Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Rezervuar suyundan tasarruf  (Okunma sayısı 20630 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı burcuk

• Üye
  • *
Rezervuar suyundan tasarruf
« : 28 Şubat 2007, 13:12:47 »
Bu yil kis, oldukca kurak gecti...
Yagislar son yillarin en dusuk seviyesinde kaldi.
Ankara'da 3, Istanbul'da 8 aylik su rezervinin kaldigi ve yakinda
kesintilerin baslayacagi konusuluyor.

İnanilmayacak kadar basit ama bir o  kadar da zeki bir kucucuk eylemle olaganustu bir su  tasarrufu saglanabilir:

Tuvalet Rezervuarları 4-5 litre su alıyor...
Rezervuardan akan su 3 litre olsa da ayni isi goruyor...
Rezervuarın icine 1,5 litrelik DOLU bir pet sise koyun.
Her sifon cekiste 1.5 litre tasarruf etmis oluyorsunuz !
Bunu milyonlarla carpin...
Saglanan su tasarrufunu dusunebiliyor musunuz??

Çevrimdışı burcuk

• Üye
  • *
Rezervuar suyundan tasarruf
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2007, 08:59:13 »
Bu fikre geri dönüş hiç alamadım.. Yine de dolu bir pet şişe kadar günde defalarca 2şer litreden su kazancına yol açtığım için içimin çok daha rahat ettiğini sizinle paylaşmak istedim. Üstelik hiç bir sıkıntısı yok..

Tabi bunun yanında suyun kıymetini bilerek kullanmakla ilgili bulaşık ve çamaşır makinasını, makinayı zorlamayacak kadar ama tam kapasitede çalıştırdığımı da paylaşmak isterim.

Evim müsait olsa, balkonuma yağmur suyunu biriktirmeye yarayan bir mekanizma da kuracağım :) Çünkü kullandığımız suyun değeri İSKİ faturalarımızla ölçülemeyecek kadar pahalıdır. Asıl pahasını çocuklarımızın ödemesine müsade etmemeliyiz...

Teşekkürler,

Burcu.

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
KÜRESEL ISINMA VE SİNEMA..
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2007, 14:53:04 »
Sayın Prof. Dr. Erol GüNTEKiN‘in pet şişe fikri gerçekten ilk anda cok cazip geliyor. Ama uygulama asamasında her rezervuar boyle bir işleme musait olamadigindan rezervuar takımının bozulma rizki ortaya çıkıyor.

Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre yüzde 60 daha az su tüketen rezervuar takımları bulunmaktadır. Belki bir sefere mahsus yapilacak ufak bir harcama bu soruna çözüm olabilir..

Geçtiğimiz  haftalarda  vizyona  bir film girdi: Uygunsuz Gerçek. Bu film, tüm dünyanın dikkatini çekme çabasında. Tek derdi insanları küresel ısınmaya karşı bilinçlendirmek, onları birşeyler yapmaya itmek.
Film şimdiden büyük yankı uyandırdı. Üstelik vizyona gireli daha bir iki gün oldu. Ve En İyi Belgesel Film ve En İyi Özgün Şarkı dallarında Oscar adayı.

Uygunsuz Gerçek, insanların dünyadaki bu krize bireysel çabalarıyla da dur diyebileceğini gösteriyor. Bu anlamda “Biz neler yapabiliriz?” sorusunun cevabını en iyi verense, filmin internet sitesinde detaylarıyla açıklanıyor.

Sevgiler
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı belma

• Üye
  • *
Re: Rezervuar suyundan tasarruf
« Yanıtla #3 : 18 Mart 2007, 23:36:03 »
Alıntı yapılan: "burcuk"
Bu yil kis, oldukca kurak gecti...
Yagislar son yillarin en dusuk seviyesinde kaldi.
Ankara'da 3, Istanbul'da 8 aylik su rezervinin kaldigi ve yakinda
kesintilerin baslayacagi konusuluyor.

İnanilmayacak kadar basit ama bir o  kadar da zeki bir kucucuk eylemle olaganustu bir su  tasarrufu saglanabilir:

Tuvalet Rezervuarları 4-5 litre su alıyor...
Rezervuardan akan su 3 litre olsa da ayni isi goruyor...
Rezervuarın icine 1,5 litrelik DOLU bir pet sise koyun.
Her sifon cekiste 1.5 litre tasarruf etmis oluyorsunuz !
Bunu milyonlarla carpin...
Saglanan su tasarrufunu dusunebiliyor musunuz??
:lol: Bizde evimiz de rezarvuarlara 1.5 litrelik pet şişe koyduk
gereksiz yere ışık ta kullanmıyoruz.Kağıt atıklarımızı kapı görevlisi haftanın belli günü topluyor.Çoraplarımız yırtılırsa dikiyoruz atmıyoruz.Tabağa yiyeceğimiz kadar yiyecek koyuyoruz.Bayatlamış ekmekleride deniz deki martılar için değerlendiriyorum böyle ce kendimizi daha iyi hissedip mutlu oluyoruz.Belkide bu işin farkındalığını yaşıyoruz.[/b][/list]
aşam ,mutluluktan daha asildir.

