Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: 'Egodan vazgeçmek istiyorum.' diyen kim?  (Okunma sayısı 1845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı natalie

  • Genel Yönetici
  • Üye
  • *
  • İleti: 1747
  • Karma: +0/-0
  • Cinsiyet: Bayan
    • pulcinella
'Egodan vazgeçmek istiyorum.' diyen kim?
« : 13 Ocak 2010, 20:30:37 »
Kendini akıntıya bıraktığında yok olursun, çünkü ego, ancak mücadele ederse var olabilir. Ego, ancak direnç varsa var olabilir. Ya da bütüne karşı, bireysel bir amacın varsa... Egonun nasıl varlık gösterdiğini anlamaya çalış. İnsanlar bana gelirler ve derler ki: "Egodan vazgeçmek istiyoruz." Ben de şöyle derim: "Egodan vazgeçmek isteseniz bile vazgeçemezsiniz, siz kimsiniz ki vazgeçebilesiniz? 'Vazgeçmek istiyorum.' diyen kim? Ego. Şimdi de kendi egonla savaşıyorsun."

Alçakgönüllü rolü yapabilirsin, kendini tevazuya zorlayabilirsin, ancak ego varlığını sürdürür. Önceden kralken, şimdi de dilenci olabilirsin, ama ego varlığını sürdürür. Kralken de vardı, dilenciyken de var. Yürüyüşün, görüşün, onu belli eder. Hareket edişinden, konuşmandan onu belli edersin. "Ben dünyanın en alçakgönüllü insanıyım." desen de fark etmez. Önceden dünyanın en büyük adamıydın, şimdi en alçakgönüllüsüsün - ama sıradışısın. Oradasın.

Egoyla savaşmaya başlarsan daha tehlikeli ince bir ego yaratırsın, bu ince ego dindar bir egodur. Dindar rolü yapar. Başlangıçta bu dünyaya aitti, şimdi öbür dünyaya ait olacak -daha büyük, güçlü, esrarengiz- yakalayışı daha tehlikeli ve içinden çıkılması daha güç olacak. Yağmurdan kaçarken doluya tutuldun. Daha çok kapana kısıldın. Daha sıkı hapsedildin.

OSHO - Yoga 2
http://www.klasikyoga.com
http://www.yogadukkani.com

anlamakla ilgili herşeyi unut, sadece yaşa, o zaman anlarsın...