Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Burundan nefes vermek.  (Okunma sayısı 16093 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

irem

• Ziyaretçi
Burundan nefes vermek.
« : 12 Mart 2009, 17:56:05 »
Merhaba,

Yogada "burundan nefes alıp,burundan nefes veriyoruz".Pilates vb.sportif çalışmalarda yine "burundan nefes alınıp,ağızdan nefes veriliyor."
Burundan nefes alınması,havanın burun içinde nemlendirilip,ısıtılıp ve temizlenip içimize alınması için.
Pilateste ağızdan nefes vermenin amacının,ani olarak ağızdan sistemli nefes verişiyle kasların sıkıştırılmasına,nefesle yardımcı olmak olduğunu öğrendim.

Yogada nefes verişimizin,nefes alıştan daha yavaş olması gerektiğini biliyorum.

Yogada neden burundan nefes verdiğimizin yanıtını bulamıyorum.Bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler&Sevgiler.

Çevrimdışı kalemefendisi

• Üye
  • *
  • baki aşkla...
Ynt: Burundan nefes vermek.
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2009, 22:20:54 »
evet bu konu hakkında kapsamlı bilgisi olan birisinden ben de rica ediyorum... benim de merak ettiğim bir konu...

Çevrimdışı alin

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
  • Change the world
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2009, 09:45:54 »
 sanirim bir nedeni de havayi tamamen bosaltmak cok onemli oldugundan. Ayrica,  nefes alip verme suresinin de giderek uzatilmasi gerektiginden burundan nefes veriliyor ... hepsi de Natali'nin dedigi gibi konsantrasyonu artirip dusunceden tamamen kopabilmeyi saglamak icin..
 ;n
Enjoy the New Energy, New Awakening & New Oneness

derya99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2009, 10:16:41 »
   Doğru soluma burundan nefes alıp ağzınızı kapalı tutmak demektir ve bu sayede akciğerlerinizi tümüyle çalışır doğru nefes alıp vermeniz sağlanır. Nefesinizi verirken karın büzüşür ve kalbinize masaj yapacak şekilde diyafram yukarı doğru çıkar, nefes alırken de karın genişler ve diyafram iç organlarınıza masaj yapacak şekilde aşağı iner.
Yoga bakış açısına göre burundan nefes almanın en önemli sebebi prana’(hayat enerjisi)dır. Nasıl ki havadaki kokuları alabilmek için burundan nefes alıyorsanız, aynı şekilde vücudunuza giren prana miktarını da arttırmak için burundan solumalısınız, bu sayede burnunuzun arka tarafından bulunan koklama merkezine daha çok prana gidecek ve oradan da sinir sisteminiz ve beyninize ulaşacaktır. 
  ;n

Çevrimdışı nilüfer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2009, 10:38:21 »
Burnun arka bölgesinden koklama merkezine daha çok oksijen ve daha fazla prananın geçmesi ve bu bölgenin uyarılması ile sinir sistemimizin bunu beyne iletmesi ,peki beyinde neler oluyor arkadaşlar giden prana oksijen beyine neler yapıyor hangi hormonların çalışmasını harekete geçiriyor ve daha niceleri ,olay sadece burundan nefes almak mı ,acaba daha ince şeyler mi var arkasında ? sadece burnumuzun ucu  içeriye açılan kapının anahtarı olabilir mi? araştırmak için daha olağanüstü bir yapıt var mı ?..insan vücudu burnu beyni kulağı ..sevgiler ..
Gönül fısıldar ..dil söyler
Gönül söyler ..el yazar

Çevrimdışı kurt e. inhan

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Mart 2009, 11:30:29 »
Yeni hocalarımız iyi ki varsınız.. ;n
Kurt E. İnhan

derya99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 13 Mart 2009, 11:42:55 »
Nilüfer hocam BEYİNden bahsedince ekleyeyim dedim..

Yoga nefes egzersizleri size birbirine bağlı olan pranayı(nefesi-hayat enerjisini) ve bu şekilde beyninizi nasıl kontrol edeceğinizi öğretir. Sinirlendiğinizde ya da kızdığınızda nefes almanız kısa, hızlı ve düzensizdir, tam tersine rahatladığınızda ya da derin düşüncelere daldığınızda nefesiniz yavaşlar. Bunu kolaylıkla kendi üzerinizde deneyebilirsiniz. Bir an için odadaki en düşük sesi duymaya çalışın. Göreceksiniz ki konsantre olurken elinizde olmadan nefes almanız yavaşlayacak hatta bir süreliğine duracaktır.
Beyniniz nefes alış şeklinizden etkilendiği için, aynı şekilde nefesinizi kontrol ederek beyninizi kontrol edebilirsiniz. Nefesinizi kontrol ederek sadece daha fazla oksijen ve pranayı içinize çekmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi konsantrasyon ve meditasyon çalışmalarına hazırlarsınız.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2009, 11:56:58 Gönderen: derya99 »

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Mart 2009, 13:44:37 »
"Nefesinizi verirken karın büzüşür ve kalbinize masaj yapacak şekilde diyafram yukarı doğru çıkar, nefes alırken de karın genişler ve diyafram iç organlarınıza masaj yapacak şekilde aşağı iner."

Bunlar burundan da ağızdanda verseniz bu şekilde oluyor.
Ben hala burundan vermenin nedenini anlayamadım :)
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

derya99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 13 Mart 2009, 13:59:36 »
Yukarıda zaten nefes verirken vücutta oluşan değişiklikler anlatılmıştı bu tanımda .... tabi ki vücudun tepkisi aynıdır muhterem hn...tek fark şu;
burundan nefes verirken daha FARKINDA oluruz...Ağızdan nefes verirken nefesi takip etmek kolay olmayabilir hızlı gerçekleşir çünkü, kolayca dışarı çıkar , burundan nefes vermek daha yavaş olur, eğer uygularsanız sizi sakinleştirdiğini ve yavaşlattığını göreceksiniz..amacımız meditatif bir zihin yakalamak..

« Son Düzenleme: 13 Mart 2009, 14:02:18 Gönderen: derya99 »

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 13 Mart 2009, 14:01:42 »
:) tşk.
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

derya99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 13 Mart 2009, 14:07:01 »
 ;n

Çevrimdışı kurt e. inhan

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 13 Mart 2009, 14:10:42 »
Güzel bilgiler için çok teşekkürler
Kurt E. İnhan

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 18 Mart 2009, 15:26:12 »
Günlerdir foruma girememeiştim.Hepinize veridğiniz yanıtlar için teşekkür ederim. :)Sevgilerimle.
« Son Düzenleme: 18 Mart 2009, 19:07:07 Gönderen: irem »

Beyz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 18 Mart 2009, 19:04:20 »
Kurt Bey'e katılıyorum :)

Güzel bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar,

;n

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 18 Mart 2009, 20:02:29 »
farkında olarak aldığımız her nefes için şükürler olsun ;n

arkadaşlar teşekkürler ;n

derya99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 19 Ağustos 2010, 16:11:13 »
Neden burundan nefes almamız gerektiği ile ilgili yazıları tekrar hatırlayalım arkadaşlar ..paylaşımlarınızı bekliyoruz eminim burundan nefes almamızın çok daha önemli sebepleri de vardır? 

Çevrimdışı alin

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
  • Change the world
« Yanıtla #16 : 04 Eylül 2010, 17:05:51 »
 ;m<
Enjoy the New Energy, New Awakening & New Oneness