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
Ynt: Rezervuar suyundan tasarruf
« Yanıtla #4 : 16 Mart 2008, 02:33:49 »
Tasarruf bilinci çok önemli. Eskiler hep tasarruf yaparmış, anlatıyorlar. Bir çeşit yemekle bir gün geçirirlermiş. Ceketlerin dirseklerine ve kıyafetlerde aşınan yerlere yama yaparlar, gömleklerin kol ve yakası aşınırsa değiştirirlermiş. Örgü kıyafetleri söker, yeni birşey örerlermiş. Ayakkabılar biraz yıprandımı tamir edilirmiş. Şimdiki nesil öylemi. Hemen yenisini alıyor herşeyin.

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 16 Mart 2008, 10:21:41 »
Benim bir vesile ile tanıdığım bir Atilla abim vardı.kendisi İngiltere'de ekonomi okumuş..hehe...Yani anlatıcam ekonomi şeklini de mi öğretiyolar üniversitede diye şaşırmayın, gerçekten öğretmişler.Ya da o beni kafaya aldı.
Sallama poşetleri ortadan bölüp 2 kere kullanıyormuş.(Ben denedim hepsi olmuyor sadece liptonunkini alttan ortadan makasla kesebiliyorsunuz.ben öyle kullanıyorum ama sırf ekonomi olsun diye değil açık çay sevdiğimden) Ayrıca ekmek kesme tahtasında kestiği ekmeklerden kalan kırıntıları asla atmaz, bir torbada biriktirip sonra köfte yapımında kullanıyormuş.Ya küflenmiyormu dedim, sen de o kadar uzun aralıklarla köfte yapma dedi.Sanırım buzlolabında da bir süre saklanır.Duşu mümkün olduğunca kısa tutar ama büyükçe bir leğenin içinde yıkanır, leğenin içine dolan suları da daha sonra tuvalete sifon yerine kullanırmış.Yani tasarrufun böylesi.Buraya dayımları ziyarete geldiğinde, salı akşamları geç vakit pazarda kasalarla atılmış, yada yere düşmüş meyve ve sebzeleri toplar onlara da para vermezdi.Ve inanamazsınız ben bir kez bulduğu malzemelere şahit oldum, öyle ezik çürük değil gerçekten taze diri meyve ve sebze bulmuştu.yaklaşık 3 kiloya yakın soğan ve tertemiz bir iki demek marul ve kıvırcık salata toplamıştı.Atilla abi sen böyle anlatıyosun ama gittin bunları parayla aldın kesin dedim resmen.Ama domatesler ve yumuşak malzemelerde anlıyorsunuzki arada fireli olanlar var.Bize, tasarruf yapmaktan öte ziyankarlık olduğunu Afrikada binlerce milyonlarca insanın açlıktan öldüğünü, böyle yiyeceklere hasret olduğunu söyledi.Siz ise kasalarla sokağa atıp çöpçülerin süpürmesine izin veriyorsunuz dedi.Madem kendine yakıştırmıyosuni o zaman insanlık adına git topla ve ihtiyacı olan brinr ver deyiverdi.bende kalakalmıştım öyle..Doğru mu doğru valla...
« Son Düzenleme: 16 Mart 2008, 10:23:15 Gönderen: Yonca Güler »

Çevrimdışı Mine

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 16 Mart 2008, 10:53:58 »
bende gazlı içecek kutularından küçük tabaklar yapıyorum. Pet şiseden de yapmıştım.(küçük vazo)

en son favorim su şişesi kapağından yüzük yapımı.....
Mutlu olmak istiyorsak,
hayatın cisimde değil,
ruhta olduğuna inanmalıyız.

Tolstoy

Çevrimdışı burcuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Mart 2008, 11:51:14 »
Yonca gerçekten çok enteresan fikirler ve uygulamalar yazmışsın :)
Ben de elimden geldiğince tasarruflu olmaya çalışıyorum.. Duş aldığım suyu biriktirmiyorum fakat banyoya ilk girildiğinde su hemen ısınmaz ve boşa akar ya ben o soğuk suyu leğene dolduruyorum.. Sonra çiçek sulamada vs kullanıyorum..

Çevrimdışı Gülçin

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2008, 20:45:03 »
Biraz geç oldu am bu konu başlığına bende bir katkıda bulunayım dedim.Yaz aylarında klimadan akan suları biriktiriyorum ve damıtık su kullanılması gereken yerlerde kullanıyorum.Örneğin ütüye koyduğum su, arabamın silecek suyu gibi...........SEVGİLER................ :)
G.G