Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Gorme Engellilere Yardim Etmeye Ne Dersiniz?  (Okunma sayısı 3480 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zerrin

• Üye
  • *
Gorme Engellilere Yardim Etmeye Ne Dersiniz?
« : 21 Ocak 2009, 11:11:45 »
Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer alan Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM), gorme engelli kislerin istekleri dogrultusunda bir talep listesi olusturdu. Sizde gorme engellilere evinizde bilgisayarınıza sesli kitap okuyarak destek olabilirsiniz. Ayrintili bilgiyi www.getem.boun.edu.tr adresinden bulabilirsiniz. Sizeyi inceledikten sonra, mesajlarinizi bekliyorum.

derya99

• Ziyaretçi
Ynt: Gorme Engellilere Yardim Etmeye Ne Dersiniz?
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2009, 11:25:17 »
teşekkürler zerrin...bu önemli bilgiyi bizimle paylaştığın için...gereken neyse yapmaya gayret edelim..

akartuna

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2009, 15:05:12 »
Zerrincim,

bilgi için çok teşekkürler. Bende şirkette paylaşmaya düşünüyorum ancak olası gelecek soruları önce sana yönlendirmek istedim.

Bunun için nasıl bir yol izlemek lazım?
Kitap seçimini kim yapıyor? İstediğimiz kitabı seçebilir miyiz?
Kitap okuma nerede gerçekleşiyor? Ses kaydı nasıl oluyor?

Atladığım noktalar olabilir belki diğer arkaşlar da yardımcı olur.

Sevgiler,
Duygu

Çevrimdışı zerrin

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2009, 15:41:40 »
Merhaba Duygu :D

Siteyi incelediginizde gorme engelli kisilerin talep listesini, hangi kitaplarin suan okunmakta oldugunu ve hangi kitaplarin onceden okundugunu ve hangi kitaplarin okunmayi bekledigini gorebilirsiniz. Listeyi incelediginizde gorme engelli ilkogretim ogrencilerinin ders kitaplari talebini de goreceksiniz. Yani, okunacak olan her kitap cook onemli.
Sesli kitap okumak tabiki biraz zaman gerektiren birsey. Ben de bir kitap okudum. Universitede bir deneme kaydı yaptıktan sonra, ses kayıt programini kendi bilgisayarınıza yukleyip, evde kayıdınız yapabilirsiniz. Tabi birkac dikkat edilmesi gereken husus var. O uyarilar da size gonderilecek.
Herkesin ozellikle calisanlarin universiteye gelmesi zor olabilir diye, eger belli bir cogunluk saglanirsa belki buradan ben birseyler ayarlayabilirim. Siz gelmeden bilgisayar ortamında isleri haletmek icin ugrasabilirim diye dusundum. Mesajlara gore ben de yardımcı olmaya calisirim:)

Çevrimdışı alin

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
  • Change the world
« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2009, 17:18:32 »
Sevgili Zerrin,
ben yurt disindan yardimci olabilirsem seve seve gonullu olurum...
haberlerinizi takip ediyorum
sevgiyle
Enjoy the New Energy, New Awakening & New Oneness

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2009, 09:34:56 »
Zerrin...

Bu inanılmaz birşey...düşündüm de bu projeye gerçekten çok destek olmak istiyorum...Ben önümüzdeki hafta içinde bir gün gerekirse üniversiteye uğrayabilir veya seninle buluşabilirim ve en kısa zamanda evimden mümkünse gerekli donanımı sağlayarak destek olmak isterim...O kadar çok kitap var ki okunması gereken, elimizi çabuk tutalım :)

Yalnız kitap listesini inceledim ve görme engelli 8 yaş üstü arkadaşlarımız için Küçük Prens (Yazar: Antoine de saint Exupery) kitabı yer almıyor...Acaba bu kitabı okuma önerisinde de bulunabilir miyiz çocuklar için? Kitabın çok anlamlı bir cümlesi var ki sanırım bu cümlenin anlamını görme engelli arkadaşlarımız daha içten anlayabileceklerdir: İnsan yalnız yüreğiyle doğruyu görebilir. Asıl görülmesi gerekeni gözler göremez.

