Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: İnsan Aczini İdrak Etmelidir  (Okunma sayısı 1689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı natalie

  • Genel Yönetici
  • Üye
  • *
  • İleti: 1747
  • Karma: +0/-0
  • Cinsiyet: Bayan
    • pulcinella
İnsan Aczini İdrak Etmelidir
« : 15 Temmuz 2009, 23:06:54 »
Uyanmak demek, kendinin hiçliğini anlamak, yani tüm ve mutlak mekanikliğinin, tüm ve mutlak aczinin farkına varmak demektir. Ve felsefi olarak, kelimelerle farkına varmak yeterli değildir. Açık, basit ve somut gerçekler halinde, kendine ait olan gerçekler halinde, bunu kavramak gerekmektedir. Biraz kendini tanıyınca insan, içinde, kendisini dehşete düşürmesi gereken pek çok şey görecektir. Kendisi ile ilgili olarak dehşete düşmediği sürece kendisi hakkında hiçbir bilgi sahibi olamaz. İnsan, kendi içinde onu dehşete düşüren bir şey görmüştür. Bundan kurtulmaya, bunu durdurmaya, bir son vermeye karar verir. Fakat ne kadar çok çaba gösterirse göstersin, bunu yapamayacağını, her şeyin eskisi gibi kaldığını hisseder. Bu noktada o güçsüzlüğünü, aczini ve hiçliğini görür; veya kendini tanımaya başladığında kendisine ait hiçbir şeyin, görüşlerinin, düşüncelerinin, kanaatlerinin, zevklerinin, alışkanlıklarının, hatta hata ve kusurlarının kendisinin olmadığını, fakat bütün bunların ya taklit yolu ile oluştuğunu veya bunları hazır vaziyette herhangi bir yerden aldığını görecektir. Bu durumu hissederken o, kendi hiçliğini de hissedebilir. Ve hiçliğini hissetmek üzere, bir saniye için, bir an için değil fakat sürekli olarak ve hiç unutmadan kendisini gerçekten olduğu gibi görmelidir.

Hiçliğinin ve aczinin sürekli olarak şuurunda oluş hali, sonuçta insana ‘ölmek’ cesaretini verir; burada ölmek, sadece düşüncesinde veya şuurunda ölmek anlamında değil, fakat gerçekten ölmek; ya da iç gelişimi açısından gereksiz olan veya bu iç gelişimi önleyen yönlerini ebediyen ve gerçekten terk etmek anlamında kullanılmıştır. Bu yönlerini birincisi, onun ‘sahte ben’idir, sonra da ‘ferdiyeti’, ‘iradesi’, ‘şuuru’, ‘yapma yeteneği’, ‘güçleri’, ‘inisiyatifi’, ‘kararlılığı’, vs. hakkındaki tüm hayali fikirleri gelir.

Fakat bir şeyi sürekli görmek için insan, önce onu sadece bir saniye olsun görmelidir. Gerçekleşen bütün yeni güçler ve yetenekler, daima bir ve aynı şekilde ortaya çıkarlar. Önce ender ve kısa süreli olarak pırıltılar halinde kendilerini gösterirler; sonra, daha sık ve daha uzun süreli olarak ortaya çıkarlar; çok uzun bir çalışmadan sonra, sonuçta kalıcı hale gelirler. Aynı durum, uyanma için de geçerlidir. Bir anda tamamen uyanmak mümkün değildir. İnsan, önce kısa süreler için uyanmaya başlamalıdır. Fakat belli bir engeli aştıktan ve geriye dönüşü bulunmayan belli bir karara vardıktan sonra, insan bir defada ve ebediyen ölmelidir. Yavaş ve adım adım uyanma önceden olmasaydı, bu sonuca varmak güç ve hatta imkansız olacaktı.

Gurdjieff – İnsanın Gerçeği
http://www.klasikyoga.com
http://www.yogadukkani.com

anlamakla ilgili herşeyi unut, sadece yaşa, o zaman anlarsın...