Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Doğa Severler / Ynt: Burcu'dan Bazı mağazaları mail adresleri...
« Son İleti Gönderen: burcuk 27 Haziran 2018, 22:44:37 »
Herkese Merhaba,

2007’de açmış olduğumuz başlık 25bin kusur görüntülenme almış. Mutluluk verici :)
O günlerden bugüne geçen zaman boyunca plastik ambalaj ve poşet kullanımı bizim gibi duyarlı insanların çabalarına rağmen giderek arttı. Hafta sonları mağaza yada market alışvetişi yapan kişilerin ellerinde katkat poşetlerle dolaşmaları beni çok üzüyor. Ihtiyacimizi karsilamak icin aldigimiz esya yada yiyecekleri ustunde markasi yazan posetlerde tasimak zorunda degiliz. Her zaman çantamda yada arabamda poşet taşırım yada sırt çantam sırtımdadır yanımda mataramda evden doldurduğum suyum vardır.. canım kek yemek istedi diye koca kek ambalajını almak zorunda hissetmem mümkünse yanımda getirdiğim kaba böreğimi koydurturum ve bunu neden yaptığımı kasada açıklarım, böylece başkalarına örnek olabilirim diye..
Viaport adidastaki kasiyer 3yıldır burada çalışıyorum bunları duyduğum ilk müşterimizsiniz dedi, derimod’tan esimin bana aldigi cantayi kagit oldugu icin ambalaja koydurtmus zarar vermeden ertesi gun baska bir subesine ambalajı iade ettim..
Çocuklarıma temiz bir dünya bırakmak için savaşıyorum.. fikirleri olan var mı?
Bir tanınmış yüz bulabilir miyiz sesimizi kitlelere ulaştırsın? Decathlon,  Metro market, Koçtaş’in uyguladigi ucretli poset uygulamasinı diğer magazalara nasil gecirebiliriz? İnstagramda aklıma gelen birçok markaya bu önerimi yazdım yanlızca Yargıcı geri döndü kullandıkları alışveriş poşetleri geri dönüştürülmüş malzemeden yapılıyormuş..

Yazdiklarima zaman ayiran herkese tesekkurler,
Sevgiler,
2
Sözler / Ağzınızdan çıkanlara dikkat edin
« Son İleti Gönderen: natalie 30 Ekim 2014, 18:16:48 »
"Ağzınızdan çıkanlara daima dikkat edin.
Çünkü bir sözü unutmak,
bir yüzü unutmaktan çok daha uzun zaman alır..."

Louis Aragon
3
Meditasyon / Meditasyonun amacı
« Son İleti Gönderen: natalie 30 Ekim 2014, 00:59:52 »
"Meditasyonun amacı şimdide olmaktır, ve şimdide olmak, özel durumlara veya özel bir çevreye özgü bir şey değildir. İnsanın koşulları ne olursa olsun, o, onun bulunduğu yerde ortaya çıkmalıdır..."
Robert Burton


"The purpose of meditation is to be present, and being present is not reserved for special occasions or special environments; it must occur wherever one is, regardless of one’s circumstances..."
Robert Burton
4
Haberler / 15 yıldır yemek yemeden güneş enerjisiyle beslenen Hintli..!
« Son İleti Gönderen: natalie 23 Eylül 2014, 13:29:30 »
İnsan vücudu bir solar panel gibi güneş ışığını enerjiye çevirebilir mi?

1992 yılında yemek yemekten hoşlanmamaya başladığını, 1995 yılında Himalayalar’a yaptığı bir geziden sonra da yemek yemekten tamamen vazgeçtiğini söyleyen emekli makine mühendisi Manek bunun mümkün olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), son 15 yıldır güneş ışınları ve sıvıyla yaşadığını iddia eden 64 yaşındaki bir Hintli'yi incelemeyi sürdürüyor..

