Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Burası ve Orası  (Okunma sayısı 1921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zahide

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
Burası ve Orası
« : 16 Aralık 2009, 20:01:08 »
Burası ve Orası

Çevirmenin notu: Bu yazıda bahsi geçen "orası", hep olmasını istediğimiz, hep içinde bulunmak istediğimiz konum, yer, durum, koşullardır. Hani "ah bir xxx liram olsa" tarzındaki konuşmalarımızda xxx liranızın olduğu hal "orası", olmadığı hal ise "burası"dır.

Bir kısmınız şöyle der:
"Keşke kendimi daha iyi hissedeceğim o yere gidebilsem".

Biz şöyle deriz:
"Bunu biliyoruz ama oraya gitmeden önce, bulunduğunuz yerde iyi hissetmeniz gerekir".

Siz şöyle dersiniz:
"Ama burada olduğum için iyi hissedemem, iyi hissetmek için orada olmalıyım.

Biz şöyle deriz:
"Orada olanla ilgili, yanı oradaki istediklerinizle ilgili konuşun ve hemen daha iyi hissedeceksiniz."

Ama çoğunuz o kadar inatçısınız ki, şöyle dersiniz:
"Hayır, ancak oraya gittiğimde orası ile ilgili konuşacağım, burada iken burası ile ilgili konuşmak istiyorum".

Biz şöyle diyoruz:
"Burası ile ilgili bize iyi birşey söyleyin".

Siz:
"Burada iyi bir şey söylenebilecek birşey yok, ben burada olmak istemiyorum"

Biz:
"Burada olmaktan dolayı iyi hissedinceye kadar oraya gidemezsiniz".

(Ç.N: Yani mevcut koşullarınız içinde, ne kadar kötü görünürse görünsünler iyi birşeyler bulup onlara odaklanmazsanız, istediğiniz diğer konuma geçemezsiniz anlamında)

Siz:
“Orada olmadığım sürece burada kendimi iyi hissedemem. Burası ile ilgili konuşmalıyım (yani şikayet etmeliyim) ve burada çok uzun süredir bulunuyorum ve burada olmaktan hoşlanmadığımı
söylemekten de bıkmayacağım. Burası i-yi de-ğil. Burada istediklerimi bulamıyorum, insanlar bana kötü davranıyor, beni saymıyorlar, veya buradaki kilomu fazla buluyorum, veya burada kendimi beğenmiyorum, veya burada hissettiklerimi beğenmiyorum, veya burada yeterince param yok. Çok uzun süredir buradayım ve burada değil, orada olmak istiyorum. Ama buradayım, buradayım, buradayım ve ayrıca buradaki tek kişi de ben değilim. Burada çok fazla sayıdayız ve hiç birimiz burada olmak istemiyoruz. Burada olmamızı beğenmediğimiz ile ilgili bir sürü derneğimiz var! Sanıyorum ben burada doğdum! Sanıyorum burada olmamın suçlusu annem".

Ve biz diyoruz ki,
Burada olmanın orada olma arzusunu yaratmasına izin verir ve dikkatinizi olmak istediğiniz "oraya" yöneltirseniz, Evren titreşiminizi nasıl sunduğunuza bakmaksızın, “orayı” deneyiminizde yaratır. Yani, gerçekte o deneyimi yaşıyor musunuz, yoksa hayal mi ediyorsunuz diye bakmaz. Her iki durumda da Evren titreşiminiz ne ise, onu yaratır.

Abraham

Her  Şeyin Mevsimi, Her Amacın Bir Zamanı Vardır.Doğma Zamanı, Ekme Zamanı ve Ektiğini Biçme Zamanı. Tanrı Her Şeyi Zamanında Güzel Olacak Şekilde Yarattı.

Çevrimdışı gezgin33

• Üye
  • *
Ynt: Burası ve Orası
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2011, 00:34:33 »
şu an buradayım ama orada olmak iserdim... ne ordayım nede burda ... orada olmak istiyorum
Eyy Tavugun kıcından dusene muhtac insan oglu...
Ne diye böburlenirsin bilmem ki?