Çevrimdışı zerrin

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2009, 12:31:28 »
Cokkk guzel mesajlar geliyor, daha da heyecanlandim ;w Nazli ile haftaya universitede bulusabiliriz. Uzaktan okuma ile ilgili daha cok bilgi edindikce sizi de bilgilendirecegim ;n

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2009, 12:50:28 »
Zerrin  ;w

Haberleştiğimiz gibi haftaya üniversitede görüşmek üzere!   ;w

Çevrimdışı Ebru Türün

• Üye
  • *
  • Sessizliği bozmadan...
« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2009, 18:32:46 »
Ben de okumak isterim, özellikle ilköğretim ders kitaplarını.
 ;n
"Hayatta istediğin herşeyi elde edebilirsin, bereberinde getirdiklerini kabul edersen."    
                                                          Yogi Baba Adnan Ananda Siddviho Çabuk

Çevrimdışı nilüfer

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 22 Ocak 2009, 19:14:11 »
Okumak mı ? okumaz mıyım ? sevgiler Zerrin
Gönül fısıldar ..dil söyler
Gönül söyler ..el yazar

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Ocak 2009, 09:58:46 »
Ben de okurum Zerrin.
Ne yapılması gerekiyorsa yaparım. Sevgiler
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2009, 13:09:25 »
Emmyyy çok teşekkür ederim canım katkıların için!  ;q ;q ;m<

akartuna

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 12 Şubat 2009, 14:06:16 »
Zerrincim, bugün seninle konuştuktan sonra maillerimi baktım ve Getem'den bana mail geldiğini gördüm (:
Daha fazla bilgi isteyen arkadaşlar için faydalı olacağını düşündüğümden, mailin içeriğini aynen yapıştırıyorum.

Om Shanti,
Sevgiler,

Duygu

7 Adımda Gönüllü Okuyuculuk

Sizler de gönüllü okuyucumuz olmak ve kitap seslendirmek isterseniz aşağıdaki yedi adımı takip etmeniz yeterlidir.

1)       Öncelikle; http://www.getem.boun.edu.tr/KitapOkuma/GonülluOkuyuculukBilgileri.rar  adresine girerek kitap seslendirmek için gerekli olan tüm bilgileri içeren klasörümüzü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

2)       Yüklediğiniz  klasördeki, ses kaydı için gerekli olan  “ AUDACITY” programını bilgisayarınıza kurabilir ve kullanımı ile ilgili bilgileri okuyabilirsiniz.

3)       Yine aynı klasördeki “Geteme Kitap Okurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” sunusunu inceleyebilirsiniz. Burada kitap seçimi için hangi adımları izlemeniz gerektiği de anlatılmaktadır.

4)       Örnek okumaları dinleyerek nasıl bir seslendirme  olması gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

5)    Yüzlerce   gönüllü okuyucumuzun üye olduğu e-posta grubuna, gonulluokuyucu-subscribe@yahoogroups.com  adresine boş bir e-posta göndererek üye olabilirsiniz.

6)       Ses kaydı için gerekli  kulaklıklı  bir mikrofon edinip,  5 dakikalık bir deneme kaydı yaparak GETEM’e,  geteminfo@boun.edu.tr  MSN adresi  aracılığıyla (Mail yoluyla göndermeyiniz!) gönderebilirsiniz.

7)       Yukarıdaki  6 adımı tamamladıktan sonra  seslendirmek istediğiniz bir eseri seçip ,GETEM’le iletişime geçebilirsiniz.

saygılarımızla
GETEM Ekibi
web:
www.getem.boun.edu.tr
e-posta:
geteminfo@boun.edu.tr
tel/faks: 0212 359 75 38
MSN:
geteminfo@boun.edu.tr

Çevrimdışı berkmen

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 12 Şubat 2009, 14:30:51 »
Merhaba,

Bende bu projeye destek olmak isterim, internet sitesinden okuma talebimi ilettim.
Emin olmadığım okunacak kitap listesinde talep alındı yazılı olanlar kimin tarafından okunacağı belli olanlar anlamına mı geliyor?
Dünyadaki önemli işlerin çoğu, artık hiç umut kalmamış gibi görünen
 durumlarda dahi denemeye devam eden insanlarca başarılmıştır.
 Dale Carnegie, 1888-1955