Kerala kentinde yaşayan Manek’in eşi Vimla, kocasının son 15 yıldır her gün öğleden sonra güneşe çıkarak bir saat boyunca gözünü bile kırpmadan güneşe baktığını, çay ve kaynamış su gibi birkaç sıvı dışında da hiçbir gıda maddesi tüketmediğini savunuyor. Hira Manek’e göre insanoğlu, bitkilerden sonra güneş enerjisine en çok ihtiyaç duyan canlı ve güneşin bitkiler gibi gıda maddesi haline getirilmesi için tek yapılması gereken bunu öğrenmek. Güneş enerjisi ile beslenmeye başlamak için önce sabahın erken saatlerinde henüz çok güçlü olmayan güneş ışınlarına birkaç dakika bakarak gözleri alıştırmak gerekiyormuş. Daha sonra giderek bu süre artırılırken, bir yandan da güneşin daha güçlü olduğu saatlere geçiliyormuş. Bu sayede gözler güneşten zarar görmeyecek hale geliyormuş ve öğleden sonra bir saat güneşe bakmak beyni şarj etmek için yeterli oluyormuş. Ancak Manek, bu işe başlarken fiziksel veya psikolojik hiçbir rahatsızlığınızın olmaması gerektiğini, bunu başardıktan sonra ise güneş enerjisinin etrafınızda oluşturduğu hücrenin sizi bütün bu problemlerden koruduğunu ısrarla belirtiyor. Ayrıca kendi dışında kimsenin, güneşe 44 dakikadan fazla bakmamasını öğütlüyor.

Güneşle karın doyar mı?
Nasa araştırma ekibi, Hira’nın en az 130 gündür bir şey yemediğine ve sadece suyla hayatta kaldığını tespit etmiş ve bu doğa üstü gibi görünen duruma da şimdilik Hira Ratan Manek’in isminin başharflerinden oluşan “HRM fenomeni / olgusu ” adını vermiş. Nasa, “HRM fenomeni”nden faydalanarak uzay keşif gezileri sırasında yiyecek stoklama ve korumaya ilişkin sorunları çözmeyi umduğu belirtiliyor.. Şimdilik Manek’in bir nevi kendi kendini hipnoz yöntemi uyguladığı ve vücudunun uzun süreli açlığa böyle olağanüstü bir tepki vererek kendini koşullara adapte ettiği üzerinde duruluyor.

Bkz İnedia : http://en.wikipedia.org/wiki/Inedia
5
“Yoga kendine köprü kurmaktır.” der Mert Güler.

Siz de kendinizi keşfetmek ve içsel bir yolculuk yapmak isterseniz, Ekim ayında düzenlediğimiz Mistik Kuzey Hindistan gezimizde bize eşlik edin. Kuzey Hindistan’ın büyüleyici havasında, Himalaya Dağları’nın eteklerinde, Ganj Nehri’nin kıyısında, rengarenk şehirlerde, farklı yoga hocalarıyla çalışarak ve aşramlarda kalarak unutulmaz bir deneyim yaşayın.Bu yıl, Kurban Bayramını da kapsayan 01-12 Ekim 2014 tarihlerinde yapılacak gezimizde, Dharamsala, Rishikesh ve Haridvar şehirleri ziyaret edilecektir.

İletişim: 0530 524 3660
http://klasikyoga.com/etkinlikler/geleneksel-etkinlikler/mistik-hindistan-gezisi/
6
Duyurularımız ve Etkinliklerimizden Haberler... / İnziva Büyükada
« Son İleti Gönderen: natalie 12 Haziran 2014, 12:03:05 »
3. Şubemiz Mert Güler İnziva Büyükada açıldı... Büyükada şubemizde günübirlik etkinliklerimize başladık...
 Güncel programı facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. https://www.facebook.com/klasikyoga
7
Gurdjieff / İnsan bir makinadır
« Son İleti Gönderen: natalie 31 Ocak 2014, 23:23:18 »
"İnsan bir makinadır, fakat çok özel bir makina. Doğru şartlar altında, doğru muamele ile makina olduğunu fark edip ve bunu tam olarak anladığında, makina olmaktan çıkmanın yollarını bulabilecek bir makinadır..."

P.D.Ouspensky
8
Gurdjieff / sorgulayıcı zihinler
« Son İleti Gönderen: natalie 18 Ocak 2014, 14:08:07 »
"Yüreğin gerçeğini özleyen, arayan, hayatın getirdiği problemleri çözmeye çabalayan, şeylerin ve olayların özüne ve kendi varlıklarının içine nüfuz etmeye çalışan sorgulayıcı zihinler vardır. Bir insan sağlam şekilde muhakeme eder ve düşünürse, bu problemleri çözmek için hangi yolu takip ederse etsin, kaçınılmaz bir şekilde kendisine dönmeli ve işe, kendisini ve içinde bulunduğu dünyada ki yerinin ne olduğunu çözmekle başlamalıdır.Çünkü bu bilgi olmadan, kişinin arayışında bir odak noktası olmayacaktır. Sokrates'in 'Kendini Bil' sözü, gerçek bilgiyi ve varlığı arayan herkes için geçerlidir."

