Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Sağlık dindarlıktır  (Okunma sayısı 1218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı natalie

  • Genel Yönetici
  • Üye
  • *
  • İleti: 1747
  • Karma: +0/-0
  • Cinsiyet: Bayan
    • pulcinella
Sağlık dindarlıktır
« : 23 Temmuz 2009, 23:55:48 »
Niçin dünyadaki şiddeti düşünüyorsunuz? Kendi içinizdeki şiddeti düşünseniz ya. Herkes kendini eğitmek zorunda, çünkü disiplin olmadan özgürleşemeyiz; dünyada da disiplin olmadan özgürlük olmaz. Gerçek özgürlük, ancak disiplinle elde edilebilir. Sağlığınıza, disiplinsiz kavuşabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Yaşamda ölçülülük esastır. Yoga bu yüzden her bireyin geliştirmesi gereken bir davranışlar dizgesiyle başlar. Disiplinli olmayan birinin maneviyatı olamaz. Disiplinli kimse dindar kimsedir. Sağlık dindarlıktır. Sağlıksızlık ise dinsizlik.

Bireysel olgunlaşma şarttır; ve yoga her bireyi geliştirir. Fakat bedeniniz çevrenizdeki dünyanın bir suretidir: koca bir uluslararası kulüptür o. Bedeninizde üç yüz eklem var, bir başka deyişle, bir bedende üç yüz kulüp üyesi bulunmakta. Tüm damarlar, atardamarlar ve kılcal damarlar alındığında kan dolaşımı sistemi doksan altı bin kilometre uzunluğunda. Sinir sisteminde on altı bin kilometrelik biyolojik enerji akıyor. Akciğerinizin toplam yüzeyi bir tenis sahası büyüklüğünde. Beyninizin dört lobu var. Bütün bunlar bir bedende toplanmış büyük bir uluslar arası kulüp değil de ne? Yoga hepsi bir arada uyum içinde çalışsın diye onlara eşgüdüm sağlayarak yardım eder. Yoga vicdanınıza çalışır. Yoga aklınıza çalışır. Yoga duyularınıza çalışır. Yoga etinize çalışır. Yoga algı organlarınıza çalışır. Bu bakımdan o küresel bir sanattır.

Beden, zihin ve ruhunuz sağlıklı ve uyumlu olduğunda o sağlık ve uyumu, kendinizi dünyadan çekerek değil, insanlık bedeninin sağlıklı bir organı olarak, çevrenize de, dünyaya da yansıtırsınız.

Yoga ve Siz – B.K.S. IYENGAR
http://www.klasikyoga.com
http://www.yogadukkani.com

anlamakla ilgili herşeyi unut, sadece yaşa, o zaman anlarsın...