Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Hangisi Doğru?  (Okunma sayısı 7622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
Hangisi Doğru?
« : 24 Eylül 2007, 02:44:35 »
Sizce doğru kişilik mi vardır, yoksa doğru davranış mı?

Çevrimdışı alperr

• Üye
  • *
Hangisi Doğru?
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2007, 12:27:10 »
öncelikle doğru olan nedir acaba

irem

• Ziyaretçi
Hangisi Doğru?
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2007, 18:49:47 »
Alperr e katılıyorum.Bizim nasıl algıladığımıza ve bakış açımıza göre "doğru"  değişebilir.

Çevrimdışı Altın buda

• Üye
  • *
Hangisi Doğru?
« Yanıtla #3 : 10 Ekim 2007, 16:42:36 »
bence dogru kişilk vardır insanın kişligi dogru olmazsa davranışlarıda güzel olmaz
endi Faniliğinle Yüzleş!

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
Hangisi Doğru?
« Yanıtla #4 : 11 Ekim 2007, 20:37:28 »
Kişiliğimizi belirleyen şey davranışlarımız değil midir??
Devranışlarımız doğru olursa kişiliğimiz de doğru görünür bence..

Sevgiyle..
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı yvonna

• Üye
  • *
Ynt: Hangisi Doğru?
« Yanıtla #5 : 21 Kasım 2007, 11:47:45 »
Her ikisi de birbiriyle bağlantılı. Doğru davranış, doğru kişiliğe götürür. Doğru kişilik de doğru davranışı yaptırır. Tabiki bu doğru o kişiliğe göre doğru olandır. Herkesin doğrusu farklı. Nasılki herkes tek bir siyasi partiyi desteklemiyor, herkes tek bir düşünceyi benimsemiyorsa bu da tek 'DOĞRU'nuın olmadığını gösterir.

Doğru cevap oldu mu acaba :)

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2007, 12:10:07 »
Belki bir referans noktası gereklidir?Neye göre doğru? ;)

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2007, 12:27:09 »
En çok sorulan sorulardan biri "doğru nedir?" sorusu. Peki,  neden "yanlış nedir?" diye sormamışlar??? Oysa "yanlış nedir" sorusu  bir bakıma, "doğru nedir?" sorusunun i vazgeçilmez  bir parçası .

Bana göre doğru kişinin kendi gerçeğidir.Gerçek ise kişinin kabul etsede etmesede varolandır.Eğer kişi gerçeği kendi doğrusu kabul ederse işte o zaman gerçek ile doğru aynı olur..Ama bu ancak sezilir...Ve inanılır..

Diye düşünüyorum.

thrideye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2007, 13:34:52 »
Bence,

Doğru ve yanlış algılayışı; özüden kopmuş bilincimizin, rölatif hayat içersinde, sosyal yaşamın dayattığı kuralları algılamada ki seçimidir. Gerçek, (hakikat) bilinçte yapılanmıştır. Ancak %10-15 çalışan beyinlerimizle hakikati %100 yaşayamıyoruz. Onun içinidir ki bizler bir takım öğretilerle saf bilinci deneyimlemeye çalışıyor, o hali göreceli hayatta yaşamaya çalışıyoruz. Doğru davranış, doğru kişilikle olur. Doğru kişilik te "kemale ermek" hedefiyle yola çıkanda olur...

Hint Kumaşını hepimiz biliriz. Solmama özelliğine sahip bir kumaştır. Neden solmaz? Çünkü özel bir teknikle yapılır.

Önce kumaş bir boya çukuruna batırılır. Sonra güneş altında soldurulur. Kumaş solmuştur ancak biraz olsun kumaşta renk kalır. Sonra tekrar kumaş boya çukuruna batırılır ve tekrar güneş altında soldurulur. Yine kumaş solar ama bir öncekinden biraz daha fazla renk kalmıştır. Bu defalarca yapıldıktan sonra artık kumaş solmaz hale gelir. Kumaşı bulunmaz yapan kumaşın kendisi değil, onu solmaz hale getiren boyama tekniğidir. Kumaşın kalitesi ne olursa olsun o solmaz bir kumaştır artık.

Sevgiler
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2007, 18:02:08 Gönderen: thrideye »

Çevrimdışı natik

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 24 Kasım 2007, 15:26:24 »
insanın kişiliği davranışlarına da yansır. fakat insanların kişiliğini de oluşturan bir çevre vardır.çevre ne kadar temiz ve duyarlıysa kişi de öğrenme döneminde doğru davranışları almaya başlar........
ve daha sonra bu davranışları ile toplumda toplumda yer kazanır........

Çevrimdışı SnowWhite_Queen

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 22 Aralık 2007, 23:14:00 »
bence doğru olan sey davranistir davranisla birlikte kisilik olusur...ama burda bu olay kafa karistiriyor diyebilirsiniz ki kisilik iyi olmazsa davranisi nasil dogru olabilir diye ama bence dogru kisiye göre degisebilir önemli olan davranis ve hayata bakis acisidir..

