Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: serbest radikal nedir?  (Okunma sayısı 15122 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mine

 • Üye
 • *
 • İleti: 465
 • Karma: +0/-0
serbest radikal nedir?
« : 03 Şubat 2010, 15:26:56 »
doğru beslenmeyle ilgili diğer bilgileri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:
http://klasikyoga.com/klasikyoga/YogikBeslenmeveSaglik/index.php


Kimyada radikaller (çoğu zaman serbest radikal olarak değinilir) eşleşmemiş elektronu olan atom, molekül veya iyonlardır. Bu eşleşmemiş elektronlar genelde son derece reaktiftir. Radikaller, yanma, atmosfer kimyası, polimerleşme, plazma kimyası, biyokimya ve pekçok başka kimyasal süreçte önemli rol oynar. Örneğin, insan fizyolojisinde, süperoksit ve azot oksit, damar tonusu gibi pekçok biyolojik süreci düzenler. Radikal ve serbest radikal terimleri genelde eşanlamlı kullanılmakla beraber, bir radikal bir çözelti kafesi içinde hapsolmuş veya başka bir moleküle bağlanmış durumda olabilir. 1900'de Michigan Ünivesitesi'nde Moses Gomberg tarafından betimlenen trifenilmetil radikali, ilk tespit edilmiş organik serbest radikal olmuştur.
Tarihsel olarak radikal terimi bir moleküle ekli olan ve kimyasal tepkimede değişmeyen kısımları için kullanılırdı. Günümüzde bunlar için fonksiyonel grup terimi kullanılmaktadır. Örneğin, metil alkolün bir metil radikali ve bir hidroksil radikalinden oluştuğu söylenirdi. Modern kimyada anlaşıldığı şekliyle bunlar radikal değildir çünkü birbirlerine kovalent olarak bağlıdırlar ve eşleşmemiş reaktif elektronları yoktur. Ancak, eğer metil alkol yüksek enerjili elektronlar ile parçalanırsa, kütle spektrometrisi ile metil ve hidroksil radikallerinin meydana geldiği görülebilir.

VikipediSerbest radikaller vücudumuzun normal metabolitik faaliyetleri sırasında oluşabilirler (örneğin yemekten sonra), bunun yanında endüstri atıkları, güneş ışınları, kozmik ışınlar, ozon, özellikle otomobil egzoslarından çıkan gazlar, ağır metaller, virüsler, sigara, alkol, stres, vücutta yağ metabolizması sonucunda oluşan artık ürünler, çeşitli kimyasallar, su ve hava serbest radikalleri oluşturan çevresel faktörlerdir.

Yaşamak için ihtiyacımız olan oksijen aynı zamanda serbest radikallerinde kaynağıdır. Bu moleküller ekstra enerjiye sahiptir ve vücutta bu enerjiyi hücrelere boşaltarak onların normal fonksiyonalrını değiştirmektedir. Serbest radikaller, kimyasal olarak en dış elektron yörüngesinde bir elektron kaybetmiştir. Çeşitli zararlı etkilere neden olmasının en önemli nedeni bu elektron açığını kapatabilmek için başka atomların elektronlarını paylaşmaya çalışmasıdır. Serbest radikaller bir dokunun herhangi bir molekülünü etkilerse bu dokunun işlevini yerine getirememesine neden olur. Etkilenen maddenin biyolojik önemine bağlı olarak önemli veya önemsiz çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Genelde oksijen, hidrojen ve hidroksi tipinde olan serbest radikaller, almak istedikleri elektronu antioksidanlardan sağlarsa bir başka yapıya zarar vermez.

Bu sebeple bu moleküllerin üzerinde şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalarda çeşitli hastalıklara neden olabildikleri belirtilmiştir. Bunlardan en önemlileri; kanser, yaşlanma, kalp krizi, kronik yorgunluk olarak sıralanabilir.


Dr. M. Ender Saraç

http://www.klasikyoga.com/
doğru beslenmeyle ilgili diğer bilgileri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:
http://klasikyoga.com/klasikyoga/YogikBeslenmeveSaglik/index.php


 ;n
« Son Düzenleme: 24 Mart 2013, 22:29:47 Gönderen: natalie »

Çevrimdışı natalie

 • Genel Yönetici
 • Üye
 • *
 • İleti: 1747
 • Karma: +0/-0
 • Cinsiyet: Bayan
  • pulcinella
Ynt: serbest radikal nedir?
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2013, 22:04:57 »
5 soruda Serbest Radikaller

-    Serbest radikaller nedir?
Serbest radikaller; endüstri atıkları, güneş ışınları, kozmik ışınlar, ozon, özellikle otomobil egzozlarından çıkan gazlar, ağır metaller, virüsler, sigara, alkol, stres, vücutta yağ metabolizması sonucunda oluşan artık ürünler, su ve hava gibi kontrol edilmesi gereken çevresel faktörlerdir.

