Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Yoga Kalbin İlacı  (Okunma sayısı 1491 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nisa Aktürk

  • Üye
  • *
  • İleti: 344
  • Karma: +0/-0
  • Cinsiyet: Bayan
  • Her ne Ararsan Kendinde Ara - Hacı Bektası Veli
Yoga Kalbin İlacı
« : 18 Kasım 2007, 14:31:26 »
Merhabalar,

Aşağıdaki metin Sabah gazetesinde Figen Yanık tarafından yazılmışdırKalp ameliyatı geçirenler, yogayla kalbi besleyen damarlarını canlandırıp daha hızlı iyileşiyor.

By-pass ameliyatı yaptıkları hastalarının istedikleri hızla iyileşmeyip günlük yaşama dönmede zorluk çektiklerini gören Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve ekibi, bir süre önce hastane bünyesinde Tamamlayıcı Tıp Bölümü kurmuştu. Bu bölümde hastalara, ameliyat sonrasında iyileşmelerine yardımcı olacak doğru nefes alıp verme yöntemleri öğretiliyor, yoga ve meditasyon çalışmaları yapılıyordu. Hastalar, yogadan sonra hücrelerine daha çok oksijen gittiği için bitkinlik ve yorgunluk hissinden kurtulup daha çabuk iyileşmeye başladı. Prof. Dr. Sönmez ve ekibinin iki yıldır sürdürdüğü çalışmalar, şimdi de Kalp Yogası kitabıyla daha geniş bir kesime ulaşacak. Prof. Sönmez, kitabı hastanede yoga çalışmalarını gerçekleştiren Dr. Neslihan İskit ve Dr. Selim Tansal ile birlikte hazırlamış. Kitapta, temel yoga bilgilerinin yanı sıra fiziksel duruşlar, nefes çalışmaları, omurga hareketleri, derin gevşeme teknikleri fotoğraflarla anlatılıyor. Kitabın içinde Dr. Neslihan İskit'in sesiyle kaydedilen ve bir neyin eşlik ettiği CD de var.

TANSİYON DÜZELİYOR
Prof. Sönmez, yoga yapan hastalarda stresin azaldığını söylüyor: "Ameliyattan bir ay sonra tüm hastalar kalp yogası yapabilir. Hafif egzersizler, kasları güçlendiriyor, nefes teknikleri kalbe daha kolay oksijen göndermeyi sağlıyor. Meditasyon da stresi azaltıyor. Üç ay yoga yapanların kan yağları, kan şekerleri ve tansiyonları daha iyi kontrol ediliyor. Daha az ilaç kullanımıyla tansiyonları düzene giriyor. Bu, yoganın stres hormonu adrenalini azaltıp mutluluk hormonu endorfini artırmasının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor
Sevgilerimle Hoşcakalın
Nisa