G.ı.Gurdjieff
9
Meditasyon / Bir Sufinin Beyin Fotoğrafı
« Son İleti Gönderen: natalie 05 Ocak 2014, 23:15:23 »
Bu satırları okuyorsanız nefes alıyorsunuz demektir. Ama aldığınız nefes bedeniniz için yararlı bir hızda mı? Ya da farklı bir nefesle beynin derinliklerinde bir yerde benliği unutmak mümkün mü? Beyin tüm bilinmezliğiyle araştırmacıların iştahını kabartırken, son yıllarda hızla gelişen teknolojinin de yardımıyla peşpeşe yapılan bilimsel çalışmalar bu karanlık dünyanın kapılarını yavaşça aralıyor.
Geliştirilen fonksiyonel MR tekniği, herhangi bir fonksiyon yürütülürken beyinde aktif hale gelen bölgelerin haritalanmasını da mümkün kılıyor. İşte bu araştırmalar sırasında insanlar dinlenirken ya da hiçbir işle uğraşmadıkları zamanlarda beyinde sanıldığından çok daha aktif çalışan birkaç bölge bulunduğu anlaşıldı. Beynin bu moduna, beynin rölanti modu adı verildi ya da bilimsel medyatik ismiyle "karanlık enerji" dendi.
Yakın dönemdeki çeşitli araştırmalar, söz konusu rölanti modunun baskılandığı bazı özel durumlar üzerine yoğunlaşıyor.

Dünyanın farklı yerlerinde süren çalışmalardan biri Marmara Üniversitesi bünyesinde yürüttüğümüz 'sufi semazenlerdeki kortikal plastisite' (korteksteki yapısal adaptif değişiklikler) başlıklı araştırma. İki sene önce başladığımız çalışma kapsamında İstanbul'da yaşayan sufi semazenlerin beyinlerini MR analizine tabi tuttuk ve meditasyonun beyinde yaptığı değişiklikleri araştırdık. Bulgularımızın birisi de rölanti modu ile yakından ilgiliydi.

Posterior cingulat kıvrım ve precuneus gibi alanlardan oluşan aktif rölanti mod çalışanları, gerçekte bedenin maddesel varlığını, benlik duygusunu ve bunların yer - zaman ilişkisini bize iletmekle sorumlu. Rölanti mod adeta insana yaşamın ağırlığını hissettiriyor. Dinlendiğimizi sandığımız çoğu zaman dünyada olduğumuza, o sırada koltukta mı ya da yatakta mı dinlendiğimize dair veri alışverişi ve analiz devam ediyor. Dolayısıyla sosyoekonomik olaylara kişisel bakış açımızı, yani geniş perspektifte kişisel bilincimizi kaybetmiyoruz. Bedeni otomatik olarak çalıştıran istemsiz sinir sistemini yöneten beyin merkezleri de bu kişisel bilinçlilik ve devam eden farkındalığın yarattığı duygusal sonuçlardan doğrudan etkileniyor.

Rölanti modun baskılanması, varlığımıza ve kişisel bakış açımıza bağlı yarattığımız sıkıntıların da bir süreliğine bizden uzaklaşmasına fırsat tanıyor; tıpkı genel anestezi almış gibi. Zira fonksiyonel MR incelemeleri, genel anestezi sırasında beyindeki rölanti modun baskılandığını gösteriyor. Yer, zaman ve benlik duygusunun yitirildiği böyle bir durum için bu anlaşılması zor bir olgu değil. Diğer taraftan araştırmalar uzun süre meditasyon yapan yogilerde de beynin rölanti modunun baskılandığını gösteriyor. Meditasyon beyin için (içe ya da dışa) odaklanma egzersizi olmasının yanı sıra nefes tekniklerini de barındırıyor. Tek bir düşünceye odaklanmak ya da bazen 'o obje olmak' veya o inanca özgü yaratıcı ile bütünleşmek kişiyi kendinden ve benliğinden uzaklaştırıyor. Bu da beynin rölanti modunun baskılanmasına yol açıyor. Meditasyon sırasında yavaşlatılan nefes ise istemsiz sinir sisteminin en önemli bileşeni vagus sinirini uyarıyor ve nefes yavaşlamasıyla birlikte kalp atımında da yavaşlama başlıyor. Yani, tüm sistem senkronize bir şekilde rahatlama moduna geçiyor. Bu sayede stres hormonu salgılanmasına karşı koruyucu bir mekanizma devreye giriyor. Meditasyon kavramında önemli olan bunu sık aralıklarla tekrarlamak. Zira, böylece beyinde önce fonksiyonel sonra da yapısal değişiklikler meydana geliyor. Bu sayede meditasyon yapılmadığında dahi beyin strese dirençli bir nitelik kazanabiliyor.

