Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: SOLON...  (Okunma sayısı 1434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nazlita

  • Ziyaretçi
SOLON...
« : 24 Mart 2008, 12:07:24 »

BULUTTAN GELİR KARIN VE DOLUNUN GÜCÜ,

PARLAK ŞİMŞEKTEN DOĞAR GÖKGÜRÜLTÜSÜ:

BÜYÜK ADAMLARI YÜZÜNDEN MAHVOLUR BİR ÜLKE,

CAHİLLİĞİNDEN ESİR DÜŞER HALK BİR TEK ADAMIN ELİNE.

KARADAN ÇOK AÇILAN İÇİN SONRADAN LİMANA DÖNMEK KOLAY DEĞİLDİR,

BÜTÜN BUNLARI ŞİMDİDEN DÜŞÜNMEK GEREKİR.

 
(SOLON M.Ö. 7. - 6. YY - ÇEVİRİ: MÜZEHHER ERİM)


Solon (Yunanca: Σόλων),
M.Ö. 640-559'da yaşadığı tahmin edilen, Atinalı devlet adamı ve şair. Yaptığı reformlarla Atina demokrasisinin temelini attığı kabul edilir. Orta halli bir aileden gelen Solon, önceleri ticaretle uğraştı. Bu sırada pekçok ülkeyi gezdi. M.Ö. 612'de Attika'ya yerleşen Solon, Salamis'in zaptı ile neticelenen savaşa iştirak etti. Attika'da büyük karışıklıklara yolaçan tarım krizi sebebiyle idarede görev aldı (594). Kendi adıyla anılan ve eski Yunan döneminin en eski anayasası olan Solon Anayasası'nı hazırladı.

Reformları
Çiftçi borçlarının ve şahsi hürriyetin ipotek için kısıtlanmasını kaldırdı. Yaptığı diğer reformlarla ticaret ve sanayinin gelişmesini kolaylaştırdı. Ağırlık ve diğer ölçüleri standartlaştırdı. Zeytinyağından başka zirai ürünlerin ihraç edilmesini önledi. Asillerin etkisini azaltmak için vatandaşlığı dört sınıf olarak belirledi. Ayrıca bu sınıflara girmeyi doğuşa değil, maddi varlığa bağladı.Ölülerin arkasından her yerde, dirilerin hakkında ise tapınak, mahkeme, agora ve şenliklerde kötü konuşulmasını yasakladı.

Varolduğu sürece adaleti sağlamayı görev edindi.Haksızlığa uğramayanlar da,uğrayanlar kadar öfke duydukları zaman,haksızlığın ortadan kalkacağını söyledi.

Solon'un reformları; Atinalıların fakirliğini ve memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmadıysa da, onları hafifletti. Yaptığı siyasi ve ekonomik değişiklikler, daha sonraki reformların kolaylıkla tatbik edilmesini sağladı.

Şiirleri
Siyasi hayatının bire bir yansıması şiirlerinde bulunabilir. Hem fakirlere, kimin döneminde gördünüz bu kadar rahatı diye sitemde bulunur; hem de kendisine vergilerden dolayı kızan zenginlere serzenir.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Solon"'dan alındı