA
« : 17 Aralık 2007, 11:17:34 »

Merhaba,

Benim merak ettiğim bir konu var; fiziksel engellilerin nasıl yoga yaptığı ya da yapabildiği konusu.
Bu konuda bir çalışma ya da yöntem var mıdır?

Teşekkürler

Sevim

Çevrimdışı mademoiselle

• Üye
  • *
    • http://yogazenwithkiki.blogspot.com/
Ynt: Engelliler için YOGA
« Yanıtla #1 : 09 Mayıs 2008, 03:11:03 »
merhaba Sevim,
oncelikle tum samimiyetimle sunu soyleyebilirim ki, isteyen herkes yoga yapabilir.. yoga kimseyi halkanin disinda birakmaz :)
onemli olan kisinin kendini ve engellerini iyi tanimasi

aralik ayinda ayagimdan bir ameliyat gecirdim, 4 ay sonra da (yani bir ay once) diger ayagimdan ameliyat oldum
ilk ameliyat oncesi ben de yogayi uzun sure birakmam gerektigini dusunmustum, ta ki hocam bana bunun gerekmedigini anlatana kadar
ayagimi bir kac kullanmam kesinlikle yasak oldugu icin sandalye uzerinde yapilabilecek hareketler uzerinde calistik kendisiyle.
isin ilginc yani, aslindaha once yaptigim cogu hareketi bir sandalye yardimi ile de yapabilecegimi ogrendim
sandalye uzerinde sun salute bile tamamlanabiliyor.
kendim evde bloklarimla ve bir sandalye ile oturdugum yerden yoga yapabildim, ustelik hasta psikolojimi yenmeme de yardimci oldu
ameliyattan 2 ay sonra da derslere katilmaya basladim, ancak yine ayagimi normal ayak olarak kullanamadigimdan oturu, hareketleri kendime gore modifiye ediyordum.
mesela asagi bakan kopek hareketini dizlerimin uzerinde yapiyordum ya da sadece tek ayakla yapiyordum.

onemli olan insanin kendini iyi hissetmesi, cok karisik hareketler yapilmasa da, hareket edebiliyor olmak ozellikle fiziksel bir engele sahip ise insana inanilmaz bir motivasyon sagliyor
Mademoiselle Kiki