Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: engelleri yıkan otizmli kız... -Eğitim her engeli aşar- :))  (Okunma sayısı 1845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı natalie

• Genel Yönetici
  • Üye
  • *
    • pulcinella
Rabia Aytek 15 yaşında bir otizmli. O, ailesinin ve “idealist eğitimcilerin” destekleriyle engelleri yıktı ve Türkiye’de bir ilki başardı. Rabia, müzikteki yeteneği sayesinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda eğitim görecek ilk otistik oldu. Piyano, keman, gitar gibi enstrümanlara hakim olan Rabia, haftada 2-3 gün okula gidecek. İlk etapta solfej ve gitar hazırlık yarı zamanlı eğitim görecek olan Rabia, başarılı olduğu takdirde tam zamanlı eğitime geçiş yapabilecek.

Rabia’nın başarısının arkasında en büyük pay annesi Canan Aytek’in. 6 yaşındayken başladığı ilkokulda öğretmeninin “zeka geriliği var” diyerek dışladığı Rabia 2 ay sonra okuldan ayrılmak zorunda kalmış. Annesi Canan Aytek pes etmeyerek Rabia’yı anaokuluna yazdırmış. Burada eğitimciler daha sıcak yaklaşmışlar Rabia’ya. Kızının eğitim alabilmesi için büyük çaba gösteren anne Canan Aytek kızını önce özel eğitime başlatmış daha sonra yeniden ilkokulda öğrenim görmesini sağlamış. Rabia artık mükemmel bir şekilde yazıyor ve okuyormuş. Tüm dikkatini 7 gün 24 saat kızına veren anne Aytek, kızının müzik kulağının çok iyi olduğunu farketmiş. Canan Aytek’in Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde öğretim görevlisi olan kuzeni Dr. Melih Güzel’in hediye ettiği gitar Rabia’nın hayatını değiştirmiş. Pendik Belediyesi’nin gitar kurslarına yazılmış. Üç sene sonunda mükemmel bir şekilde gitar çalmaya başlamış. Gitarın ardından keman, piyona, şan dersleri ve el sanatları eğitimi almış Rabia. Kızının okuduğunu bir defada ezberlediğini fark eden Canan Aytek kızını Özürlüler Koordinasyonu’nun tiyatro ekibine de yazdırmış…

Canan Aytek yaşadıklarını, aynı kaderi paylaşan ebeveynlerle paylaşarak umut oluyor ve “Eğitim her engeli aşar” diyor. Kendi kurslarında eğitim gören Rabia’yı her fırsatta destekleyen Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin de devlet konservatuarında eğitim alacak ilk otizmli genç olan Rabia’nın, kendilerine büyük mutluluk yaşattığını belirtiyor.

;n
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2011, 12:21:58 Gönderen: natalie »
http://www.klasikyoga.com
http://www.yogadukkani.com

anlamakla ilgili herşeyi unut, sadece yaşa, o zaman anlarsın...

Beyz

• Ziyaretçi
Ynt: engelleri yıkan otizmli kız... -Eğitim her engeli aşar- :))
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2011, 21:42:45 »
 ;q
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2011, 21:48:57 Gönderen: natalie »

zekiye

• Ziyaretçi
Ynt: engelleri yıkan otizmli kız... -Eğitim her engeli aşar- :))
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2011, 23:05:05 »
 ;n
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2011, 21:49:25 Gönderen: natalie »