Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: acaba cahil mi kalsaydım...?  (Okunma sayısı 2226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı natalie

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • pulcinella
acaba cahil mi kalsaydım...?
« : 10 Kasım 2007, 18:46:17 »
 İnsanların bu hayata gelmeleri "tesadüfmüş" gibi yaşamalarını, bu yaşamlarını "battı balık yan gider" "biran önce bitse de gitsek" dercesine tüketmelerini, değişime bu kadar fazla direnç göstermelerini anlayamıyorum. Gerçekten...
Anlamam gerekli mi ondan da emin değilim. Belki bu da benim bir zihinsel şartlanmamdır, o da ayrı konu.

Ama öğrendiklerim ve deneyimlediklerimle içim öyle kıpır kıpır, öyle paylaşma isteğiyle dolu oluyor ki. Dayanamıyorum. Haykırmak istiyorum bazen "Hastalıklarınızın, maddi problemlerinizin çaresini dışarıda aramaktan vazgeçin artık! Hala anlayamadığınız mı dış dünyada bulamayacağınızı? " diye... Daha ne kadar yerden yere vurulmak gerekiyor, ne kadar?

Bitsin bu hazımsızlıklar.

Bazen "cahil kalsam belki daha iyi olurdu" diyorum, bilmek sorumluluk getiriyor çünkü ve asla geri dönüşü olmuyor, o bilmediğiniz halinize dönmeniz imkansız.

Bir yandan da görüyorum insanlardaki değişime itilimi, yaşadıkları çıkmazların ne kadar çoğaldığını. Arayışlarını...

Bu zamanlarda kendime güvenim ve inancım o kadar büyüyor ki. Belki de ihtiyacımız budur arkadaşlar. Kendimize olan güvenimizin ve inancımızın üzerine çalışıp kuvetlendirmeye ihtiyacımız vardır.

Böylece hazımsızlıklarla karşılaşmak etkilemez belki bizi. Belki etkilenmediğimizi gören insanlar da sormaya başlarlar "Neden" diye...
http://www.klasikyoga.com
http://www.yogadukkani.com

anlamakla ilgili herşeyi unut, sadece yaşa, o zaman anlarsın...

Çevrimdışı elif

• Üye
  • *
Ynt: acaba cahil mi kalsaydım...?
« Yanıtla #1 : 11 Kasım 2007, 18:00:10 »
Hepimiz hergün farketmeden de olsa değişim ve gelişim içindeyiz. Değişime karşı koyarsak zorlanır ya da geride kalırız, çünkü doğal olanı budur. Ama uygulamaya gelince bunu yapabilmek kolay değil tabii. Risk almamız gerekir, bilinmeyen alana giriş pek kolay değildir. Yeni bilgiler, sorgulama, merak ve paylaşma heyecanını da beraberinde getirir. Ama eğer bilgiye ulaşırsak ve hazmetmeye hazırsak evrensel bilgi zaten bizde yerini bulacaktır.
Hazımsızlıklarla karşılaştığımız hissine kapılırsak, herkesin kendi gelişim yolunda olduğunu düşünmeliyiz. Hiçbirimiz diğerinden üstün değiliz, sadece farklı deneyimliyoruz.  Haksızlığa uğramışlık hissi bizim cahilliğimizdir. Karşımızdakinin de kendi yorumu, kendi bakış açısıyla gördüğünü düşündüğümüzde ortadan kalkar, böylece etkilenmemiş oluruz. Bilginin tümünü aynı anda görmeye yetkimiz yok ki, her birimiz kendi bakışımızla görürüz.
Bence bu aşamalara gelip te sorguladığımız, idrak etmeye çalıştığımız için şükretmeli ve inançla gelişimimize devam etmeliyiz.

Takdir-i ezel, gayrete aşıktır.

Çevrimdışı muhterem

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Kasım 2007, 22:07:03 »
Sevgili Natalie,
İnsanlar hazır olmadıkça farklı gelişim ve deneyimleri çok fazla algılayamazlar veya farkında olamazlar diye düşünüyorum.
Benim gözlemlediğim , beni eleştiren hatta " bırak allahaşkına " işin mi yok diyen insanlar, bendeki değişimi gördükçe acaba mı diyerek beni modellemeye başladılar.Bazılarında işe yaradı, bazıları ise reddetti.Umarım daha çok kişi dener en azından.
Çünkü didaktik bir tavır ya da sözden çok pozitif yönleri ortaya çıkarmak daha etkili ve ilgi çekici oluyor.
İyi ki bu konuda bizi bilgileniren bir eğitmenimiz ve bu kadar ögrenmeye istekli arkadaşlarımız var. Kendini bu konuda geliştiren her kişi bir kişiye ulaşsa neler olur hayal edebiliyor musun :)
Kendin İçin Birşey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası için bir şey yapmayacaksan ;Varolma'nın Anlamı Ne?
Şimdi Yapmayacaksan ; Ne Zaman ?

HarikaTurunç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2007, 21:58:04 »
 Muhterem cim

Ne güzel dile getirmişsin,insanlar hazır olunca değişimi ve gelişmeyi 
 algılayabiliyorlar.
 Mert hoca sık sık bize siz hazırsınız ki buradasınız arkadaşlar diyor ya.
 Bizler bu konuda çok şanslıyız,çok iyi bir eğitmene rastladığımız için.

Sevgilerimle,