Bu araştırmaları takip ederken öncelikle yoganın yanı sıra akupunktur uygulamalarının geleneksel rahatlatıcı noktalarından biri olan ve iki kaş arasında bulunan yintang noktası merakımızı cezbetmişti. 2008'de yintang uygulamasının beynin rölanti modunu baskılayıp baskılamadığını araştırmaya koyulduk ve uygulamanın (güdümlenmiş meditasyon da denebilir) beyni rölanti modundan kısa süreliğine de olsa çıkarabildiğini keşfettik. Söz konusu çalışma, Leslie Sherlin ile bize Japonya'daki Uluslararası Fizyolojik Bilimler Kongresi'nden destek ödülünü kazandırdı.

Güdümlü (anestezi, akupunktur) ya da güdümsüz meditasyonda (zen, yogik vb.) temel kavram olan bedeni unutma ve benlikten uzaklaşma ile beynin rölanti modunu baskılayabildiği düşüncesi, bugün artık genel anestezi ile kısıtlı değil. Rölanti mod, benlik duygusu ve meditasyon üçgeni, birbirine gittikçe yaklaşan kavramlar ve bu üçgen araştırmacıların odak noktası haline geldi. Bu sırada Harvard Tıp Fakültesi'nden Dr. Lazar ve MIT'den bir grup araştırmacı uzun süreli meditasyon yapan 20 kişiyi beyin taramasından geçirmeye karar verdi. Taramada fonksiyonel MR'dan daha yeni bir teknik kullanıldı: Beynin dış tabakasının (korteks) kalınlık ölçümü. Bu özel tarama tekniği, beyinde yıllar boyu süren fonksiyonel çalışmaya cevap olarak gelişen bir bölge varsa onu ortaya çıkarabiliyor. Araştırmacıların amacı da önemli bir sorunun cevabını bulmaktı: Spor salonunda senelerce çalışan bir sporcunun çalıştırdığı kaslarının büyümesi gibi yıllar boyu yapılan meditasyonla rölanti modunun baskılanması sayesinde unutulan benlik duygusu, beynin hangi bölgesini kalınlaştırıyordu? Sonuçlar insular korteksi işaret ediyordu ki bu bölge, beynin en az bilinen bölgelerinden birisi.
 
İnsular korteks, beynin derinliklerinde yerleşmiş ve oldukça iyi korunmuş bir bölge. Konuyla ilgili ilk çalışmalar bu bölgenin, bedenin içinden gelen duyuların buluştuğu alan olduğuna işaret etse de son araştırmalar bütün duyuların buluştuğu bölge olduğunu (multimodal duyusal alan) doğruluyor. İnsular korteks, bedenin tüm organ sistemleriyle yakın ilişkide bulunarak bu sistemlerin fonksiyonlarını düzenliyor. Ama aynı zamanda stresli duygusal durumlarda amigdala gibi stres yanıtı merkezleriyle temasa geçerek bedeni rahatlatıcı bir rol üstlendiği yönündeki görüş de destek bulmaya başladı.

Bu bilgiler ışığında 2005'te meditasyona bağlı insular korteks kalınlaşmasına ilişkin verileri yorumlayan Harvard ve MIT araştırıcıları, kalınlaşmayı temel olarak dikkatin nefese odaklanmasına bağlamışlardı. Üç yıl sonra Stanford Üniversitesi'nden Dr. Sridharan ve bir grup araştırmacı insular korteks bölgesinin beynin bilişsel fonksiyonlar modundan rölanti moduna geçişte anahtar rolü üstlendiğini ispatladı. Bu çalışmaları başka araştırmalar izledi. Artık günümüzde meditasyonun kardiyovasküler sistemden psikiyatriye kadar beden sağlığına pek çok faydalarının olduğu bilimsel bir gerçek olarak kabul ediliyor. Hatta geçen yıl Duke Üniversitesi Psikiyatri Bölümü'nden Dr. Doraiswamy, beyin sağlığında meditasyonun etkilerine dair bir makale kaleme aldı. Uzman, çalışmasında meditasyonun stres hormonu kortisol seviyelerini düşürebileceğini ve bunun da ötesinde strese bağlı oluşan nöron hasarının önüne geçebileceğini belirtiyordu. Meditasyon yapan kişilerdeki korteksin kendi yaş grubuna göre daha kalın olmasını da bu etkinin ilk somut bulgularından biri olarak gösterdi. Gerçekten de stresin nöronlar üzerine ciddi etkileri olduğu bilinen bir gerçek. Sıçan deneyleri, kronik stres nedeniyle beynin hard diski sayılan 'hipokampus'taki nöron bağlantılarının eridiğini gösteriyor. Ama daha önemlisi San Diego Salk Enstitüsü'nden Robert Rissman ve arkadaşlarının yaptığı araştırma. Araştırmaya göre biraraya gelerek nöronların beslenme borularını oluşturan tau proteinleri kısa süreli streste dağılıp sonra tekrar beslenme borularını oluşturuyor. Ancak, stres iki hafta sürdüğünde tau proteinleri geri dönüşü olmayacak şekilde dağılıyor. Rissman bunun Alzheimer hastalığındaki nöron ölümünü tetiklediğini belirtiyor.

