Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Ağustos böceklerini dinliyorum... :)  (Okunma sayısı 2954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı natalie

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • pulcinella
Ağustos böceklerini dinliyorum... :)
« : 06 Ağustos 2010, 12:17:49 »
Ağustos böceklerinin bu kadar ses çıkartabileceğini yeni öğrendim. Yani öyle bir yer düşünün ki, bu böceğin sesi olmasa arada bir öten kuş sesinden başka bir ses olmayan bir yer ve aralık vermeden ısrarla çatlayacakmış gibi keskin bir ses çıkaran ağustos böcekleri... Hortumla su sıkarak en azından penceremin önündeki ağaca konuşlanmış olanlarını ben yolluyorum onlar akşama tekrar gelmiş oluyorlar  :). İyi tamam güzel, doğal yaşam, doğal sesler, hatta şehrin gürültüsüyle, araba sesleriyle kıyaslanamayacak kadar güzel ama çok gürültülü yaa  ;D.
Çocukluğum tren raylarının yanındaki bir evde geçti. Artık tren sesini duymaz olmuştuk. Gelen misafirler nasıl rahatsız olmuyorsunuz derlerdi - özellikle yatıya gelenler uyuyamazlardı. Ben bu ağustos böceğinin seslerine alışamadan İstanbul'a dönücem zaten...
Hazır yogaya, sessizliğe, şehirden uzak bir yaşama bu kadar gömülmüşken bu böcek sesinin bana faydası olabilir mi diye düşünüyorum. Belki bu sese bir odaklanma tekniği geliştirebilirim (sesle bütünleşecek kadar odaklanabildiğimde böceğin sustuğuna şahit oldum bir kez..!), ya da düşüncelerimde ne kadar bu sese kafaya taktığımı ve bu takıntım yüzünden başka bir düşüncem olsa bile arka planda başka bir düşüncede hala bu sesi düşündüğümü gözlemleyebilirim  (vaay gözlemlemişim bile ;D)
Ağustos böceği benim öğretmenim olabilir mi?
Ağustos böceklerinin sadece bir ay ömürleri olurmuş, çok kısaymış yaşamları, gerçek ismi Cicada'ymış, çıkarttıkları sesleri ağızlarından değil gövdelerinin arkasında bulunan taş gibi sert plakaları çalarak çıkartırlarmış ve Çinliler sesleri doğayı hatırlattığı için evde kafes içinde beslerlermiş..!
Bunları öğrenip de doğanın her türlü ayrıntısıyla zaten mükkemmel bir öğretmen olduğunu görmemek elde değil...
Araştırırken aşağıdaki öyküye rastladım, paylaşmak istedim.

Bodrumdan Sevgi'yle... KalP

Ağustos böceği ve guguk kuşu aynı ormanda yaşar ve sık sık sevdikleri şeyler için tartışırlarmış. Ağustos böceği havanın hep güneşli ve sıcak olmasını, guguk kuşu da her gün yağmur yağmasını istermiş. Bir gün yine iddialaşan iki hayvan, kimin haklı olduğunu bulmak için yola çıkmış... Karşılarına çıkan ardıç kuşundan medet ummuşlar. Ardıç kuşu, "Çok meşgulüm, hem arkadaşlarımla şarkı söylemem, hem de yavrularımı beslemek için böcek bulmam gerekir. Başkasına sorun" demiş. Nehir kıyısında buldukları iskele kuşu da, "Sabahtan akşama kadar balık tutmaya çalışıyorum. Sizin sorununuzla ilgilenecek zamanım yok" demiş.

Sonunda bir köylüye danışan iki hayvan, köylüden şu yanıtı almış: " Eğer, hava her gün güneşli olsa, yeryüzündeki her şey güneşten kuruyup ölür. Eğer her gün yağmur yağarsa, her şey su altında kalır. Yani, yalnızca kendi isteğinize bakar ve başkalarının isteklerine önem vermezseniz, sonunda kendinize de bir yararınız olmaz." Köylünün sözlerine hak veren ağustos böceği ve guguk kuşu, tartışmaktan vazgeçerek sessizce yaşadıkları ormana dönmüşler.

« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2010, 12:30:59 Gönderen: natalie »
http://www.klasikyoga.com
http://www.yogadukkani.com

anlamakla ilgili herşeyi unut, sadece yaşa, o zaman anlarsın...

Beyz

• Ziyaretçi
Ynt: Ağustos böceklerini dinliyorum... :)
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2010, 10:02:52 »
Sevgiler,

;n

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2010, 13:38:51 »
 ;n

Çevrimdışı kurt e. inhan

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2010, 15:24:44 »
Tümata'ya ait bir CD var...Orada hiç ilave bir efekt kullanmaksızın Ağustos böcekleri yavaş ve hızlı çekimle kayıt altına almışlar..Epeyce etkileyci...
Kurt E. İnhan

Çevrimdışı natalie

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • pulcinella
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2010, 21:18:06 »
ağustosböceklerinin sesi artık çıkmaz oldu, bir aymış ya ömürleri, öğrendikten sonra sesleri rahatsız etmemeye başlamıştı beni, 'yaşayın sonuna kadar, keyfini çıkarın' demek geliyordu içimden. şimdi tek tük duyuyorum da içim buruk dinliyorum...

;n

Çevrimdışı alin

• Kıdemli üye
  • Üye
  • *
  • Change the world
« Yanıtla #5 : 04 Eylül 2010, 17:59:55 »

Ne güzel bir son...
Sonsuza dek bizim olacağını düşündüğümüz herşey aslında bize emanet edilmiştir...
Elimizde oldukları sürece, bize emanet edilen herşeyin( duygu, ilişki, heyecan, madde...)  bir anda kaybolabileceğinin bilincinde olmak anı keyifle yaşamak için yeterli...
Natalicim bunu keyifle hatırlattığın için teşekkürler
Namaste
Enjoy the New Energy, New Awakening & New Oneness

zekiye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 06 Eylül 2010, 10:15:20 »
sevgili natalie

aynı dönemlerde aynı duyguları hissediyor olmak çok ilginç ve bi o kadarda keyifli geliyor bana...
her haftasonu gittiğim rivanın değirmendere köyünde geceleri balkonda otururken dinlerdim.ve bana inanılmaz huzur verirdi ağustos böcekleri.doğada olduğum hissini adeta vurgularcasına öterlerdi.bu haftasonu baktımki serinleyen havada sesleri azalmıştı.sessizlikle beraber bir hüzün vardı sanki gecede...işte o an içimden geçirdim:bir dahaki yaza kadar sizi duyamayacağım...

NAMASTE

Çevrimdışı natalie

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • pulcinella
« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2010, 23:47:14 »
NAMASTE  ;n