Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Yogik Kahvaltı  (Okunma sayısı 7320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nazlita

• Ziyaretçi
Yogik Kahvaltı
« : 27 Şubat 2008, 11:12:42 »
Arkadaşlar;

Bu bölümde arınma adına her sabah yaptığımız kahvaltının yer almadığını farkettim ve sabahleyin yaptıklarımızı yazmaya karar verdim  ;q

Bizler Klasik Yoga talebeleri olarak saflaşmak adına;

* Uyanır uyanmaz dişlerimizi fırçalıyoruz ve ardından bir çay kaşığı ile dilimizin üzerini kazıyoruz (Gece 12:00 ile sabah 06:00 arası vücudumuz kendini bakıma aldığından dil üzerinde bir bakteri plağı oluşuyor ve biz bunu tekrar vücudumuza göndermek yerine lavaboya gönderiyoruz, gün geçtikçe bu sıvının da rengi değişiyor ve açılıyor dikkat ediniz)
* 1 büyük su bardağına 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı iyi bir bal koyuyor ve üzerine ılık su (oda sıcaklığından daha sıcak fakat kaynar olmayan) su koyuyor ve yudum yudum içiyoruz.
* Sabah tempomuza bağlı olarak 15-20 dak sonra yulaf ezmeli kahvaltımızı yapıyoruz sakin sakin, yavaş yavaş...Aşağıda benim 11 aydır her sabah hazırladığım ve bu süre boyunca uygulamalar sonucunda damak zevkime ve sağlığıma uygun bulduğum kahvaltı tarifini bulabilirsiniz; bir fikriniz olsun diye yazıyorum, herkes kendi deneyimlerine dayanarak kendi ölçülerini bulacaktır.

Yulaf Ezmeli Yogik Kahvaltı:

***Hafta içi 2, hafta sonu 3 yemek yaşığı Eti Lifalif Yulaf Ezmesi
***1 avuç çiğ ve soyulmuş badem veya çiğ fındık veya ceviz veya tuzsuz yer fıstığı
***1 avuç çekirdekli kuru siyah üzüm
***1 tatlı veya yemek kaşığı (havanın soğukluğuna ve sizin vücudunuzun durumuna bağlı) tahin veya tahin+pekmez
***1 adet mevsim meyvası (eğer portakal koyuyorsanız kabuğundan da koyun harika oluyor)
***toz tarçın
***eğer susuz bir meyva ise birazcık su ekleyebilirsiniz
Bu karışım robottan geçirilir ve bir bebek maması kıvamını alır; hayatımız boyunca kendimize bebek gibi bakabilmemiz için sevgiyle yenir ve afiyet olur, şifa olur, insana güç, kuvvet gelir.

;n

Çevrimdışı ayşeceylan

• Üye
  • *
  • nerde durduğun değil, nereye baktığın önemlidir.
Ynt: Yogik Kahvaltı
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2008, 12:17:00 »
bu kahvaltıyı bende yapıyorum arada, her zaman olamıyor ama yulaf bana da çok iyi geliyor. sanırım biraz üşengeçlik var. :S
Doğrudan O'na

irem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2008, 15:13:50 »
Teşekkürler Nazlı,tahin+pekmez kışın bana çok iyi geldi.
Bir de fakettim ki ,sabahları elma sirkeli,ballı suyu ben yudum yudum değil,sabah susuzluğuyla neredeyse bir dikişte içiyorum.Teşekkür ederim,bundan sonra yudum yudum içeceğim. :)

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2008, 15:55:03 »
Ankara buluşmamızda sağolsun Janbican açıklamıştı bu yudum yudum içme ayrıntısını; ben de o güne kadar bir dikişte yuvarlıyordum...  ;ss

Nedeni; bir seferde içildiğinde elma sirkesi+bal karışımının midede kalması ve midenin onu sindirmeye çalışması imiş; oysa ki yudum yudum içilirse direk ince bağırsağa gidiyor ve içme amacımız olan arınmaya yardımcı oluyormuş...

;n

Çevrimdışı ayşeceylan

• Üye
  • *
  • nerde durduğun değil, nereye baktığın önemlidir.
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2008, 17:11:47 »
kardeş diil ayaklı kütüphane mübarek. o bu kadar şeyi öğrenirken ben ayaktamı uyuyodum çok merak ediyorum bazen. :)))))
maşaallah nazarım dokunmasın.
Doğrudan O'na

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2008, 09:43:12 »
Evet tahtaya vur Ayşeceyşan  hihi

Evinde bir cevher yaşıyor, değerlendir bence  ;s gerçi anladığım kadarıyla Janbi de evde bir 'cevher' le beraber yaşıyor, sanatçılar sizi  ;q

Sevgiler

Çevrimdışı muratcan

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2008, 09:58:55 »
Ben de 1,5 haftadır bu kahvaltıyla güne başlıyorum,
gerçekten çok faydalı oluyor, öğle yemeğine kadar hiç açlık hissetmiyorum...
sindirim açısından da çok faydalı
Öğrettiğiniz için teşekkürler..
“Aşk’a uçma kanatların yanar” diyenlere kulaklarını tıka
Ve sor onlara “Aşk’a uçmadıktan sonra kanatların neye yarar?” diye.
Mevlana

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2008, 10:19:01 »
çok sevindim muratcan,
insan gerçekten kendini güne süper başlamış hissediyor.bide uzun sürelerce bu kahvaltı uygulandığında içimizde ne faydalara sebep olduğunu düşünürsek...ben valla çok mutlu oluyorum içimize de dışımıza baktığımız kadar iyi bakınca...Organlarımız bayram ediyordur, onların ağırlaşmadan çalışmasına neden olduğumuz için...