Stresin nöronlar üzerindeki yıpratıcı etkisi anlaşıldıkça, stresle mücadelede yoga ve meditasyon da önemli rol kazanıyor. Örneğin geçen yıl Japonya'nın MIT'si olarak bilinen Riken Enstitüsü araştırmacıları özel bir yoga nefes tekniği sırasında beynin gama dalgası salımı yaptığını keşfetti. Bu özgün dalga daha önce Wisconsin Üniversitesi'nce yapılan araştırmada Tibet rahiplerinin beyninde de bulunmuştu. 2010'da Montreal Üniversitesi'nden Dr. Joshua Grant ve ekibi de Zen meditasyonu sonucunda beynin kalınlığında değişiklik olduğunu bir kez daha gösterdi.

Biz de ilerlettiğimiz teknik uygulamalar sonucunda İstanbul'da yaşayan, meslek sahibi ya da üniversite öğrencisi sufi semazenlerin beyinlerini MR analizine tabi tuttuk ve Harvard Tıp Fakültesi'nin kullandığı teknikle inceledik. İlk bulgularımız Lazar ve ekibinin çalışmasında söz edildiği gibi insular korteksin semazenlerde de kalınlaştığı yönünde. 2008'de Amsterdam'daki Hollanda Nörobilim Enstitüsü'nün açılışı etkinliklerinde bulgularımızı ilk olarak bilim çevresiyle paylaştık. Budizm'de olduğu gibi tasavvuf öğretisinde de benlik duyusunun yitirildiği düşünüldüğünde semazenlerdeki insular korteks kalınlaşması bizim için sürpriz değil. Taramalar devam ediyor ve yakın zamanda araştır-ma sonuçlarımızı yayına göndereceğiz. Bununla birlikte beyin anlaşıldıkça ve teknoloji daha da geliştikçe hastaların bu bulgulardan faydalanması da yaygınlaşacak.

Ayrıca, kent hayatında meditasyon yapmanın faydalı olup olmadığına ışık tutması açısından farklı bir yaklaşım olan bu çalışma, ileride tedavi amaçlı farklı açılımlar yaratabilir. Transkranial magnetik stimulasyon adı verilen uygulamayla beyindeki bir bölgenin dışarıdan mıknatıslar aracılığıyla uyarılması sonucunda başta depresyon olmak üzere birçok hastalıkta faydalı olabildiği kanıtlanmıştı. Bu ileri teknoloji ürünü uygulamanın, stres kökenli hastalıklar için kısa zamandaki hedef noktasının insular korteks olabileceği düşüncesi artık ütopik sayılmaz.

(Dr. Çakmak, Marmara Üniversitesi EPAM / Epilepsi Araştırmaları Merkezi) araştırmacısı.)
 
İllüstrasyon: Sarah Cline (Newsweek)

Newsweek Türkiye'den alınmıştır...
10
Mevlana / sen, güçsüz değilsin
« Son İleti Gönderen: natalie 04 Ocak 2014, 17:56:43 »
"Ey gönül! Kendine gel; "Zahmet çekmeye gücüm kuvvetim yok!" deme! Kendi saçma görüşlerinden vazgeç; sen, güçsüz değilsin.
Herkesin zahmetini bol bol çekiyorsun da, sende bulunan gizli hazineyi aramak zahmetine katlanmıyorsun..!

Mevlana
Sayfa: [1] 2 3 ... 10