-NLP ve BİREYSEL GELİŞİM- => NLP, Bireysel Gelişim ve Değişim... => Motivasyon => Konuyu başlatan: HarikaTurunç - 20 Şubat 2008, 12:07:41

Başlık: Direğe Tırmanan Kurbağalar
Gönderen: HarikaTurunç - 20 Şubat 2008, 12:07:41
Direğe Tırmanan Kurbağalar
 

Günün birinde, kurbağalar arasında direğe tırmanma yarışı yapılır. Yarışmacılar direğe tırmanmaya çalışırken seyirci kurbağalar; "Aptal kurbağalar tırmanamazsınız", "Aptal kurbağalar tırmanamazsınız" diye bağırmaktadır.

Bu sözlerden etkilenen ve morali bozulan kurbağalar teker teker yere inmeye başlar, ama içlerinden biri tırmanmaya devam eder ve sonunda yarışı kazanır. Sıra ödül törenine geldiğinde kurbağaya nasıl başardığı sorulur. Kurbağa eliyle kulağını işaret ederek bağırır: "Biraz hızlı konuşur musunuz?, kulağım iyi duymuyor da".   hihi

Hedeflerimizi söylediğimizde insanların çoğu başaramayacağımızı söyler. Bunlar ya kendileri inanmazlar yada hedefe ulaştığımızda geleceğimiz konumu düşünerek kıskanırlar.

Negatif telkinler sonucu insanların çoğu daha uygulamaya bile geçmeden hedeflerinden vazgeçer. Oysa hedefe ulaşmak için bizi yıldırmak isteyen insanların sözünü değil yüreğimizin sesini dinlemeliyiz.

Başarıya ulaşan insanlar, diğerlerinin negatif telkinlerine karşın bunun tersini ispat etmeye çalışanlardır.

Oğuz Saygın
NLP Uzmanı