-    Nasıl oluşur ve ne gibi zararları vardır?
Yemek yemek gibi vücudumuzun normal metabolitik faaliyetleri sırasında oluşabilirler. Serbest radikaller kanser, kalp hastalıkları ve erken yaşlanmaya neden olurlar.
Yaşamak için ihtiyacımız olan oksijen, aynı zamanda serbest radikallerin de kaynağıdır. Oksijenin yanı sıra petrokimya ürünleri, ilaçlar, güneş ışınları, X-ışınları, hatta yiyeceklerde bulunan bazı bileşikler de serbest radikal oluşumuna sebeptir.

-    Tamamen zararlılardır diyebilir miyiz?
Serbest radikaller, yaşam için gereklidir. Elektron transferi, enerji üretimi ve pek çok diğer
metabolik işlevde temel oluşturur. Ama eğer zincir reaksiyonu kontrolsüz bir davranış gösterirse, hücrede hasarlara neden olur.
Bilim adamları 1954’lerden beri serbest radikallerin çok sayıda dejeneratif hastalıklara neden olduğunu bilmektedirler. Serbest radikaller, kimyasal olarak en dış elektron yörüngesinde bir elektron kaybetmiştir. Çeşitli zararlı etkilere neden olmasının en önemli nedeni, bu elektron açığını kapatabilmek için başka atomların elektronlarını paylaşmaya çalışmasıdır. Serbest radikaller bir dokunun herhangi bir molekülünü etkilerse, bu dokunun işlevini yerine getirememesine neden olur. Etkilenen maddenin biyolojik önemine bağlı olarak, önemli veya önemsiz çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

-    Hangi hastalıklara sebep olurlar?
Serbest radikal hastalıkları üç grupta toplanabilir: Genetiğe bağlı bileşenler, çevresel bileşenlerle (iş hastalıkları, zehirlenmeler) hem genetik hem de çevresel bileşenler. (Bronşsal astım, kanser, kardiovasküler hastalıklar).
Serbest radikallerdeki aşırı yüklenme, vücut için tehlike oluşturur. Ancak vücudun işlevlerini görebilmesi ve hastalıklardan korunabilmesi için de gereklidirler. Serbest radikaller, vücutta çok hassas bir dengeyle kontrol edilmektedirler. Sürekli gelişmekte olan teknoloji, oluşan çevre kirliliği, sigara ve pek çok etken, sürekli olarak çeşitli toksit maddelerle karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır. Bu etkiler kendini, serbest radikal oluşumuyla gösterir.
Tüm bu nedenlerden dolayı dış etkilerle oluşan hastalıklar artmakta, genetik hastalıkların da çevresel etkilerle daha çok belirginleşmesine neden olmaktadır.


-    Zararlarından nasıl korunulabilir?
Bu hastalıklara çözüm getirmek öncelikle bu hastalıkların oluşumunu engellemekle gerçekleşebilir. Bunun için de ilaçlardan öte alınan besinler önem kazanmaktadır. Serbest radikallerin etkilerini önleyen C ve E vitamini kanser ve kalp hastalıkları gibi toplumda erken ölümlerin başlıca nedenleri olan hastalıkların oluşumunu önlemektedir.
Bu ve benzeri hastalıkların aşılmasında antioksidan ve vitaminlerin etkileri büyüktür. Serbest radikallerin oluşumunun engellenmesi için, taze sebze, meyve ağırlıklı dengeli beslenme, düzenli egzersiz, yeterli dinlenme, toksinlerden uzak kalmak, alkol, sigara ve konsantre ürünlerden uzak kalıp, söylenenin aksine minimal protein kullanmalıdır.

Kaynak: Kozmik Bilim Işığında Şifalı Bitkiler, Mozaik Yayınları
http://www.klasikyoga.com
http://www.yogadukkani.com

anlamakla ilgili herşeyi unut, sadece yaşa, o zaman anlarsın...