HarikaTurunç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2008, 10:31:25 »

Sabahları sirkeli elmalı suyumu içip,yola çıkıyorum işe gelince yulaf ezmeli kahvaltımı yapıyorum,
diğer arkadaşlarda poğaçalı börekli kahvaltı yapıyorlar,bana da  böğğ ne yiyorsun öyle diye gülüyorlar.
Geçen gün yürüyerek zor gidebileceğimiz mesafedeki Bayrampaşa Carrefour a gittim,arkamdan benden işyerinden  15-20 yaş küçük olanlar da yürümüş,yetişememişler.

Döndüğümde yaa nasıl gidebiliyorsun öyle hızlı hızlı dediler,detaylı bilgi vermeyeceğim ama bu halinize gülün bana sabahları güleceğinize dedim,daha çok güldüler.....

Yonca Güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2008, 10:54:44 »
Ya şimdi arada şöyle ballı kaymaklı bi kahvaltı (hani kuş sütü eksik olmayan cinsten) olsun tabii canım...Kahvaltıyı çok severim laf aramızda ma bedenimi ve sağlıklı yaşamayı çok daha fazla seviyorum.

nazlita

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2008, 17:14:21 »
nataliecan içine koyduklarınla beraber kocaman bir kahvaltı oluyor..

zaten ben 06:35 de kahvaltıya oturuyorum hafta içi ve 09:30 da ofiste ya meyve ya da dut kurusu filan yiyorum, sonra da 10:30-11 arası yumurta beyazlarımı 12:30 da da yemeğimi yiyorum  hihi

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2008, 23:39:22 »
Açıkçası yulaf ezmeli kahvaltı hazırlaması çalışan için zor oluyor. Ben sabah kalktığımda anneciğim sağolsun kahvaltıyı hazırlamış oluyor. Haftaiçi esmer ekmek, kuruyemiş, meyva, zeytin, bal ve tahin-pekmezli kahvaltı yapıyorum. Hepsinden azar azar sindire sindire yiyorum. Çaya şeker atmıyorum. Reçel, fındık ezmesi yada nutella gibi şeyleri artık yemiyorum.

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 29 Şubat 2008, 09:35:08 »
Valla çalışanlardan biri olarak söyliyeyim.yogik kahvaltı hazırlamak normal kahvaltı hazırlamaktan çok daha kolay.
Ama annelerin hazırladığı kahvaltı en kolayı tabii ki. hihi hihi
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

Çevrimdışı Mine

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 29 Şubat 2008, 10:06:22 »
Arkadaşlar,

ben bazen iş yerine hazırladığım macun kıvamlı karışımı yulaf kepekli ekmeğe sürüp sandwich gibi götürüyorum. Acaba bu şekilde

yemenin sakıncası var mıdır?
Mutlu olmak istiyorsak,
hayatın cisimde değil,
ruhta olduğuna inanmalıyız.

Tolstoy

HarikaTurunç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 29 Şubat 2008, 10:27:09 »
 Doğru söylüyorsun Meri cım kahvaltıların en güzeli,kolayı  annelerin hazırladığıdır,annemi kaybettiğimden beri
hafta içi kahvaltı etmeden evden çıkıyordum,biraz manevi anlamdaki eksiklik birazda tembellik galiba
(ama hafta sonları,tatillerde kahvaltı hazırlama işi bana aittir,güzelde hazırlarım)
 yaklaşık 1,5 senedir ,klasik yoga grubumuza katıldığımdan beri yulaf ezmeli kahvaltımı kah evde kah işyerinde yapıyorum,en kısa zamanda tamamen evde yapıp çıkmayı hedefliyorum,

Çevrimdışı deep inside

• Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 01 Mart 2008, 00:00:19 »
Ben dışarda kahvaltı yapamıyorum, çünkü denetimde olduğumdan sürekli farklı firmalara gidiyorum. Orada kahvaltı yapma şansım olmuyor. Ancak aralarda acıkırsam yulaflı, kepekli bisküvi yada meyve yiyebiliyorum.

Çevrimdışı superisi

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 04 Mart 2009, 11:57:27 »
Bnde denicem yogi kahvaltıyı bundn sonra arkadaşlar

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 04 Mart 2009, 23:34:04 »
arkadaşlar ben yulaflı muhteşem kahvaltıyı yaptığım zaman sanki tüm bedenim tüm hücrelerim nefes alıyormuş gibi hissediyorum.sizdede böyle oluyor mu paylaşmak istedim.

bu arada aramızda kalsın kardeşim şenayda yulafa başaladı.damak tadını bulana kadar çok uğraştı  ;sshihiinanmayacaksınız ama zeytin ezmeli bile denedi <<s

;n

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 05 Mart 2009, 13:27:54 »
Günün en sevdiğim öğünü..
Yaklaşık 3 yılı geçti, aksattığım çok enderdir ve de sabahları başka bir şey yersem rahatsız oluyorum ya da hemen acıkıyorum.
Ben yulaf, değişik kuruyemiş, mutlaka kuru üzüm, biraz yaban mersini ve tarçın ile yapıyorum.
Meyveyi ise ara ögünde tüketmek daha iyi geliyor.Ve her yulaf yediğimde kayınvaldemi anıyorum..
30 yıl önce mutfağının baştacıydı yulaf..
Sevgiler.
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?