Çevrimdışı özcan

• Üye
  • *
Doğru mu?
« Yanıtla #11 : 21 Ocak 2008, 02:10:42 »

Yazılanları okudum; soru da yanıtları da güzel.   ;q

Henüz sonuçlanmamış ama yaklaşımlar temelde doğru  ;s

Sanırım ele almamız gereken bir sürü kavram birikmiş: Doğru, Tutum ve Davranış, Kişilik ve Karakter...
Bunlar bir seferde bitmez, yarın iş de var   ;x
En iyisi bir kitap önererek bu geceki yazıyı bitirmek

Yeni Binyılın Değerleri
Dalai Lama

Dalai Lama'ya göre, varoluşumuz çağlar boyunca içimizdeki temel iyiliğe bağlı olmuştur ve çağlar boyunca da bu temel niteliğimize bağlı olacaktır.

Dalai Lama bize, yalnızca dini dogmaların ve ceza dolu yasaların karşıtı olan sağduyuya ve mantığa dayanmakla kalmayan aynı zamanda amacı her birey için en yüce mutluluğu sunmak olan yeni binyılın ahlaki değerlerini sunmaktadır.

Bizlere, insanoğlu olarak sandığımızdan daha iyi olduğumuzu ve sevgiyi ve şefkati geliştirmemizi sağlayacak bir toplumun ve yaşamın da başarılabilecek bir şey olduğunu kanıtlamakta.

Eğer yeterli sayıda insan kendi temel "özgün saflıklarını" anlayabilirse o zaman tüm dünyada devrime yol açacak olan bir barışı elde etmek mümkün olacaktır.

Bakış açımız görüşümüzü, görüşümüz de bakış açımızı etkiliyor...

Çevrimdışı duygupadr

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2008, 15:05:39 »
Özcan Bey tesekkurler kitap tavsiyeniz icin..
Bu arada hosgeldiniz aramıza ;n
Happiness is when what you think, what you say and what you do are in harmony - Gandhi

Çevrimdışı demetatilla

• Üye
  • *
  • MUTLU OLMAK HERKESİN HAKKI
CEVAPLIYORUMM
« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2008, 11:46:05 »
Bence insan kişiliğini aileden gördüğü davranışlardan ve terbiyeden alır. Yani kişilik davranışlarımızın temelidir.
SEVGİLER..
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2008, 19:45:03 Gönderen: janbi »
DEMET ATİLLA

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 21 Şubat 2008, 13:03:50 »
Yazı renginden dolayı hiç bir şey okuyamadım.
Cevabını görmek isterim.Daha koyu bir renkte gönderebilirmisin???

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 21 Şubat 2008, 19:54:31 »
Ben üstünden mouse ile işaretliyerek okuyabildim anca. Ama mesaj yazmada uygun bir renk değil malesef.

Çevrimdışı SnowWhite_Queen

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 22 Şubat 2008, 19:08:29 »
kişiliği iyi olabilir ama bunu dışa yansıtması önemli olan.dedim ya doğruluk kavramı kişiden kişiye değişir.Mevlana'nın sözünü ele alırsak ''ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol''..bu yüzden doğru diye bir kıstas yapamayız...unutmayın bu önemlidir kimin için doğru oluşan durumlar..

janbi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 22 Şubat 2008, 19:44:34 »
Belki de kişi ile davranışın eşleşmesi aynı paralellikte gitmesidir önemli olan.
Doğru kişilik mi doğru davranışmı dediğimiz zaman bu ikisini birbirinden ayırıyoruz gibi geliyor bana.
Kişi özü ile , merkezi ile tek olmalı diye düşünüyorum.
Kişi sabit bir merkeze sabit olursa davranışlarıda aynı paralellikte gider bence.
Eğer davranışlarımız ve kişiliğimiz farklı ise özde ve temsilde sorun vardır diye düşünüyorum.

Ayrıca doğru ile bakış açısı arasında kalın bir çizgi olduğunu düşünüyorum.
Bence doğru tek olmalıdır.
Bakış açısı ise her insanda farklı olabilir.
Lakin her insanın bir doğrusunun olduğunu düşünmek  doğruyu merkezsiz , yada kişiye odaklı bir olgu haline getirir gibi geliyor bana.
O da sonuç olarak doğru koşullara bağlıdıra çıkar bence.
Şahsi inancım bakış açısının her insan için ve her insan içinde farklı olabileceği lakin doğrunun tek ve merkezi olduğudur.

Çevrimdışı gezgin33

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 08 Temmuz 2008, 13:38:43 »
profesör tahtaya 1 yazar bu kişiliginiz. yanına 0 eklre bu basarılarınız yanına bir 0 daha bu sevdikleriniz... sıfırlar devam eder.....

1000.......   daha sonra silgiyi alip 1 i siler
  000.......    geriye ne kaldı...

davranışlar  cevre koşuları ve zamanın akışına gore sekil degişikligine ugrayabiliyor....

bence davranışların temelinide kişiliklerimiz olusturdugu için önce kişiligimizi kuvvetlendirmemiz gerekiyor
Eyy Tavugun kıcından dusene muhtac insan oglu...
Ne diye böburlenirsin bilmem ki?